zmiany w mózgu

2 odpowiedzi
Czy mógłby prosić o interpretację TK i MR.
Mam 28 lat. Mam endometriozę I. W sumie uspokojona bez leków. Pozostałość Amh: 0,2.
Hashimoto ( Anty TG 24, anty TPO 2 razy robione raz 180, a teraz 60)

TK z 2016 roku czerwiec.
Badanie TK z kontrastem z jodem. ( złe samopoczucie, nasilenie objawów, spuchnięte podniebienie po stronie prawej)
W płacie czołowym, podkorowo widoczne niewielkie, słabo zaznaczone, hypodensyjne obszary bez cech wzmocnienia kontrastowego - charakter zmian niejasny - naczyniopochodny? demielinizacyjny ? Wskazania: weryfikacja MR.
Drobne, hyperdensyjne ognisko w płacie ciemieniowym lewym z widocznym kontrastowym wzmocnieniem punktowym. Obraz może odpowiadać drobnej malformacji naczyniowej. Poza tym struktury mózgowia bez zmian ogniskowych. Prawidlowa gęstość kory i istoty białej. Układ komorowy nieposzerzony

Rezonans z kontrastem 2016 czerwiec.
Mr głowy bez i z wzmocnieniem kontrastowym. Badanie w sekwencjach FSE ( T1 - ax przed oraz ax,cor i sag po podaniu środka kontrastowego) FR- FSE ( T2 - ax,sag i cor) IR- FSE/ FLAIR ( T2 - ax) oraz SE/EPI ( DWI? ax)
W podkorowej istocie białej obu półkul mózgu w zakresie płatów czołowych i ciemieniowych stwierdza się liczne, częściowo zlewające się ogniska o hyperintensywnym sygnale w obrazach T2 zależnych i FLAIR , częściowo tylko widoczne jako hypointensywne w obrazach T1- zależnych.
( największe w zakresie płata czołowego - 16/6 mm) nie ulegające wzmocnieniu kontrastowemu.
Ogniska o niejednoznacznym charakterze mogą odpowiadać zmianom demielinizacyjnym lub niespecyficznym naczyniopochodnym. - Wskazana dalsza kontrola.

W obrębie szyszynki widoczne ognisko hyperintensywne w obr T2 - zal. hypointensywne w obr T1 zal o wymiarach: 6,6/5,5/7 mm bez wzmocnienia sygnału po kontrascie. - torbiel szyszynki.
Innych zmian w mózgowiu w tym ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego nie stwierdza sie. Obszar naczyniowy, siodła i nadsiodłowy prawidłowy. Ciało modzielowate prawidłowej grubości bez zmian ogniskowych. Wąska jama przegrody przezroczystej szerokości 3 mm. Poza tym układ komorowy nadnamiotowy nieposzerzon, symetryczny bez przemieszczeń w lini środkowej. Komora IV i struktury tylnojamowe prawidłowe. Przestrzenie płynowe przymózgowe i rowki zakrętów nieposzerzone.

Rozpoznanie: najprawdopodobniej demielinizacyjne ogniska.

Taki padł wybór po obrazie MR i badaniu neurologicznym w którym stwierdzono bardzo żywe odruchy - wygórowane. Bardziej po stronie lewej.

Jakie mam szansę na SM?
Czy takie zmiany świadczą, ze proces jest agresywny? Że był częsty?
Co może być przyczyną takich zmian?

Dodam, że leczenie niedoczynności zaczęłam niedawno. A objawy ( wole ) mam od co najmniej 8 lat - 13 lat.

Robiłam kilka badań B12 - 255 ( 191- 663)
Wysoki kortyzol- 31 ( max do 19)

NEUT% - 78,6 ( 60,0 - 70,0)
LYM% - 13,0 ( 20,0 - 45,0)
NEU # 6,07 ( 1,4 - 6,5)
LYMPH# 1,0 ( 1,20 - 3,40)
MONO#- 0,6 ( 0,10 - 0,60)
Miesiąc przed tymi badaniami miałam morfologię - wszystko było w normie.
Reszta cały czas jest.
Ob po 1 godzinie 14 mm/h norma do 12 mm/h
CRP 1,5 norma do 10.

Do badań skłoniły mnie problemy z tarczycą.
Wysłano mnie na neurologię i wyszło co wyszło.
Problemem był ból oka i głowy ewentualnie plus ucisk w kącikach u nasady nosa.

To były dwa długotrwałe incydenty. Wydawało mi sie, że związane z hormonami ale teraz nie wiem już.
Cały czas byłam pod opieką okulisty. Jakby nie badali pozagałkowego nie znaleźli. Ja też cały czas spr czy widzę barwy, czy mam ubytki w polu widzenia. Nic takiego nie wystąpiło.
Jedyny problem to brak nawilżenia. 5mm.

Poza zbyt żywymi odruchami z charakterystycznych objawów nie mam nic choć może by się coś znalazło. Ze 3 razy zdrętwiała mi noga na 5 minut...palił mały palec dłoni w nocy..
Tsh od 5 miesięcy niezależnie od dawki ( 37, 5, 25, NIC) utrzymuje się na tym samym poziomie. 5,90 ( norma do 5)
Wolne hormony są w górnej granicy normy FT4 przekroczył norme nieznacznie.Hormony od lutego mają tendencję wzrostową mimo obniżania dawki i odstawienia tyroksyny.

Hormony płciowe też oszalały.

W ogóle nie wiadomo co jest od czego ale zależy mi na interpretacji MR głowy.
Wizytę mam ustaloną ale daleko. Zresztą prócz zalecenia unikania słońca i infekcji nie mam większych informacji ze szpitala.
Mam się zgłosić na powtórkę rezonansu za 6 miesięcy
Dzień dobry.
Na podstawie opisu MRI mózgu nie da się jednoznacznie określić, jakiego typu są to zmiany.
Nie znam też dokładnego wywiadu rodzinnego - ktoś w rodzinie leczył się neurologicznie? Wiem, że najbardziej obawia się Pani SM, ale na chwilę obecną trudno to ocenić.
Obraz MRI musiałby spełniać pewne kryteria, o których tu nawet nie ma mowy (radiolodzy opisując MRI zazwyczaj o tym wspomną, jeśli obraz budzi wątpliwości). Ewentualnie trzeba obejrzeć płytkę z badania.
O procesie aktywnym świadczy wzmocnienie pokontrastowe ognisk w sekwencji T1 lub wyraźnie powiększające się zmiany w T2. Niewątpliwie konieczne jest kontrolne badanie MRI mózgu z kontrastem za około 6 miesięcy od poprzedniego. Wskazane jest wykonanie badania krwi w kierunku boreliozy (Western Blot IgG i IgM), przeciwciał przeciwjądrowych (ANA) oraz przeciwciał przeciw cytoplazmie neutrofilów (ANCA).
Rozumiem, że okulista wykluczył pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego?
Objawy czuciowe (drętwienia, palenia itp) za krótko trwają by w ogóle myśleć o SM.
Konieczne także byłoby także dokładne badanie neurologiczne.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Szanowna Pani
Zamieszczony przez panią opis MR mózgowia jest niespecyficzny, to znaczy nie wskazuje jednoznacznie na żadne z rozpoznań. Jedyne sensowne postępowanie nakazuje zrobić Pani kontrolne badanie za 6 miesięcy, tak jak postanowiono w Pani przypadku.
Zawsze doradzam swoim pacjentom, aby tak długo jak długo nie postawiono rozpoznania, nie myśleć o tym, że są chorzy na podejrzewane u siebie choroby.
Tak doradzam również Pani.
Na razie nie ma przesłanek, aby postawić rozpoznanie.
Musi Pani zaczekać na kontrolne badanie.
Serdecznie Panią pozdrawiam
Krzysztof Richert
P.S. Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, która wynikała z urlopu.