Czy dietą można skutecznie zniwelować cholesterol LDL?

8 odpowiedzi
Mam cholesterol 221 mg/dl, HDL 45, LDL 152,4,trójglicerydy 118 i zalecenie kardiologa aby obniżyć LDL do < 100; oczywiście statynami, których dotychczas nie brałam. Biorę leki na nadciśnienie. Jestem obciążona rodzinnie. Ponadto zależy mi na redukcji wagi -aktualna 73 kg, wzrost 160 cm, wiek 60+ . Analiza tłuszczów w organizmie wykazała nadmiar tłuszczu 3,37, zatrzymanie płynów 6,23, tkanki tłuszczowej 31,7%
Witam, oczywiście, że właściwe żywienie poprawi Pani lipidogram. Zapraszam do kontaktu na zdrowsiw90dni@gmail.com. Analizując powyższe wyniki mam kilka wskazówek już dla Pani. Pozdrawiam serdecznie!

Dzień dobry, przy Pani stanie zdrowia najlepiej jest zmienić całościowo system odżywiania. Zredukować nadwagę i wyeliminować z diety produkty które wpływają na podwyższenie frakcji cholesterolu LDL. Można wykonać dodatkowe badania które pozwolą precyzyjnie dobrać dietę dla Pani.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Przyjmuje się, że odpowiednia dieta jest w stanie obniżyć stężenie cholesterolu o około 10%. Dodatkowym czynnikiem, który w Pani przypadku będzie miał znaczenie to spadek masy ciała. Niemniej jednak uważam, że na początku (biorąc także pod uwagę obciążenie rodzinne) warto połączyć leczenie statynami z dietą niskoenergetyczną obniżającą stężenie cholesterolu. Z czasem, przy trwałej zmianie nawyków żywieniowych, prawdopodobnie uda się odstawić leki.

Barbara Dąbrowska-Górska
Witam, wyniki Pani badań pokazują, że metabolizm tłuszczów w Pani organizmie jest zaburzony i należałoby wprowadzić wiele zmian w diecie aby wspomóc leczenie, bez diety niewiele Pani osiągnie. Wskazana jest również aktywność fizyczna. Nadwaga, nadmiar tkanki tłuszczowej (nie wiem czy w okolicy brzucha, co jest bardzo niebezpieczne) oraz podwyższony cholesterol całkowity i LDL, to wszystko zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, miażdżycy, zawału serca, cukrzycy itd. Dieta powinna być bogata w błonnik pokarmowy (warzywa, kasze, pieczywo razowe), o obniżonej kaloryczności, a tłuszcz powinien pochodzić głównie z produktów roślinnych (oliwa podawana na zimno, olej lniany). Unikamy smażenia i potraw wysokoprzetworzonych, wybieramy gotowanie i pieczenie bez tłuszczu. Proponuję dużo warzyw, mięso chude, ryby 2-3 razy/tydz i picie przynajmniej 2 l wody dziennie.
Jak najbardziej! Poziom cholesterolu jest przede wszystkim zależny od naszego stylu życia, czyli od jakości żywienia i aktywności fizycznej. Myślę, że spokojnie poradzimy sobie z uzyskaniem obniżenia frakcji LDL u Pani. Normalizacja masy ciała także odgrywa ogromną rolę w obniżeniu poziomu cholesterolu. Serdecznie zapraszam na wizytę.
Prawidłowo zbilansowana dieta może przyczynić się do obniżenia stężenia cholesterolu LDL i trójglicedyrdów oraz do wzrostu stężenia HDL. Zdecydowanie bardziej polecam aby na początku zmienić nawyki żywieniowe, a dopiero w ostateczności wprowadzić farmakoterapię. Dodatkowo, warto mieć na uwadze fakt, że dzięki prawidłowej diecie nie tylko zredukujemy masę ciała, wyrównamy stężenie lipidów ale także możemy obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Odradzam również stosowanie diet niskoenergetycznych gdyż są one nieskuteczne i w długofalowym praktykowaniu mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia.
Dietą jesteśmy w stanie jak najbardziej sporo osiągnąć. W Pani konkretnym przypadku istotna jest również przyczyna podwyższonego cholesterolu - jak rozumiem u rodziców i dziadków poziom cholesterolu był również podwyższony. W takich przypadkach obniżenie LDL najczęściej opiera się na diecie, jak i na lekach - tutaj lekarz prowadzący podejmuje decyzję. Niemniej, jeśli do tej pory nie stosowała Pani żadnych diet, które miałyby prowadzić do obniżenia frakcji LDL i cholesterolu całkowitego można od tego zacząć, a jeśli to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, należałoby sięgnąć po odpowiednie leki.
Sama dieta prowadząca do zmniejszenia LDL jest dość atrakcyjna, bowiem nie ogranicza nas zbyt restrykcyjnie (chyba, że dotychczas smalec i słonina znajdowały się w codziennym jadłospisie).
Dobrze zbilansowana dieta przy okazji przyczyni się również do redukcji masy ciała i poprawy ciśnienia krwi.

W razie pytań lub wątpliwości proszę o kontakt
Witam Serdecznie!
Dzięki prawidłowo zbilansowanej diecie wyniki badań na pewno się poprawią. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, również takich jaki prowadzi Pan/Pani styl życia jakie są możliwe do wprowadzenia aktywności fizyczne i wiele więcej, dlatego zapraszam do umówienia się na wizytę.
Pozdrawiam,
Tomasz Kolipiński - Dietetyk
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.