bol w odbycie choroba neurologiczna?

4 odpowiedzi
Witam,
od dłuższego czasu Codziennie mam 23 lata i uczucie rozpierania w odbycie, napięcia i często dyskomfortu jakby zablokowania, piłki w odbytnicy, czuje niepokój i coś w rodzaju parcia (trudno określić takie subiektywne wrażenia) głównie jak siedze.chodzenie - obajwy te sa ale mniejsze do tego ból krzyża, kości ogonowej, pośladków.Lekarze nie potrafią mi pomóc za bardzo. Wypróżnienia bez kłopotu 1-2 dziennie. czasem gazy.Mam bardzo napięte mięśnie odbytu i w MRI podgietą kość ogonową. zdaniem fizjoterapeuty nie mam miesni tylko cos w rodzaju strun. Badanie np kolonoskopia nic nie wykazały w usg transrektalnym tylko zmiana tluszczowa nic groznego. czy trzeba wykonac rtg kregoslupa czy np miednicy? Objawy znikają w nocy.Zalecono biofeedback z elekrostymulacją terapię wew. Czy ma sens użycie toksyny bot. aby objawy zniknęły? Gdzie taki zabieg można wykonać? Czy coś innego mozę warto jeszcze zrobić np jakieś badania itp.czy to moze byc od kregoslupa, np ucisk na miesien lub nerw? juz nie wiem do kogo sie zwrocic po pomoc. To bardzo dokuczliwa dolegliwość cieżko mi się skupić na czymś innym.Jestem zmęczona diagnozą w stylu IBS. Nie mam biegunek, zaparć itp. Poza odbytem nic właściwie mi nie dokucza. Dieta jest bogata w błonnik.Czy zastosowanie zabiegów biofeedback lub toksyny i coś tt pomoże? czy ja może cierpię na zespół dźwigaczy odbytu lub kokcygodynię lub inne schorzenie co jeszcze moge zrobic zeby w koncu sie wyleczyc? tego typu proszę o pomoc jak najszybciej pozdrawiam :)
Leczenie toksyną botulinową nie przyniesie poprawy i takiego leczenia się nie stosuje. Nie ma również takiego programu terapeutycznego.
Kokcydynia polega głównie na bólu a nie na uczuciu rozpierania.

W przypadku gdy schorzenia organiczne zostały wykluczone, a tak wynika z opisu, należy pomyśleć o bólu funkcjonalnym. Zaburzenia funkcjonalne oznaczają zmiany funkcji narządów objętych bólem bez bez stwierdzenia w nich konkretnej patologii. Zespoły te charakteryzują się występowaniem nadwrażliwości na bodźce w tym bodźce bólowe, bólem samoistnym i różnymi objawami współistniejącymi.
Zaliczamy do nich między innym: bóle w obrębie miednicy mniejszej; bóle odbytu, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, vulwodynię, zespół jelita drażliwego, niespecyficzne bóle krzyża....
Ze względu na złożoną i nie do końca poznaną przyczynę tych chorób leczenie nie jest proste. poza leczeniem farmakologicznym dodatkowo można stosować się biofeedbek, zabiegi fizykalne, terapię relaksacyjna itd

Szanowna Pani
Przytoczony przez Panią opis dolegliwości nie wskazuje na podłoże problemów.
Ustępowanie dolegliwości w nocy jest co najmniej zastanawiające. Gdyby u podłoża choroby leżała zmiana strukturalna, choroba kręgosłupa, zmiany dot korzeni nerwowych, ulgi w nocy raczej być nie powinno.
Domyślam się, że lekarz zlecający wspomniane przez Panią zabiegi kierował się właśnie taką regułą.
Wykonana diagnostyka nie doprowadziła do postawienia rozpoznania, przynajmniej nie napisała Pani o tym.
Żeby zalecić Pani dalszą diagnostykę lub zasugerować inne metody leczenia konieczne jest badanie neurologiczne, aby stwierdzić czy poza podawanymi przez Panią dolegliwościami występują u Pani obiektywne odchylenia które mogłyby sugerować podłoże choroby.

Podawane przez Panią dolegliwości potrafią być bardzo dokuczliwe i szczerze Pani współczuję.
Miałem już chorych z dolegliwościami podobnymi do Pani, jednak powody takich stanów potrafią być różne i nie sposób wyrokować bez badania i badań dodatkowych.
Wykonywane w takich razach badanie MRI odc krzyżowego kręgosłupa może pomóc wykluczyć stany związane z patologia w obrębie korzeni nerwowych. które mogą stać za dolegliwościami.
Po przeprowadzeniu diagnostyki proktologicznej, ew próbie leczenia bez powodzenia, wskazałbym kierunek neurologiczny jako potencjalny do dalszej diagnostyki. Bez postawienia rozpoznania przechodzenie do terapii zawsze budzi mój sceptycyzm.
Serdecznie Panią pozdrawiam
Krzysztof Richert
Szanowna Pani,
najwłaściwsze jest leczenie chorób, których przyczyna jest znana. Obraz kliniczny w Pani przypadku jest dość nietypowy; ustępowanie dolegliwości w nocy, ,,coś w rodzaju strun, zamiast mięśni" itp itd. W związku z brakiem diagnozy absolutnie odradzam podawania botuliny (ten pomysł w kontekście ustępowania objawów podczas snu, podobnie jak w przypadku drażliwego jelita, byłby absurdalną pomyłką). Jeżeli rzeczywiście proktolodzy nie mogą Pani pomóc, byłbym zwolennikiem biofeedbacku i jednak dalszej diagnostyki (jeżeli w kierunku kokcygodynii to neurolog, bądź poradnia leczenia bólu).
dr Andrzej Żytkowski
Szanowna Pani, rozumiem,że organiczne tło zaburzeń- czyli zmiany patologiczne w obrębie kanału kręgowego (kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego) i miednicy zostały wykluczone badaniem rezonansu magnetycznego i badaniem kolonoskopowym. Jeśli tak, to mamy do czynienia z rzadką postacią dystonii ogniskowej zlokalizowanej w mięśniach zwieraczach odbytu lub z zaburzeniami nerwicowymi. Proponuję skontaktować się z ośrodkiem neurologicznym prowadzącym program terapeutyczny leczenia toksyną botulinową dystonii ogniskowych (najczęściej jest to najbliższa klinika neurologiczna) i mający duże doświadczenie w takim leczeniu. Wskazana również psychoterapia, niezależnie od leczenia botuliną. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz