Czy chrzęstniak śródkostny może zezłośliwieć?

6 odpowiedzi
Witam, 2,5 roku temu miałam wycięty chrzęstniak śródkostny (wynik histop. Enchondroma) z uda, w tej chwili mam wznowę i znów guz w kości. Czy niezłośliwy guz z uda powinien być usunięty, czy wystarczy obserwować i robić rtg.Słyszałam że to może zezłośliwić. Sugeruje Pan ponowne wycięcie, pytam bo wiąże się to z otwarciem kości, 1,5 miesięcznym dochodzeniem do sprawności i nie ma gwarancji że znów nie odrośnie.
Sposób postępowania powinien być ustalony przez lekarza (któremu Pani ufa lub chce zaufać) w oparciu o:
wieku, ogólny stan zdrowia i historie medyczną
Stopień choroby, akceptowalność przez Panią metod leczenia
Przewidywań dotyczących przebiegu choroby
Pani preferencji leczenia.
Leczenie może obejmować:
- operacje (gdy istnieje ryzyko złamania / osłabienia kości)
Jeśli nie ma oznak osłabienia kości lub wzrostu guza - można sugerować tylko obserwację. Jednak wymaga to stałej kontroli RTG
Ma Pani racje ten rodzaj nowotworu może zezlośliwieć. Dlatego zaleca się rozsądną obserwację.
Niestety nie udzielę Pani żadnej sugestii drogą internetową. Sugeruję poważna rozmowę z lekarzem u którego chce się Pani leczyć celem obrania właściwej drogi postępowania.
Życzę dużo zdrowia. Powodzenia

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Guzy kości należy leczyć w ośrodku ortopedycznym posiadającym doświadczenie prowadzeniu pacjentów ze zmianami kostnymi. Forum internetowe nie jest właściwym miejscem do podejmowania takich ważnych decyzji.
Pozdrawiam
Witam. Guz nie jest złośliwy ale rozrastając się niszczy kość prowadząc do jej osłabienia i w końcu do złamania. Z mojego doświadczenia aż tak wznowy nie są częste. Sugerowałbym ponowne usunięcie zmiany z wypełnieniem loży po guzie przeszczepami kostnymi. Przy lokalizacji w obrębie palca można byłoby pozwolić sobie na obserwację. W przypadku kości udowej jeśli zmian jest duża ryzyko złamania przemawia za usunięciem zmiany. Pozdrawiam
Szanowna Pani,
leczenie zmian nowotworowych nie da się zaproponować bez osobistego badania pacjenta i przeanalizowania dokumentacji. W ocenie należy wziąć pod uwagę np. lokalizację, wielkość, ew. postęp, zagrożenie złamaniem. Dla konkretnego pacjenta dobiera się dalsze leczenie, które w przypadku chrzęstniaków może być zarówno operacyjne, jak i nieoperacyjne. Jeżeli nie zdecyduje się Pani na ponowne wycięcie zmiany, konieczna z pewnością będzie częsta kontrola radiologiczna oceniająca czy nie dochodzi do progresji lub zagrożenia złamaniem patologicznym. Zawsze należy pamiętać, iż istnieje ryzyko zezłośliwienia zmiany w kierunku mięsaka.
Z poważaniem,
Marcin Milczarek
Witam,
trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Większość enchondroma nie wymagają operacji, a po usunięciu (wyłyżeczkowaniu) nie dają wznowy. Zmiana nawracająca może się okazać chondrosarcoma o niskim stopniu złośliwości. W przypadku zmiany agresywnej, z destrukcją kostną usuwa się ją w całości.
Witam serdecznie, proszę wybaczyć jestem fizjoterapeutą więc nie jestem kompetentny by udzielić odpowiedzi na to pytanie. Proszę je zadać lekarzowi odpowiedniej specjalności. Życzę powodzenia w zmaganiach z chorobą Mariusz

Eksperci

Cezary Kuciński

Cezary Kuciński

Ortopeda

Elbląg

Andrzej Jurkiewicz

Andrzej Jurkiewicz

Ortopeda

Lublin

Sławomir Letkiewicz

Sławomir Letkiewicz

Urolog, Chirurg, Androlog

Częstochowa

umów wizytę
Tomasz Poplicha

Tomasz Poplicha

Chirurg naczyniowy, Chirurg

Częstochowa

Leszek Sedlak

Leszek Sedlak

Chirurg naczyniowy, Chirurg

Katowice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 9 pytań dotyczących usługi: guzy kości
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.