Pytania pacjentów (65)
-
Witam. Od zeszłego roku mam ból w kolanie (od zewnątrz) tylko w jednym miejscu , jest ostry, czasem
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
jeśli w MRI usg bez zmian spróbowałbym dobrego fizjoterapeuty, ale zawsze warto obejrzeć badanie i dokładnie zbadać pacjenta - nie wszystko jest opisywane. Czasem wystarczy kilka testów i wynik… Więcej
-
Dzień dobry, Czy wykonanie MRI stawu kolanowego 24h od urazu może dać błędny wynik? Staw był bard
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
MRI kolana świeżo po urazie może trochę przekłamać wynik - duży obrzęk szpiku, wysięk w stawie itd.. ale generalnie nie wpływa na ogólną ocenę potencjalnych uszkodzeń. Zawsze można powtórzyć badanie… Więcej
-
Witam . W poniedziałek źle stanęłam na stopę . Bylam na zdjęciu . Wyszło pęknięcie więzadeł na pozio
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
zwykle leczenie skręcenia stawu skokowego odbywa się w ortezie i z ograniczonym ale jednak pełnym obciążaniem kończyny. Kule mają sens jeśli obciążanie kończyny w ortezie przynosi ból. Stopniowo… Więcej
-
w maju 2023 zdiagnozowano u mnie torbiel prawego dołu podkolanowego. w pazdzierniku 2023 wykonano ar
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Torbiel Beckera zwykle nie jest chorobą samą w sobie tylko efektem jakiejś nieprawidłowości w stawie - krótko mówiąc jeśli kolano jest chore to torbiel może się tworzyć i analogicznie może sama… Więcej
-
Witam. Mam gips na nodze, dostałam receptę na zastrzyki 20szt. Przy zmianie gipsu inny lekarz przedł
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zgodnie z wytycznymi profilaktyki żylnej choroby zatorowo zakrzepowej przez CAŁY okres unieruchomienia kończyny DOLNEJ w gipsie pacjent powinien przyjmować leki przeciwzakrzepowe. Oczywiście ryzyko… Więcej
-
Witam. Czy jeśli przyjmuje lek cleaxane przy złamaniu rzepki (nieoperacyjne) już 4 tygodnie a noga j
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
wskazaniem do przyjmowania leków przeciwzakrzepowych jest: unieruchomienie bezwględne kończyny dolnej lub brak jej obciążania. Przy złamaniu rzepki nawet leczonym zachowawczo można obciążać kończynę… Więcej
-
Witam. Jestem w 34 tygodniu ciąży i zdiagnozowano u mnie zapalenie nerwu skórnego bocznego uda, ból
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proszę rozważyć prądy TENS (zabiegi fizjo) stosowane miejscowo nie stanowią zagrożenia dla ciąży a mogą znacząco zmniejszyć dolegliwości związane z nadpobudliwością nerwu.
-
Dzień dobry Mam takie pytanie czy z tytanowa płytka w kostce można uprawiać sport wyczynowy np g
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
bzdura
płytka nie stanowi przeciwskazania do uprawiania sportu. Generalnie u osób młodych zaleca się usuwanie metalu zespalającego (płytka tytanowa) po uzyskaniu zrostu kostnego - zwykle… Więcej
-
Złamałem kostkę boczna ponad dwa miesiące temu (upadek z wysokości na skręconej nodze nie musialem m
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
złamanie u dorosłego człowieka goi się około 16-22 tygodnie. Dolegliwości pięty lub okolicznych tkanek do 4 miesięcy po złamaniu zwykle się zdarzają i nie są powodem do niepokoju. Skupiłbym się… Więcej
-
Witam, mam trochę czasu do wizyty u ortopedy. Czy mogę prosić o opinię wyników. Wykonano badanie R
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Rezonans zawsze należy obejrzeć samemu czasem może brakować niektórych elementów opisu. Z badania raczej wynika, że zabieg operacyjny jest prawdopodobny - uszkodzenie łąkotki zwykle samo się nie… Więcej
-
Przy mocnym zgięciu kolana i na kuclach bardzo boli mnie lewe kolano nawet jak wyginam stopę w różne
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Możliwe że jest uszkodzony róg tylny łąkotki przyśrodkowej - należałoby zweryfikować badaniem MRI (rezonans) oczywiście jeśli problem będzie się powtarzał.
-
Witam 12 dni temu na Sor stwierdzili mi złamanie kości strzałkowej, założyli mi gips. Dziś ortopeda
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Czasem pierwsza diagnoza zwłaszcza na SOR bywa niedokładna - kiepskiej jakości RTG, brak doświadczenia itd. Prawdopodobnie może nie być złamania bo czasem układ beleczek może sprawiać wrażenie… Więcej
-
Renas kolana . Przypadkowo w obranie zlokalizowano W trzonie kości udowej rozlegly obszar wysoko syg
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
najprawdopodobniej jest to chrzestniak - czyli łagodna zmiana w kości pochodzenia chrzęstnego - to trochę tak jakby w kości urosły komórki chrzęstne. Jeśli radiologicznie nie nacieka warstwy korowej… Więcej
-
Jestem 20dnib po operacji wieloodłamowego złamania dalszej nasady lewej( duży przeskok kości lekarz
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Po złamaniach a zwłaszcza leczeniu operacyjnym pełny zakres ruchu pojawia się po kilku miesiącach - cierpliwe ćwiczenia i czas przyniosą efekt. 20 dni to niezwykle krótko - najwcześniej po 2 mach… Więcej
-
Jestem po operacji wstawienia endoprotezy biodra. Czy wolno mi robić bez obawy ćwiczenie: mobilizacj
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
zazwyczaj rodzaj dozwolonych ćwiczeń zależy od tego czy endoproteza była założona z przedniego czy tylnego dostępu ale kołysanie miednicy jest wg mnie bezpieczne. Lekarz lub fizjoterapeuta na oddziale… Więcej
-
Czy na Sorze zdejmą mi przedłużnik gipsowy czy mam udać się do szpitala i tam mi zdejmią?
Czy na Sorze zdejmą mi przedłużnik gipsowy czy mam udać się do szpitala i tam mi zdejmią?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
SOR jak nazwa wskazuje to szpitalny oddział RATUNKOWY czyli nie służy do przyjmowania przypadków już zaopatrzonych lub zastarzałych. Tylko poradnia ortopedyczna.
-
Dzien dobry, córka w czwartek 5 dni temu miała operacje odcinka lędźwiowego Kręgosłupa. Od niedzieli
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Ważne żeby gorączka się nie utrzymywała dłużej niż kilka dni ( gorączka to powyżej 38) stan podgorączkowy nie jest problemem. Ważniejszym kryterium jest badanie z krwi CRP najlepiej w odstępie… Więcej
-
Witam po 11 tygodniach od złamania piątej kości śródstopia (załamania awulsyjne) na zdjęciach rtg wi
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
kości u dorosłego człowieka zrastają się ok 16-20 tygodni. Proszę uzbroić się w cierpliwość chodzić ale oszczędnie i dać sobie trochę czasu. Zwykle po takim złamani sytuacja normalizuje się po… Więcej
-
Dzień dobry, moje rozpoznanie to zmiany przeciążeniowe przedziałów przednich i przyśrodkowych z zac
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Orteza przy początkowej gonartrozie raczej nic nie wniesie ale jeśli daje ulgę można chodzić choć fizjologiczne nie zalecają (osłabia mięśnie i zaburza równowagę mięśniową) . Uszkodzenie łąkotki… Więcej
-
Witam odebrałem wczoraj opis rezonansu z kontrastem, 5 msc temu miałem zwichnięty bark z nastawienie
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Opis niestety potwierdza konieczność leczenia operacyjnego. Duże uszkodzenie obrąbka raczej się nie wygoi samoistnie konieczna artroskopia, szycie obrąbka, poprawi to funkcjonalność barku i powinno… Więcej
Popularne pytania
-
Katar i ból głowy od miesiąca - co robić?
Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Na początek wskazana wizyta…