Pytania pacjentów (858)
-
Witam , 2 tygodnie temu byłem na SORZE z bólem dużego palca u nogi . Po RTG okazało się że mam złama
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli przyczyną bólu był uraz, to rzeczywiście warto unieruchomić stopę w gipsie lub stabilizatorze typu walker. Jeśli nie było urazu, to może być to tzw trzeszczka dwudzielna, która w rtg wygląda… Więcej
-
Starsza osoba utyka na jedną nogę. W związku z narastającym problemem z chodzeniem poddała się (w ko
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Ścięgno Achillesa zwykle się operuje, szczególnie jeśli od urazu/uszkodzenia nie minęło więcej, niż kilka tygodni. U starszej osoby jednak postępowanie pooperacyjne wymagające wielomiesięcznego… Więcej
-
Od dwóch lat mam ostry ból nadgarstka przy podpieraniu się, pompkach, ćwiczeniach w podporze. Dodatk
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Obrzęk szpiku kości księżycowatej może (jak to opisano) świadczyć o nadmiernym jej obciążeniu, co może być związane z niekorzystnym stosunkiem długości kości przedramienia - czyli z "wystawaniem"… Więcej
-
Dzień dobry czy ktoś mógłby się wypowiedzieć na temat tego badania.DziekujeBadanie MR prawego stawu
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Obraz rezonansu magnetycznego wskazuje na wczesne zmiany zwyrodnieniowe w przedziale przyśrodkowym kolana. W takich przypadkach uszkodzenia chrząstki stawowej i łąkotki prowadzą do zwężenia przedziału,… Więcej
-
Tydzień temu doznałam złamania skośnego 5 kości śródstopia prawego z nieznacznym ugięciem kątowym. N
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli walker jest niewygodny, to mozna go zdejmować lub poluzować paski. But potrzebny jest głównie w czasie chodzenia i jeśli noga nie jest obciążana, to można z niego rezygnować. Najczęsciej… Więcej
-
Dzień dobry, szukam pomocy po zabiegu na staw barkowo obojczykowy. Miałem zwichnięcie 3 stopnia i zo
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To sie niestety zdarza po operacjach stabilizacji stawu barkowo-obojczykowego. Zwykle nie wpływa to na sprawność, a jedynie na kwestie estetyczne. Konieczna jest tu dalsza fizjoterapia.
-
Dzień dobry, w wrześniu miałem operację rekonstrukcji więzadeł kolana (ACL). Zastosowana była tenode
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
MIęsień czworogłowy jest tu ofiarą problemu, bo odruchowo zanika na skutek bólu i obrzęku kolana. W takich przypadkach często problemem są zrosty śródstawowe, które zmieniają tor rzepki i są źródłem… Więcej
-
Dzień dobry, 7 mają przeszedłem operacje artroskopi kolana usunięcie kawałka i szycie łąkotek został
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Po szyciu łąkotek nie ma konieczności takiego usztywniania stawu, a już na pewno nie w zgięciu. Ćwiczenia w niewielkim zakresie ruchów sa wręcz wskazane. MOżna zmniejszyć dawkę leku przeciwzakrzepowego… Więcej
-
Witam tydzień temu złamałam kostkę założyli mi gips czy jest szansa że za 3 tyg będę mogła założyć o
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W przypadku pewnych typów złamania kostki bocznej jest taka szansa, ale to lekarz musi zdecydować
-
19 czerwca 2024r. zaszczepiłem się obowiązkowo przeciwko błonicy i tężcowi. Praktycznie od razu po w
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Problem bólu barku po szczepieniu jest znany i nie taki rzadki. Ma nawet swoją nazwę (shoulder injury related to vaccine administration – SIRVA). Przyjmuje postać zapalenia kaletki podbarkowej… Więcej
-
Złamanie przedniej krawędzi głowy kości pietowej po stronie bocznej poza tym nie uwidoczniono szczel
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Kość piętowa nie ma głowy, chodzi prawdopodobnie o złamanie wyrostka przedniego. Jesli nie ma istotnego przemieszczenia, to wskazane jest rzeczywiście unieruchomienie (w gipsie lub ortezie typu… Więcej
-
Dzień dobry od miesiąca mam ból lewego kolana jest lęki opuchnięte zwłaszcza po przeciążeniach , w p
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W rezonansie nie ma żadnych istotnych uszkodzeń, trudno więc zaplanowac leczenie bez badania. Nie widać tu wskazań do leczenia operacyjnego. Zwykle wskazana jest rehabilitacja.
-
Witam. Czy normalne jest ,że po punkcji kolana sączy się plyn ? Tato miał punkcję, potem noga został
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
NIe, absolutnie nie jest to normalne. Jesli wyciek utrzymuje się dłużej niż kilka godzin, to konieczna jest pilna konsultacja. Do czasu konsultacji należy dezynfekować i zmieniać opatrunek na miejscu… Więcej
-
Dzień dobry, Od kilku miesięcy odczuwam silny ból w prawym barku. W badaniu usg stwierdzono ciasnot
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Barbotaż służy do usunięcia zwapnień z jam wapiennych tworzących się w obrębie ścięgien stożka rotatorów barku. Prawdopodobnie miałby u Pani zastosowanie. Oponiak nie jest przeciwwskazaniem.
-
Dzień dobry. Mam pytanie do ortopedy. Mam 55 lat. Czekam na operację wstawienia endoprotezy biodra
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Próchnica zwiększa ryzyko infekcji okołooperacyjnej o 2,5 x, a kamień nazębny o 1,8 x. Trzeba to zdecydowanie wyleczyć przed operacją z zachowaniem co najmniej kilkutygodniowego odstępu.
-
Witam, czy niestabilność LHBT musi być leczona operacyjnie?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Najczęściej tak, co nie znaczy, że nie można spróbować kilku/nastu tygodni leczenia zachowawczego, polegającego na fizjoterapii i ewentualnie zastrzyku przeciwzapalnym.
-
Dzień dobry, Miesiąc temu miałem wypadek zwichnięcie stawu skokowego ,w trakcie którego zostało zer
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli to było pierwsze istotne skręcenie to trzeba skoncentrować się na rehabilitacji. Operuje się przewlekłą niestabilność, czyli w przypadku nawracających skręceń.
-
Nazywam się Tomasz. Lat 48. Ponad 2 miesiące temu upadłem na schodach i uderzyłem się w łokieć. Obec
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To prawdopodobnie tzw ciało ryżowate w kaletce wyrostka łokciowego. NIe jest to nic groźnego ale właśnie może boleć jak się na tym oprze. Trzeba unikać uciskania i z czasem się zmniejszy.
-
Dzień dobry, Chciałabym zapytać się o pęknięta łąkotkę (typu rączka od wiadra), czy według najnowsz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zawsze nalezy szyć łąkotkę, jesli ma duże szanse na wygojenie. W przypadku uszkodzenia typu rączka od wiadra, takie szanse są i zwykle sie szyje. W części przypadków jednak, przy bardzo zastarzałych… Więcej
-
Dzień dobry, jestem 7 miesięcy po rekonstrukcji acl, tenodezie bocznej oraz szyciu łąkotki bocznej i
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Dużo struktur było naprawianych, więc nieco większe ryzyko, że któraś z nich goi sie gorzej. Jeśli pojawiają się nowe objawy, to nalezy wykonać rezonans kontrolny.
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…