Co oznacza: "depresyjne przeżywanie z cechami psychotycznymi na podłożu osobowości wyalienowanej spo

2 odpowiedzi
Co oznacza: "depresyjne przeżywanie z cechami psychotycznymi na podłożu osobowości wyalienowanej społecznie i emocjonalnie"? Jaka to diagnoza?
Dzień dobry, to co jest napisane w Pani/Pana wiadomości nie brzmi jak profesjonalna diagnoza a raczej zdanie opisujące, będące być może częścią jakiejś notatki psychologicznej. Ponieważ to kawałek pozbawiony kontekstu traktowałabym go z dużym dystansem. Diagnoza psychologiczna powinna być przekazywana w sposób jasny i czytelny dla pacjenta. Jeśli jednak miałabym się odnieść do poszczególnych elementów Pani/Pana wiadomości to "depresyjne przeżywanie" można uznać za pewną tendencję do interpretowania rzeczywistości jako niesłużącej nam, wrogiej.
"Cechy psychotyczne" to cechy mówiące o poważniejszym zaburzeniu odbierania rzeczywistości np. o powstających urojeniach.
"Osobowość wyalienowana społecznie i emocjonalnie" - pragnę zaznaczyć, że nie ma takiej kategorii diagnostycznej. Samo wyalienowanie można tu rozumieć jako poczucie odosobnienia od innych osób i nieznaczny kontakt emocjonalny z nimi. Zachęcam serdecznie, do porozmawiania z psychologiem, lub psychiatrą, jeśli to możliwe z autorem tej notatki po to by tekst stał się dla Pani/ Pana bardziej zrozumiały i osadzony w kontekście życia pacjenta.
Pozdrawiam serdecznie,
Martyna Sobczyk/ pomocnaterapia.pl

Witam, aby doprecyzować co konkretnie " autor miał na myśli" zachęcam do zadania pytania osobie, która postawiła diagnozę. Myślę, że zadając pytanie otrzyma Pan/Pani odpowiedzi na te jak i inne powiązane pytania.