Pytania pacjentów (5899)

    Kwestia tylko tego , iz mam problemy hormonalne i jesli odstawie tabletki nie bede miesiaczkowac. Leczylam sie u wielu lekarzy i kazdy twierdzi ze jest wszystko wporzadku.
    Kiedy zapytalam kolejnego lekarza czy tak widzi rozwiazanie moich problemow stwierdzil ze nic innego nie zrobi i albo tabletki albo mam zajsc w ciaze i "moze" przejdzie. Jak by zachodzenie w ciaze i wychowywanie dziecka bylo takie proste to 99% problemow bylo tak rozwiazywane. Pozdrawiam.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    wątpliwe aby z nieprawidłowymi cyklami zaszła Pani w ciążę
    trzeba diagnozować i leczyć


    Chciała bym się dowiedzieć czy wirus Kłykciny kończystec da się wyleczyć czy on zostanie już do końca życia

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    trzeba leczyć i szukać następnych wirusów
    zagrożenie rakiem


    zdiagnozowano u mnie endometriozę IV stopnia podczas usuwania torbieli endometrialnej na jajniku . jak wygląda przebieg leczenia tej choroby czy mogę mieć problem z zajściem w ciążę ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    endometrioza to główny problem w niepłodności


    Mam 28lat, dwa porody rok po roku 2014 i 2015 rok (pierwsze dziecko urodzone z wagą 4200g, drugie 3400),po drugim porodzie zostałam źle zszyta (jakby za mało), kilka tygodni temu na wizycie kontrolnej ginekolog stwierdził obniżenie tylnej ściany pochwy, zaproponował operację, jednak planuje w przyszłości mieć jeszcze jedno dziecko, w związku z tym lekarz stwierdził, że to zniweczy efekt operacji i po kolejnym porodzie trzeba będzie ją powtórzyć, decyzję pozostawił mi
    Chciałabym poczekać z tą operacją, ale nie chcę tak zostawić tego problemu, żeby się nie pogłębiał, nie mam jak na razie żadnym dolegliwości z tym związanych (jedynie palcem czuje, że jakby coś tam jest niżej niż było), stąd moje pytanie co można by zrobić?
    czytałam o specjalnych krążkach, oraz czopkach z estrogenem czy to mogłoby coś pomóc?
    staram się także ćwiczyć mięśnie kegla, niestety nie jestem pewna czy wykonuje to dobrze
    z góry dziękuje za odpowiedzi

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    nie leczy się tego co nie przeszkadza w życiu


    Czy zabieg krioterapii nadżerki mogę zrobić 10 dni przed spodziewaną miesiączką? Czy lepiej szukać terminu po kolejnej miesiączce?
    Bardzo dziękuję z góry za odpowiedzi

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    wcale nie powinno się ich wykonywać


    Jestem w ciązy jt. 10 tydzień odebrałam wyniki.Niepokoi mnie wynik CMV IgG - 356.400 IU/ml oraz CMV IgM - 0,299 COI. Przy pierwszej ciązy 2 lata temu wyniki były CMV IgG - 256,200 IU/ml oraz CMV IgM -0,336 COI. Czy jest to coś niepokojącego dla płodu gdyż Pani w labolatorium nie podobał się ten wynik a wizytę u lekarza mam dopiero pod koniec marca.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    przecież są lepsze niż w pierwszej ciąży


    Mam stwierdzone w 2005r pcos (miałam wtedy 15 lat). od wielu lat problem z wagą i inne superlatywy tej przypadłości. NIgdy żaden lekarz nie zasugerował że to się jakoś leczy. dopiero pani gastrolog powiedziała że nie schudnę dopuki nie zacznę leczenia spraw kobiecych.
    Od jakiegos czasu mam ciągłe bóle podbrzusza, krzyża prawej nogi, bóle piersi, plamienia, mdłości. byłam dwa dni temu na wizycie u ginekooga ale odprawił mnie za miesiąc rozmawijąc że mam poprostu schudnąć. na wizycie nie miałam żadnego badania a jak powiedziałam że mnie boli jajnik to stwierdził że od tego jest pogotowie i tam mam sie kierowac jak mnie boli. ... od kilku lat trafiam na takich fantastycznych lekarzy i poprostu jestem u klresu sił psychicznych i fizycznych żeby to znosić. chce mi się płakać. W tym miesiącu myślałam że jestem w ciąży ale testy wyszły negatywne. Co mam robić czy faktycznie jedynym wyjściem jest schudnąć? ( dwa razy chudłam po 50kg ale to w kilka miesięcy wracało) nic mi ise nie stanie jak mnie tak ciągle będzie boilało?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    jest to Pani dramat
    schudnąć trzeba ale w tym samym czasie trzeba pacjentkę leczyć


    Mam zdiagnozowana nadzerke już od ponad roku z dość uciążliwymi objawami. Obfite ciemno żółte upławy, plamienie między miesiączkami oraz krwawienia po stosunku. Leczę się w uk bo tutaj mieszkam. Po ostaniej wizycie u ginekologa i zrobieniu mikroskopijnej bjopsi. Otrzymałam pismo ze mam mild hpv virus. I ze nie potrzebuje kolejnych badan. Mam poczekać dwa lata i jeśli nadzerka sama nie przejdzie to mam sie zgłosić do lekarza.
    W Angli nie leczy się nadżerki. Uważają tutaj ze to samo przechodzi a zabieg wypalający nadzerke jest zbyt inwazyjne i moze spowodować komplikacji podczas porodu. Ja jeszcze nie rodziłam i wiem ze nie poleca się robienia takich zabiegów kobieta które nie rodziły. Chciałam uzyskać druga opinie od ginekologa w Polsce ale niestety zostałam potraktowana jak kolejny pacjent na którym można zarobić do 1500zl za laserowe wypalenie nadżerki.
    I teraz sama nie wiem co myśleć. Czytając polskie strony internetowe wszędzie doradza się leczenie nadżerki ponieważ nieleczenie prowadzi do raka szyjki macicy. Na angielskich stronach piszą ze nadżerki się nie leczy i hpv mild nie grozi rakiem.
    I bądź tu mądry.
    Czy może ktoś poradzić mi rzetelnego ginekologa w Poznaniu który szczerze powie mi co robić?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    taka choroba nie istnieje


    Poczekać, a czego w najgorszym wypadku mogę się spodziewać? Jaki konkretnie wpływ ma ibuprofen na ciążę ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    żaden ale nie stosować w 3 trymestrze


    Po operacji usunięcia potworniaka pozostał mi niewielki kawałek jajnika,estradowe mam 59,fsh 28,8. Miesiączka spóźnia się o tydz. Czy możliwe jest wystymulowanie pozostałej tkanki jajnika aby przywrócić miesiączkę???

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    proszę dokładnie sprecyzować pytanie


    Czy istnieją jakieś metody(oprócz tabletek hormonalnych) na zminimalizowanie bardzo obfitych miesiączek?
    Pozdrawiam

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    Najlepiej byłoby najpierw zbadać przyczynę tychże miesiączek
    może to być np choroba v. Willebranda albo przyczyny anatomiczne
    leki potem


    Przyjmuję lek Jeanine, w tej chwili jestem w trakcie 7-dniowej przerwy. Dostałam antybiotyk Zamur, który oparty jest na cefuroksymie, w ulotce jest napisane, że może zmniejszać skuteczność leków antykoncepcyjnych. Ostatnie dwa dni brania antybiotyku pokrywają się z rozpoczęciem nowego opakowania leku. Moje pytanie: czy po przestaniu brania antybiotyku antykoncepcja będzie działała? Czy może lepiej zacząć opakowanie dopiero po antybiotyku albo zrobić miesiąc przerwy?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    nie kombinować
    sotsować dodatkowo prezerwatywy


    Po antybiotykoterapii trzech angin ropnych (4 antybiotyki pod rząd) dostałam grzybicy pochwy i prawdopodobnie ogólnoustrojowej. Dostałam do stosowania dnia 1ego Gynazol na noc, wypłynął dnia następnego z krwią okresową. Mam do stosowania jeszcze od dnia 4tego (czyli od dzisiaj) globulki na 6 kolejnych dni (pimafucin). Czuje jednak, że już mnie nic nie swędzi, czy to możliwe ze ten grzyb sam się wyleczył? Czytałam, że jest to możliwe poprzez wyrównanie flory bakteryjnej podczas miesiączki. Nie wiem więc czy mam zastosować te globulki (bo czytam ze to tez antybiotyk) tak czy siak po okresie czy odpuścić.. nie chciałabym niepotrzebnie nadwyrężać organizmu bo jest już strasznie osłabiony (6 miesięcy chorowania, wcześniej wirus). I czy jeżeli zastosować to czy razem z tabletkami Mycosyst które mam również przepisane?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    Zasada główna: stosować się do zaleceń. Pani za bardzo filzofuje.


    To nie proste. Nie podcieram się w kierunku cewki. Problemy z pęcherzem są od 2 lat. Wcześniej nie występowały. Ale nie napisałam wcześniej od kiedy są te problemy, pewnie dlatego tak a nie inaczej pan skojarzył. Druga sprawa - jeśli jest niewydolność 2 fazy, to dlaczego progesteron (badany dwukrotnie) jest prawidłowy (w normie)? Jakie jeszcze inne badanie może potwierdzić tę hipotezę?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    nie wiem o co chodzi z podcieraniem
    jeżeli wartości progesteronu w 22-24 dniu cyklu są w normie to nie ma niewydolności


    Mam na imie Karolina mam pytanie a nie wiem w sumie jak zaczac. 3lata temu rodzilam Synka w Niemczech mialam Cesarskie Ciecie Ale zrobiki mi sterelizacje czyli podwiazali Jajniki! Nie moge miec wiecej dzieci tak powiedzieli a ja bardzo pragne miec kolejne dziecko poczuc je w sobie I patrzec jak sie rozwija byc Matka I kobieta na nowo czy jest jakas szansa aby ten process odwrocic operacyjnie?? Przeciez sa specjalisci I wiedza skoro mozna podwiazac to czy da sie odwrocic bardzo prosze o jakakolwiek odpowiedz z gory Dziekuje

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    zapewnie odbyło się to za Pani zgodą


    Mam prawie 48 lat i moj problem jest taki ze okresy mam bardzo obfite i ciagna sie nawet przez 3 tygodnie poszlam do lekarza skierowal mnie na USG pielegniarka ktora mi robila USG powiedziala ze wszystko tutaj w porzadku i badania mialy przeslac do Lekarza ale do dzis nic mi nie przyszlo. Mieszkam w UK i nie mam zdrowia i sil do Angoelskich lekarzy. Jak mozna mi pomoc?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    przyjechać do Polski i zdać sobie sprawę z niskiej pozycji jaką Polacy zajmują w hierarchii żyjąc na obczyźnie.
    pielęgniarka wykonująca usg :))) u nieprawidłowo miesiączkującej kobiety w wieku przed menopauzalnym


    Miesiąc temu, w 11tyg. ciąży poroniłam, w szpitalu przeprowadzono zabieg wyłyżeczkowania macicy .Oboje z mężem bardzo przeżyliśmy stratę ale bardzo duże rozmawiamy o tym co się stało i uznaliśmy, że jesteśmy gotowi starać się ponownie o maluszka. Miałam już miesiączkę, byłam u mojego gin- wszystko jest wporzadku. Jeszcze w szpitalu pouczono mnie, że kokejne próby zajścia w ciąże powinnismy podjąć po upływie 6 miesięcy. Czy jeżeli psychicznie jestem już gotowa, to możemy odczekać do 3 miesięcy( od momentu poronienia) i spróbować???

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    Najlepiej sprawę postawić na nogi i starać się zajść w ciążę nie zaś o jak Pani mówi starać się o "maluszka"-z całym szacunkiem.
    Następna sprawa to gdzie napisano w jakim terminie po poronieniu? Dlaczego sześć, dwa , trzy czy inna ilość miesięcy? Można od razu!!. Wyłyżeczkowanie nie uszkadza macicy tylko ją leczy i zapobiega powikłaniom.
    Bardzo serdecznie Państwa pozdrawiam.
    P.s.
    Jeśli chcecie trochę odczekać to proponuję przeprowadzić badania układu krzepnięcia i inne w kierunku immunopato.logii i sprawdzić morfologię krwi i poziom ferrytyny
    Proszę nie zapominać o metafolinie i vit D3, które należy przyjmować w czasie już przed zajściem w ciążę.
    Nie mylić metafoliny z kwasem foliowym, który przez ok 40% osób jest nie przyswajalny dlatego należy stosowąć jego aktywny metabolit, o którym wspomniałem (pregna plus, evital pregnal i inne)


    Od ponad 2 miesiecy zarzywam Estrofen i Luttagen tylko na poczatku były mniejsze dawki teraz pan doktor zwiększył mi dawki. Chodzi mi o to ze nie miałam miesiaczki i po rozpoczęciu leczenia miesiączka wróciła teraz walczymy o następne i dlatego zwiększył mi doktor dawkę . Ostatnio dostalam znowu miesiaczke ale gdy do tej pory trwała ona normalnie od 3=6 dni tak teraz juz trwa 12 dzień i mam pytanie czy to jest normalne?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    po co zwiększono dawki preparatów?


    Jak mogę wywołać miesiączkę posiadając tylko niewielki kawałek jajnika???

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Bohdan Michalak

    samodzielnie Pani tego nie dokona


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.