zasłabnięcia, niskie ciśnienie

7 odpowiedzi
Witam! Mam 24 lata i 16 miesięcznego synka. Do tej pory nie chorowałam. Od około trzech miesięcy często zdarzają mi się niespodziewane zasłabnięcia np w czasie spaceru i odczuwam lęk, że moje serce przestaje bić. Od paru dni mierzę systematycznie ciśnienie i z pomiarów wynika, że najwyższa wartość jaką miałam to 117/71 (ten pomiar zdarzył się jako jeden w ciągu 7 dni) a najniższy 85/46. Średnia pomiarów nie przekracza 100 ciśnienia skurczowego i 70 ciśnienia rozkurczowego. Ponieważ opiekuję się małym dzieckiem, przeraża mnie perspektywa takich zasłabnięć. Co mogę z tym zrobić? Proszę o poradę, z poważaniem Aneta.
Witam,
A jakie wcześniej miła Pani wartości ciśnienia tętniczego? Czy na coś Pani w przeszłości chorowała? Czy są to zasłabnięcia z utratą przytomności? Jakie/czy są objawy towarzyszące? I jeszcze trochę innych pytań...
Niezależnie od tego, jeżeli zasłabnięcia się powtarzają, to wymaga Pani diagnostyki kardiologicznej, a nie wykluczone, że i neurologicznej.
Życzę zdrowia i powodzenia.
dr n.med. Witold Mazur
specjalista kardiochirurg
kardiomazur.pl

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Cisnienia poniżej 100mmHg skurczowe sa normą dla osób w Pani wieku, jednak zasłabnięcia mogą mieć inne przyczyny. Należy zrobić badania ogólne takie jak morfologia, cukier, TSH, poziom kortyzolu. Jeśli chodzi o badanie serca to przydałoby sie echo serca i ewentualnie monitorowanie 24-godzinne holterowski ekg. Pozdrawiam
Takie niskie ciśnienie u młodej kobiety to norma. Żeby troszkę sobie pomóc proszę dużo pić żeby wypełnić łożysko naczyniowe. W tym przypadku poszukiwałabym raczej innych przyczyn zasłabnięć- proponuję wykonać podstawowe badania laboratoryjne m.in. morfologia w kierunku anemii, badanie funkcji tarczycy itd.
Dzień dobry.
Powinna się Pani udać do kardiologa, aby dokładnie ocenić Pani stan zdrowia, ocenić EKG i ewentualnie sprawdzić inne potencjalne przyczyny Pani dolegliwości, można rozważyć np. holtera EKG, ciśnieniowego, czy test pochyleniowy - w zależności od dokładnego wywiadu .
Jan Biegus
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry! Powinna Pani zgłosić się do lekarza, nie wiadomo, co jest przyczyną spadków ciśnienia, może być za to odpowiedzialnych szereg czynników i bez dokładnego zebrania wywiadu i zbadania Pani nie można sensownie doradzić, jakie badania dodatkowe powinna Pani wykonać.
Witam, wymaga Pani diagnostyki kardiologicznej i neurologicznej. Czy występują też inne dolegliwości? Czy jest pełna utrata prztomności? Trudno postawić diagnozę przez Internet bez badania pacjenta. Na pewno trzeba zrobić Holter EKG, echo serca, dobrze by było też wykonać Tilt Test. Pozdrawiam
Nie do końca wiem, co Pani rozumie pod pojęciem "zasłabnięcie" - czy jest to może uczucie "zamierania serca", przerwy w pracy serca, czy tez wrażenie omdlewania? To pierwsze może wynikać faktycznie z zaburzeń w rytmicznej pracy serca, żeby to zdiagnozować potrzebne jest Pani zwykłe spoczynkowe EKG i Holter. Odnośnie do wartości ciśnienia - są one absolutnie prawidłowe i same z siebie nie powinny powodować dolegliwości. Jeżeli obawia się Pani nadmiernych spadków ciśnienia, można wykonać całodobowe monitorowanie ciśnienia czyli tzw. Holter ciśnieniowy. Ale nade wszystko należy skontaktować się z lekarzem, który dopyta Panią o wiele spraw i będzie mógł lepiej zaplanować dalsze postępowanie.

Eksperci

Teresa Pietruszczak- Podleśna

Teresa Pietruszczak- Podleśna

Neurolog

Bydgoszcz

Aleksander Wiśniewski

Aleksander Wiśniewski

Kardiolog, Internista

Zamość

Marek Bartkowiak

Marek Bartkowiak

Kardiochirurg

Pleszew

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Leszek Solarz

Leszek Solarz

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Jelna

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 7 pytań dotyczących usługi: omdlenia
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.