czy koniecznie powinien brać psychotropy?

1 odpowiedzi
Jestem mamą chłopca 27 letniego z upośledzeniem umysłowym w st. znacznym,mam problem z jego zachowaniem i agresją nie bierze leków co robić?
Szanowna Pani,

Pani syn powinien być pod stałą opieką Poradni Zdrowia Psychicznego lub Zespołu Leczenia Środowiskowego i mam nadzieję, że tak jest. Zalecone leki powinien przyjmować.

Jeśli prezentuje zachowania agresywne, jest to powód, żeby skorygować dotychczasowe leczenie - albo w trybie współpracy z lekarzem w przychodni, albo (jeśli współpraca z przychodnią jest nieskuteczna) w szpitalu.

Wiem, że każda matka wolałaby, żeby jej dziecko nie trafiało do szpitala, że to może być dla Pani bardzo trudne.

Niemniej jednak, jeśli Pani syn jest agresywny, trzeba tę agresję pohamować. Każde przekroczenie granicy wobec drugiej osoby - niechciane dotknięcie, poszturchiwanie, popychanie, czy też jawne uderzanie, bicie jest agresją, z którą należy pacjenta skierować do szpitala. Podobnie, jeśli pacjent wyraża swoją agresję słownie - podnosi głos, pokrzykuje, wydziera się, grozi... często przy tym wymachuje rękami, nierzadko blisko twarzy... to wszystko jest agresja wymagająca zdecydowanej reakcji. Dalej - okrucieństwo wobec zwierząt jest nieakceptowalne. Niszczenie przedmiotów, to też agresja - pacjent nie chce lub nie potrafi pohamować swoich emocji, swojego działania i np. ciska telefonem o podłogę. To też jest agresja, która wymaga konkretnej postawy od osób, które są świadkami lub uczestnikami takiego zajścia.

Jeśli Pani syn nie bierze leków, które są zalecone, w następstwie czego jego zachowanie jest kłopotliwe dla Pani i pozostałych osób w jego otoczeniu - powinien się znaleźć w szpitalu, gdzie zostanie przywrócona równowaga jego stanowi psychicznemu, gdzie ponownie zostaną dobrane leki. Dalsze, szczegółowe ustalenia, powinna Pani poczynić już lekarzem prowadzącym syna w szpitalu.

Z poważaniem
Wiktor Buczek