Czy mogę zastapić lek innym ?

13 odpowiedzi
Witam, od 5 miesiecy sie lecze na zaburzenia lękowe , pourazowe po smierci brata , mam 25 lat , od 5 miesiecy biore lek Parogem 20 mg ,dzisiaj mam ostatnia tabletke a nastepna wizyte dopiero za 10 dni :( , czy mogę zastapić przez ten czas ten preparat lekiem Tranxane 5 mg ? dziekuję za pomoc
Parogen i Tranxene to dwa zupelnie rozne leki, ktorych nie mozna stosowac zamiennie. Zachecam do konsultacji psychiatrycznej przed wprowadzaniem jakichkolwiek zmian.

Dzień dobry

Nie można! Parogen i Tranxene to zupełnie inne leki! Proszę pójść do lekarza ogólnego (POZ) i poprosić "awaryjnie" o receptę na Parogen.

Z poważaniem
M. Skarbek
Nie ma pan/pani wyboru, Proszę pamietać, że są to 2 zupełnie odmienne leki. Na przyszłość należy pamietać o lepszym planowaniu.
Wspomniany lek Tranxene nie jest zamiennikiem przyjmowanego przez Panią/Pana leku Parogen .Nagłe odstawienie tego leku może dać nieprzyjemne objawy odstawienia Jeśli leczący lekarz jest niedostępny warto przepisać lek u innego lekarza i utrzymać ciągłość leczenia.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, Parogen jest lekiem przeciwdepresyjnym, a Tranxene uspakajającym z grupy benzodiazepin.To dwa zupełnie różne leki o różnym profilu działania i absolutnie nie można ich brać zamiennie. Skoro wizyta u psychiatry jest za 10 dni proponuję udać się do POZ, w "awaryjnych" sytuacjach lekarz rodzinny bez problemu przepisze jedno opakowanie leku przeciwdepresyjnego.
Pozdrawiam
Paroksetynę mależy odstawiać stopniowo. Tranxene złagodzi objawy, ale nie nadaje się do leczenia przewlekłego ze wxględu na ryzyko uzależnienia.
Dzień dobry. Nie , nie może Pani zastąpić parogenu tranxene - to są 2 całkowicie różne leki. Proszę dbać o to, aby leki Pani/Panu się nie kończyły ponieważ parogenu nie powinno się odstawiać nagle... Proszę poprosić o szybszą wizytę. Powodzenia!
Dzień dobry,

niestety nie można powiedzieć, że Tranxene może zastąpić Parogen (paroksetynę). Paroksetyna jest lekiem przeciwlękowym, nie ma potencjału uzależniającego, zaczyna działać po ok 2 tyg stosowania jednak jego działanie utrzymuje się dłużej. Tranxene (klorazepan) jest lekiem uspokajającym, działa praktycznie zaraz po zażyciu jednak ma własciwości uzalezniające.
W przypadku stosowania paroksetyny nie jest zalecane samodzielne jego odstawianie i zastępowanie go inną substancją bez konsultacji z lekarzem

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta gabinetspectrum.pl
Witam.

Wymienionego leku nie należy odstawiać nagle. Wskazane jest stopniowe zmniejszanie dawki - np. o pół tabletki przez kilka dni. Możliwe, że nie będzie on dłużej potrzebny i wskazane będzie odstawienie. Drugi z wymienionych leków jest preparatem z innej grupy leków. Trudno mi poradzić więcej bez osobistego zbadania.

Pozdrawiam serdecznie
Nie można zastąpić ParoGenu Tranxeną! To leki z różnych grup farmakologicznych! Nie zaleca się przerywania leczenia ParoGenem! Może lekarz rodzinny zechce przepisać Panu(i) jedno opakowanie tego leku, by można było dotrwać do wizyty u psychiatry?
Nie można parogenu zastąpić tranxene. Przy nagłym odstawieniu parogenu mogą pojawić się tzw. objawy odstawienne. Tranxene jest lekiem uspokajającym, więc jeśli pojawią się takie objawy, będzie można je złagodzić.
Nie można zastąpić Parogenu lekiem Tranxene. Można przerwać leczenie Parogenem na 2-3 dni, ale 10 dni to jest zbyt długo. Dobrze byłoby zgłosić się do lekarza wcześniej.
Witam, Tranxene ma inne działanie niż ParoGen i nie może zastąpić ParoGenu. Pozdrawiam, PR