Zauwazylam, ze moj dwuletni wnuk ktory od pol roku mieszka z mlodszym kuzynem od jakiegos czasu mowi

5 odpowiedzi
Zauwazylam, ze moj dwuletni wnuk ktory od pol roku mieszka z mlodszym kuzynem od jakiegos czasu mowi niewyraznie. Jak gdyby dorownywal mowa mlodszemu dziecku. Co moze byc tego przyczyna?
Dobry wieczór,
z sytuacji, jaką Pani opisuje jeden z wniosków, jaki można wyciągnąć jest taki, że zachowanie, wnuka może być spowodowane chęcią zdobycia przez niego większej uwagi. Dziecko uczy się przez obserwację, często powtarza te zachowania, które prezentowane przez inną osobę przyczyniają się do zwiększenia zainteresowania sobą. Być może niewyraźna mowa młodszego dziecka skupia tak dużą uwagę bliskich, że wzbudza pragnienie poszukiwania podobnych sposobów wzbudzania zainteresowania w innych przez wnuka. Jednak, żeby ustalić najbardziej prawdopodobną przyczynę powtarzającego się zachowania konieczna jest obserwacja, rozmowa, być może całościowa diagnoza. W razie potrzeby zapraszam do kontaktu. Serdecznie pozdrawiam. Agnieszka Jaślikowska-Nowak

Dzień dobry. Jedną z przyczyn, może być to iż dzieci uczą się kontaktu z otoczeniem, tego jak zaspokoić własne potrzeby, poprzez obserwację. Często dziecko młodsze budzi większe zainteresowanie rodziny, wymaga też większej opieki, przez co starsze może czuć się odrzucone, mniej wartościowe. Pojawienie się młodszego członka rodziny jest dla dziecka zawsze sytuacją trudną w której próbuje odnaleźć się i dostać to czego potrzebuje, tak jak na ten moment potrafi . Jedynym że sposobów radzenia sobie jest naśladowanie młodszego kuzyna aby otrzymać to co on - zainteresowanie i uwagę.
Proszę w tej sprawie zwrócić się do logopedy.
Witam,
To, co Pani opisuje, czyli sytuację, w której dziecko zachowuje się tak, jakby cofało się w rozwoju (oczywiście przy wykluczeniu wszelkich chorób o podłożu somatycznym) w psychologii nazywa się regresją. Zdarza się tak wtedy, kiedy dziecko zaczyna być zazdrosne o uwagę, którą opiekunowie poświęcają młodszemu dziecku. W taki nieświadomy sposób dziecko chce zmusić rodzica, by bardziej się nim zainteresował i zaopiekował. Kiedy dziecko poczuje się bezpiecznie i uzyska tyle uwagi, ile potrzebuje objawy powinny same ustąpić. Jeżeli sytuacja będzie się przedłużała bądź pogłębiała, warto skorzystać z konsultacji u psychologa dziecięcego.
Pozdrawiam,
D. Radomska-Talar
Dzięń dobry,
jesli chodzi o rozwój mowy- ponieważ w takiej fazie znajduje się dziecko- to czynników mających wpływ może być wiele: od czysto fizycznych (neurologicznych, uszkodzenia aparatu mowy itp), po psychiczne. Jeśli chodzi o te drugie to starsze dziecko może zazdrościć młodszemu większej opieki i uwagi (które mu się ze względu na wiek należą) ze strony dorosłych. Może więc nieświadomie zachowywać się jakgdyby było młodsze. Natomiast w celu pełnej diagnozy warto udać się do poradni pscyhologiczno- pedagogicznej właściwej miejscu zamieszkania i skonsultować sprawę z psychologiem oraz logopedą, który w razie potrzeby zleci dodatkowe badania lub np. zajęcia z logopedą w celu stymulowania prawidłowego rozwoju mowy. im dziecko młodsze tym większa szansa na wpływ takich oddziaływań.
Pozdrawiam
Barbara Matla