Pytania pacjentów (44)

    Badanie MR kolana lewego
    Proszę mi poradzić: czy powinienem poddać się operacji, czy można to leczć innymi metodami?
    OPIS:
    Badanei MR uwidoczniło uszkodzenie tylnej części łąkotki przyśrodkowej z przemieszczeniem
    fragmentu powierzchni dolnej w stronę wyniosłości międzykłykciowej. Flap ma przybliżoną
    długość 0,9 cm i szerokość do 0,7 cm. Poziome, niewielkie rozwarstwienie przypodstawnej części
    MM sięga okolicy trzonu. Róg przedni MM bez uszkodzeń.
    Stan po naciągnięciu ACL.
    Stan po przebytym naderwaniu bliższej części więzadła pobocznego piszczelowego z
    nieznacznym zgrubieniem, bez świeżych zmian urazowych.
    Chrząstka rzepki kilkumiejscowo ma niejednorodną intensywność sygnału, zawiera ogniska
    rozmiękania niemal pełnej grubości.
    Widoczne są niewielkie zmiany wytwórcze części kostnych.
    Innych zmian w zakresie obu łąkotek, aparatu więzadłowego, struktur kostnych i mięśniowych
    kolana lewego nie wykazano.
    WNIOSKI:
    Uszkodzenie III° rogu tylnego MM typu flap z przemieszczeniem fragmentu łąkotki do okolicy
    wyniosłości międzykłykciowej. Naciągnięcie ACL. Przebyte naderwanie MCL. Chondromalacja II°
    rzepki. Niewielka gonartroza.
    Proszę mi poradzić: czy powinienem poddać się operacji, czy można to leczć innymi metodami?
    R.Nowak

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jakub Ślusarski

    Witam,
    Z opisu MR wynika że doszło do dużego uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej, Prawdopodobnie powoduje to okresowe bóle i blokowania kolana.
    Nie są opisywane inne znaczące uszkodzenia ani zmiany zwyrodnieniowe.
    Sugeruję pilna artroskopię, która na obecnym etapie może dać pełne wyleczenie bez późnych następstw.
    Techniki rehabilitacyjne, fizykoterapia, zastrzyki nie będą w tej sytuacji wystarczające.
    W razie potrzeby zapraszam na kwalifikację do zabiegu.
    Pozdrawiam.


    Od stycznia 2018r,. bolą mnie plecy w okolicy lewej łopatki i lewego barku. (chciałam zaznaczyć że jestem instruktorem fitness i dosyć dużo trenuję, jednak przez okres ostatnich dwóch miesięcy nie ćwiczyłam górnych partii mięśniowych ).
    Przeszłam rehabilitację i nadal mnie boli ale już mniej. Nie dawało mi to spokoju i zrobiłam usg tej okolicy.
    Wynik:"Cech struktur patologicznych w obrębie mięśni przykręgosłupowych nie widać. Zarysy kostne dostępne w badaniu gładkie. W stawie ramiennym wysięk w kaletce podbarkowej."
    Czy to możliwe, że po zakończonej rehabilitacji wciąż jeszcze jest tak źle, że nadal jest stan zapalny. Czy muszę to w jakiś jeszcze sposób leczyć? Czy jeżeli odpuszczę sobie treningi to możliwe, że to samo przejdzie?
    Czy powinnam pójść do mojej lekarz rodzinnej? Ponieważ odkąd przychodzę do niej z moim bólem pleców, zawsze tylko przepisuje mi leki przeciwbólowe i mówi że to z czasem przejdzie.
    Nie otrzymałam jeszcze skierowania do ortopedy, a rehabilitację musiałam sobie sama opłacić.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jakub Ślusarski

    Bez dokładnego badania trudno postawić pewną diagnozę. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że objawy są wynikiem zmian przeciążeniowych, zwłaszcza związanych z ćwiczeniami ramion ponad głową. Ćwiczenia typu fitness bardzo często są przyczyną tego typu dolegliwości.
    Dobra wiadomość jest taka, że zazwyczaj objawy ustępują samoistnie
    Zła - że trwa to czasem do kilku miesięcy, może łatwo nawracać i wymaga bardzo wytrwałej pracy nad dobrą kinezą łopatki - praca z rehabilitantem.

    Jeżeli dolegliwości będą trwały > 4 miesiące wskazane będzie wykonanie rezonansu.
    Pozdrawiam


    Dzień dobry, od ok. 2 miesięcy mam ból w kolanie które się blokuje, mam problem ze zgięciem lub całkowitym wyprostowaniem go. Dostałam skierowanie na rezonans i oto opis:
    Podwyższenie sygnału łąkotki przyśrodkowej oraz pęknięcie rogu tylnego. Obrzęk szpiku kostnego podrzęstnie w kłykciu przyśrodkowym piszczeli. W tylnym odcinku kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej torbielka. Zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach powierzchni stawowych. Chrząstka rzepki ścieńczała o nieregularnym zarysie. Rzepka z cechami niewielkiej lateralizacji.
    Problem w tym że noga mi bardzo dokucza gdyż boli i drętwieje i utrudnia poruszanie się. Wizytę u ortopedy mam dopiero w maju i zastanawiam się czy jest się czym martwić. Bardzo dziękuję za pomoc.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jakub Ślusarski

    Witam,
    Opisane dolegliwości sugerują wewnętrzne uszkodzenia kolana. Do pełnej diagnozy konieczne jest badanie kliniczne i obejrzenie obrazków z rezonansu.
    Jest bardzo prawdopodobne że lekarz zaproponuje leczenie operacyjne.
    Pozdrawiam


    W listopadzie doszło u mnie do naderwania więzadeł oraz pęknięcia torebki stawowej w lewym kolanie z powodu poślizgnięcia się na drodze (nie doszło do upadku). Noga została unieruchomiona w szynie na tydzień, jednak opuchlizna i krwiak przez ten czas jedynie się zwiększyły. Po konsultacji z lekarzem szyna została zdjęta,wykonano kilka zabiegów prowadzących do usunięcia opuchlizny i krwiaka.
    Po upływie niespełna 3 miesięcy, po wykonaniu kroku w tył - kolano "uciekło" - poczułam jakby kość piszczelowa obróciła się o 90 stopni, a kiedy "wylądowałam" na podłodze, kości "wróciły" na miejsce, jednak kolano było opuchnięte i lekko zsiniałe, ruchomość stawu znacznie ograniczona, a zatem możliwości poruszania się również.
    "Uciekanie" kolana zdarzało mi się już kilkanaście (o ile nie kilkadziesiąt) razy - często bez przyczyny np. kiedy noga była w powietrzu podczas podniesienia nogi przy schodzeniu ze schodów- zazwyczaj po tygodniu do 2ch tygodni mobilność wracała, jednak przynajmniej dwukrotnie takie "uciekanie" doprowadziło kilkutygodniowego unieruchomienia - spowodowanego stanem zapalnym kolana, zebraniem się płynu wraz z krwiakiem.
    Problem ten niestety dotyczy obu kolan, co niestety bywa uciążliwe, dlatego będę wdzięczna za radę jakie badanie powinnam wykonać, aby dowiedzieć się jak wyleczyć się z tej "przypadłości". Nadmienię, że z problemem tym mierzę się od kilkunastu lat i z każdym kolejnym jest gorzej.
    z wyrazami szacunku
    MM

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jakub Ślusarski

    Witam,
    Opisywane objawy sugerują uszkodzenie co najmniej jednego z ważnych więzadeł kolana. Wtórna niestabilność polegająca na "uciekaniu" kolana sprawa ze staw ulega systematycznemu przyspieszonemu zużyciu.
    Z dużym prawdopodobieństwem konieczna będzie rekonstrukcja więzadłowa.
    Proszę jak najszybciej wykonać MRI (rezonans) i skontaktować się z ortopedą
    Pozdrawiam


    Jestem po operacji barku, z powodu dolegliwości bólowych lekarz przepisał mi zabiegi jonoforezy z lekiem naklofen. Mam na obrabku kotwice miękkie jugger knot . Nie mam metalu w barku, a mimo to lekarz nie miał pewności na 100% czy takie zabiegi są wskazane . Ja wolałabym być pewna że to bezpieczne . Za wszelkie odpowiedzi dziękuję

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jakub Ślusarski

    Witam,
    Kotwice barkowe Jugger Knot są wykonane w 100% z plecionki, wobec czego są całkowicie bezpieczne w środowisku pola elektromagnetycznego. Można wykonywać rezonans i zabiegi fizjoterapeutyczne.
    Jonoforeza ma jednak ograniczoną skuteczność w schorzeniach stawu ramiennego. Sugeruję terapię manualną, krioterapię miejscową a przede wszystkim indywidualne ćwiczenia.
    Pozdrawiam.


    Od mniej więcej dwóch lat ćwiczylam trochę w domu i biegalam ok 2 razy w tyg po 5-7 km. W maju 2017 pojawił się ból w kolanie po stronie środkowej odczuwalny przy cwiczeniu na łyżwiarza tzn. przeskoki z nogi na nogę przypominające jazdę na łyżwach oraz podskokach na jednej nodze. Lekarz stwierdził uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej. USG potwierdziło: niewielkie uszkodzenie rogu tylnego. Brałam structum przez 3 mies. Zrobiłam kilku miesięczna przerwę w ćwiczeniach. W tym czasie kolano nie dawało żadnych objawów. Przy próbie powrotu do aktywności przez marszobiegi pojawił się ból ale już inny. Po 20 min aktywności pojawił się ból w przedniej środkowej części kolana. Jakby kolano było zmęczone. Po zakończeniu treningu ból mijał. Również przy próbie ćwiczeń w domu przy np wykrokach czuć nazwałabym to ból zmęczeniowy. W codziennym życiu kolano nie daje żadnych dolegliwości. Czy to może być początek zmian zwyrodnieniowych? Tak sugeruje ortopeda i proponuje zastrzyk z kwasu. Rtg robione we wrześniu 2017 nic nie wykazało, żadnych zmian. USG tez robione we wrześniu oprócz tej łąkotki wykazało jeszcze tylko odczyn płynowy w kaletce gęsiej stopki. Podczas Badania kontrolnego w lutym 2018 Testy łąkotkowe nie powodowały bólu. Co może być przyczyną tych bóli?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jakub Ślusarski

    Witam,
    Objawy pojawiające się po wysiłku są dość typowe dla uszkodzeń łąkotek. Prawdopodobnie po okresie przerwy w treningu doszło do częściowego zagojenia, jednak najczęściej dolegliwości wracają przy większym wysiłku.
    Dobrym sprawdzeniem czy jest się czym przejmować jest tzw. "próba kaczego chodu". Proszę spróbować głęboko kucnąć i w pozycji kucznej przejść ok. 10 kroków do przodu. Jeżeli to spowoduje ból, to jest jasny sygnał, żeby się skontaktować z ortopedą. Przy przewlekłych dolegliwościach sugeruję badanie MR i rozważenie potrzeby zabiegu artroskopii.
    Pozdrawiam.


    Mój syn ma 19lat i musi przejść operację barku prawego gdzie powinniśmy szukać najlepszego szpitala proszę o jakieś namiary dziękuję

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jakub Ślusarski

    Witam,
    Zajmuję się chirurgią barku.
    Zapraszam na konsultację w Krakowie. Wskazane by syn miał płytę z wynikiem rezonansu magnetycznego.
    W zależności od rodzaju schorzenia można zaplanować odpowiednie leczenie operacyjne.
    Pozdrawiam.


    Witam Syn miał operację barku metodą Latarjet na otwarto 6 m-c temu z powodu nawykowych zwychnięć .Ma zgrubienie wokoło łopatki ortopeda podejrzewa źe ma uszkodzony mięsień grzebieniowy ten co trzyma łopatkę.Jakie jest dalsze leczenie,?Czy uszkodzili ten mięsień w czasie operacji?Czy mojego syna czeka następną operacją

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jakub Ślusarski

    Zgrubienie wynika z zastosowanej metody.
    Po 6 miesiącach od zabiegu wskazane byłoby wykonanie Tomografii komputerowej z rekonstrukcją 3D
    Syn powinien pozostawać pod kontrolą lekarza, który go operował. To jedna z bardziej wymagających technik operacji barku i nie powinien być leczony przez internet.


    Rok temu doznałam urazu nadgarstka, byłam u lekarza stwierdził podejrzenie złamania kości łodeczkowatej, miałam gips ok 2 tygodnie, na rehabilitacji niestety nie byłam. Aktualnie pracuje za granica, jest to praca manualna po ok. 2 dniach pracy dłoń mam znacznie opuchnięta i czasami czuje jakby była sztywna.
    Są dni w których pojawia się ból i opuchlizna.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jakub Ślusarski

    Złamanie kości łódeczkowatej jest urazem przewlekłym. Typowy jest ból przy pracy związanej z chwytaniem, ściskaniem lub przy narażeniu na wibracje. Wiele tego typu urazów może być leczone zachowawczo, jednak jeżeli dolegliwości się przeciągają najskuteczniejsze jest zespolenie operacyjne.
    To pozwala na pozbycie się bólu i skuteczniejszy powrót do pracy.


    Zdiagnozowano u mnie w usg i badaniu przerośnięty fałd błony maziowej w kolanie, dostałem blokadę w kolano z leku diprophos. Byłem zapisany na rezonans kolana już przed usg , zbliża się termin tego rezonansu i pytanie brzmi czy blokada zmieni w jakimś stopniu obraz rezonansu ? Czy puki co mam z niego zrezygnować? Czy też w ręcz przeciwnie wykonać dla potwierdzenia diagnozy ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Jakub Ślusarski

    Podanie blokady sterydowej nie wpływa na wykonanie MRI.
    Proponuję wykonać badanie i skonsultować wynik wraz z płytką ze swoim ortopedą .


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.