Ból palucha - haluks

5 odpowiedzi
Witam, podczas gry w piłkę uderzyłem paluchem stopy z dużą siłą w stopę innego zawodnika. Następnego dnia po tym zdarzeniu, paluch i okolica spuchły i stopa zaczęła boleć. Odstawiłem sport na kilka tygodni. Myślałem że potocznie mówiąc "wybiłem sobie palucha" i wszystko wróci do normy. Choć po smarowaniu Fastumem opuchlizna zeszła po jakimś czasie, to przy próbie przekrzywienia palucha w stronę zewnętrzną stopy, pojawia się bardzo nieprzyjemny ból. Dolegliwość ta trwa już około miesiąca, a w miejscu tzw "hallucis longus tendon" jakie to określenie znalazłem w internecie, w okolicy kości śródstopia , jest delikatnie pogrubione i zaczerwienione. Nie przeszkadza mi to w chodzeniu, jednak mocniejsze zetknięcie z czymś nie należy do przyjemnych. Dodam, że zrobiłem zdjęcie rtg, jednak z opisu wynika że badanie nie wykazało zmian patologicznych i pourazowych w obrębie uwidocznionego kośćca i stawów. Pytanie brzmi, czy to może być coś poważniejszego, czy potrzeba tylko czasu aby poszczególne elementy się zagoiły i dolegliwości ustąpią? Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam
Wszystko wskazuje na stłuczenie chrząstki stawowej z nadciągnięciem torebki stawowej. Jest kilka sposobów na rozwiązanie problemu. Łatwiej je omówić podczas konsultacji ze specjalistą

dzień dobry
uraz może dotyczyć stawu MTP lub innych struktur wokół.
Najlepiej zgłosić się do ortopedy aby zbadał stopę i palucha i postanowił / doradził co zrobić dalej.

pozdrawiam
Dzień dobry
Przykro mi ale nie sposób postawić diagnozy przez internet. Proponuję obecnie ograniczyć aktywności sportowe, chłodzić staw, ewentualnie pobrać przez tydzień lek p/zapalny doustnie (np Ibuprom, Dexak itp). Jeżeli ból będzie się utrzymywał zapraszam na wizytę.
Pozdrawiam
Szanowny Panie,
Prawdopodobnie w wyniku urazu doszło do uszkodzenia torebki stawowej stawu MTP I, być może także chrząstki stawowej głowy I kości śródstopia oraz stawu śródstopno-trzeszczkowego. Tego typu uraz jest czynnikiem ryzyka wystąpienia tzw. palucha sztywnego. Tak naprawdę wynik ostateczny jest zależny od zmiennych osobniczych oraz charakteru urazu. Na pewno na początku terapii pomaga unieruchomienie oraz rehabilitacja. Późniejsze postępowanie zależy od objawów. Pozdrawiam serdecznie,
Dzień dobry.
Opisana sytuacja sugeruje przebycie złamania palucha. Aby potwierdzić diagnozę należy skorelować badanie kliniczne i obraz Rtg. Odpowiadając na pytanie - raczej potrzeba tylko czasu aby wszystko wróciło do normy. Niepokojące może być stopniowe narastanie dolegliwości w czasie. Jeżeli te stopniowo się zmniejszają to uważam że nie ma powodu do niepokoju.
Z poważaniem, Radosław Cegiel