Pytania pacjentów (858)
-
Agnieszka 4 stycznia 2025 19:08 Awaiting for approval Witam! Rok temu uszkodzilam sobie kolano
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Najczęściej uszkodzenie łąkotki tego typu prowadzi do znacznego bólu i ograniczenia zakresu ruchów. Jeśli jednak nie ma żadnych objawów, kolano nie puchnie, nie boli i sie nie blokuje, to nie ma… Więcej
-
Witam dostalam opis rezonansu magnetycznego kolana i nie zabardzo wiem czy moge dalej biegac regural
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Przy takich zmianach trzeba ograniczyć bieganie, można jednak jeżdzić na rowerze i pływać. Obrzęk szpiku zwykle ustępuje po kilkunastu tygodniach.
-
Dzień dobry, Siedem tygodni temu przeszłam operację zespolenia kości strzałkowej i piszczelowej w
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
PO zespoleniu złamania w okolicy stawu noga zwykle tak wygląda. Kluczowe jest teraz odzyskanie funkcji kończyny, zakresu ruchów i siły (oraz masy) mięśnia czworogłowego. Prawidłowe zespolenie zwykle… Więcej
-
Dzień dobry, 03.01 w piątek miałam operowaną 5 kość śródstopia, było to wieloodłamowe złamanie z p
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Najlepiej przejść przeszkolenie w sklepie, który sprzedał. Są też filmy instruktażowe w internecie.
-
Jestem po wizycie u ortopedy stwierdzono łokieć tenisisty podano mi jeden zastrzyk sterydalny i mam
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
NIe należy robić więcej zastrzyków "sterydalnych".
-
Witam jak interpretować wynik RTG 5 tyg po urazie. Stan po złamaniu poprzecznym paliczka bliższego
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Po 5 tygodniach zawsze widać jeszcze szczelinę złamania, ale traktujemy palec jako zagojony (widoczne w rtg uwapnienie zrostu pojawia się po kolejnych kilku tygodniach). Trzeba już rozpocząć fizjoterapię.… Więcej
-
Czy jak mam pełen zrost kości strzałkowej rehabilitacja od 3 lutego ale jak chodzę puchnie stopa czy
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Obrzeki po złamaniu kostki są normalne i utrzymuję się kilka miesięcy. Pomagają ćwiczenia wyższe układanie nogi i podkolanówki uciskowe (przeciwżylakowe lub dla biegaczy)
-
dzień dobry 27 stycznia złamałem V kość śródręcza, rękę wsadzili do gipsu i za dwa tygodnie mam kont
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Takie złamanie goi się zwykle 5 tygodni, co nie oznacza, że po tym czasie będzie już widoczny zrost kostny. Ból jest indywidualny i należy zwrócić uwagę, czy jego przyczyną nie jest np za ciasny… Więcej
-
Dzień dobry bo minął miesiąc złamania palca (kostki) i dalej jej spuchnięty i nie mogę zginac tak id
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
To normalne. Złamanie goi się kilka tygodni, ale to nie znaczy, że tak szybko wraca funkcja. Zwykle zajmuje to kilka miesięcy i często wymaga fizjoterapii.
-
Witam Na badaniu rezonansem kolana wyszło że mam fałd błony maziowej przyśrodkowy/nadrzepkowy,oraz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W niektórych, dość rzadkich przypadkach fałd błony maziowej może być źródłem bólu. Fałdy występują jednak powszechnie u większości osób, więc decyzję o leczeniu operacyjnym należy podejmować bardzo… Więcej
-
Mam pytanie Przyjmuje roztwór do wstrzykiwań artyhyl czy mogę przyjmować zastrzyki przed artroskop
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zastrzyki Arthryl wykonuje się domięśniowo. Abstrahując od skuteczności i wskazań do tego leczenia nie ma ono raczej znaczenia w kontekście planowanej artroskopii.
-
Witam. Mama jest po złamaniu kosci udowej z odłamkami. Po 1,5 miesiąca chodziła o własnych siłach ju
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wiele zależy od typu złamania. Jeśli jednak dolegliwości się nasilają, to trzeba udać się do ortopedy, który zleci kontrolne rtg.
-
Dzień dobry, po 7 miesiącach od operacji zespolenia śrubą złamania V kości śródstopia, w tomografii
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Śruba zakłóca obraz tomografii, co utrudnia ocenę zrost. Jednocześnie przesztywniając miejsce zespalane sprawia, ze zrost może obejmować część szczeliny złamania. W takim przypadku kluczowe znaczenie… Więcej
-
Z jakiego materiału jest wykonana płytka ortopedyczna LCP?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zwykle ze stopu tytanowego Ti6Al4V lub stali nierdzewnej
-
Dzień dobry. Jestem osobą otyłą, do tej pory nie miałam zbytnich problemów ze stawami poza tymi prze
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Z tego typu dolegliwościami najlepiej w pierwszej kolejności zwrócić się do fizjoterapeuty, który oceni stan funkcjonalny i pokaże ćwiczenia. Jeśli po kilku tygodniach nie będzie widać poprawy,… Więcej
-
Witam, otrzymałam taki oto opis RTG: "Stan po osteotomii korekcyjnej kości udowej, szczelina złamani
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak, to widać przecięcie kości czyli osteotomię - nawet do roku może być widoczne.
-
Witam, mam pękniętą łękotkę, tzw. uchwyt od wiadra. Propozycją lekarza ortopedy jest podanie do kol
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli to jest rzeczywiście uszkodzenie typu "rączki od wiadra" to żadne kwasy i osocza tu nie maja szansy pomóc i konieczne jest leczenie operacyjne.
-
Dzień dobry. Wynik rezonansu. Obrzęk tkanki podskórnej podrzepkowej o umiarkowanym nasileniu. Niew
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W badaniu nic szczególnie niepokojącego nie ma, więc wszystko zależy od objawów. Bez badania nie da się powiedzieć.
-
Doznałam urazu podczas uprawiania sportu. Lekarz na sorze zebrał wywiad, zbadał i postawił diagnozę:
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Może i powinien, ale nie jest to zwykle rolą lekarza SOR. Jeśli dolegliwości nie ustępują, to należy skonsultować to jeszcze w trybie planowym u ortopedy, który może skierować na poszerzone badania… Więcej
-
Witam, moj opis rmi kolana : Ilość płynu w stawie w granicach normy. Niewielka ilość płynu w kaletce
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Opisane zmiany zwykle mają charakter przeciążeniowy i nie wymagają leczenia operacyjnego. Należy zacząć od fizjoterapii, a jak nie będzie poprawy, to skonsultowac u ortopedy.
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…