zapytanie dotyczące AZS u małego dziecka i migotania przedsionków u starszej osoby oraz programu "zdrowsi w 90 dni"

6 odpowiedzi
Dzień dobry. Mam 60letnią znajomą która ma napadowe migotanie przedsionków serca i propozycję ablacji od kardiologa. Czy można zapobiec takiej operacji i wyleczyć zmianą nawyków żywieniowych i stylu życia tą przypadłość?Drugie pytanie dotyczy mojego 15-miesięcznego synka, który cierpi na AZS (zmiany obejmują nóżki) - jakie badania zleciłaby Pani? czy przyczyną azs mogą być jakieś niedobory, obecność pasożytów lub candida? czy program zdrowsi w 90 dni pomoże mojemu synkowi? Pozdrawiam Panią serdecznie, Marzena
Dzień dobry,
W obu przypadkach (znajomej i Pani synka) potrzebuje zebrać szczegółowy wywiad. Proszę napisać na zdrowsiw90dni@gmail.com. Brakuje mi wielu istotnych informacji. Pozdrawiam serdecznie :)

Witam. Odpowiadając na pierwsze pytanie: taka przypadłość nie jest wyleczalna żywieniowo, jednak można żywieniowo wzmocnić układ nerwowy i krwionośny, które współuczestniczą przy migotaniu przedsionków. Jeżeli dodatkowo jest nadwaga lub otyłość lub niedożywienie oczywiście normalizacja wagi ciała będzie korzystna, chociażby dla powodzenia ablacji.
Odpowiadając na 2 pytanie: jest wiele składników pożywienia, które mogą wzmagać efekty skórne szczególnie przy AZS. Przyczyn może być wiele, nie sposób je w ciemnio wymieniać. Jak najbardziej: nietolerancje pokarmowe, alergie, pasożyty jak i również candida, mogą wzmagać problemy skórne. Oczywiście musiałabym zobaczyć pacjenta, wykonać odpowiednie badania i eliminować przyczyny.
Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Jeśli chodzi o migotanie przedsionków to proszę o kontakt telefoniczny lub konsultację, wówczas powiem, co możemy z tym zrobić. Co do Pani syna, polecam dla Pani VEGA TEST, jest to szczegółowe badanie na grzyby, pasożyty i bakterie w organizmie, być może u Pani było coś w organizmie, co przekazała Pani dziecku.. Po takim badaniu otrzyma Pani rozwiązanie problemu u dziecka.. Co do programu, nie daję gwarancji, że pomoże, ale na pewno nie zaszkodzi. Pozdrawiam :-)
Jeśli chodzi o migotanie przedsionków, to tylko kardiolog może się wypowiedzieć. Ja jestem dietetykiem.
Jeśli chodzi o AZs to na pewno pomogłaby obserwacja i dieta eliminacyjna.
Zaczynamy od produktów mocno uczulających i wykluczamy orzechy, jajko, mleko. Na razie nie ma sensu robić testów. Przyczyną jest uczulenie lub nietrawienie składników pokarmowych.
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam , przede wszystkim należy podkreślić, że nie wszystkie zaburzenia rytmu wymagają intensywnej terapii. Oczywiście zawsze pierwszym krokiem do właściwej terapii jest dokładne rozeznanie charakteru i pochodzenia zaburzeń rytmu.

Oczywiście zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia może pomóc w zapobieganiu arytmii, natomiast na dzień dzisiejszy nie wiem jak wygląda dokładny stan pacjentki, myślę, że można skontaktować się z lekarzem prowadzącym i zasięgnąć opinii. NA pewno dość istotne jeśli jest to osoba otyła ważna będzie normalizacja masy ciała.
Co może pomóc:
1. Spożywani większej ilości warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnisty, a unikanie tłuszczy zwierzęcych w nadmiarze.
2. Ograniczyć do minimum lub wyeliminować spożywanie soli, zastąpić ją ziołami i czytać etykiety, wybierać te produkty, które mają mniejszą zawartość soli lub nie zawierają jej wcale.
3. Dwa razy w tygodniu zamiast mięsa ryby, oczywiście te ze sprawdzonych łowisk,
4. Eliminujemy stres stres generuje nadmiar adrenaliny pobudzającej krążenie, co nakłada dodatkowe obciążenie na serce sprzyjające m.in. rozwojowi nadciśnienia
5. Wprowadzenie regularnych posiłków (odstępy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3-4 godzin)
6. Odpowiednia dawka potasu – potas jest zabijany przez stres oraz nadmierne spożycie soli (max 6g dziennie dla dorosłego, płaska łyżeczka), cukru, alkoholu (zaburzenia rytmu serca i nadciśnienie) i kawy (kofeina z 4 i więcej filiżanek dziennie zwiększa ryzyko chorób serca o 30%), tymczasem potas stanowi niezbędny składnik wewnątrzkomórkowy o wszechstronnym działaniu na funkcję serca
7. Zwiększeni aktywności fizycznej, rezygnacja z siedzącego trybu życia
8. Rezygnacja z palenia tytoniu (3x większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych)
9. Dieta bogata w antyoksydanty
10. Odpowiednia ilość spożywanych płynów– odwodnienie, niedobór wody w ustroju skutkuje zagęszczeniem krwi i zwiększeniem obciążenia serca

Są to tylko podstawy, niestety mam tu za mało miejsca na opisanie idealnych składników dla diety z arytmią, koenzymu q10, witamin, likopenu, itp. gdyby była Pani zainteresowana szczegółowsża literaturą bardzo proszę o kontakt i pozostawienie e-maila.

Co do drugiej części pytania.
NA badania powinien skierować dermatolog lub arelgolog.
Chorobę rozpoznaje się na podstawie objawów i wywiadu z chorym. Oczywiście można wykonać badanie IgE w surowicy, pocieszę Panią, że zwykle ze zmian azs dzieci w wieku niemowlęcym wyrastają do drugiego roku życia, choć nie jest to reguła.

Nieprawidłowa proporcja kwasów omega-3 do kwasów omega-6, niedobór kwasu linolowego (LA) oraz zaburzenia przemiany kwasu linolowego w gamma-linolenowy w organizmie są przyczynami zachorowań na atopowe zapalenie skóry. CAndia niestety może być przyczyną azs. w przypadku AZS – przewlekłego schorzenia zapalnego podwyższony poziom IgE występuje u 80% pacjentów; w surowicy krwi pacjentów udaje się wykryć przeciwciała IgE skierowane przeciwko Candida albicans czy toksynom gronkowcowym oraz grzybom rozwijającym się miejscach bogatych w gruczoły łojowe – na skórze głowy i szyi. powodującym łojotokowe zapalenie skóry i zapalenie mieszków włosowych.
pasożyty i uszkadzają śluzówkę jelita, wtedy dostają się poza jelito np. do krwi, innych tkanek. Wywołują reakcje alergiczne- wysypka, wykwity. W wielu przypadkach wystarczy przeprowadzić dobrą kurację odrobaczającą i problem z AZS zostaje rozwiązany. Tutaj o poradę powinna zapytać pani lekarza. Ponieważ diagnostyka na odległość może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

pozdrawiam
A.K.
Witam, podała pani niewiele informacji, zarówno o znajomej, jak i o synku. W obu przypadkach potrzebny byłby dokładny wywiad żywieniowo zdrowotny. W przypadku pani znajomej, poddałabym się zabiegowi (tym bardziej że zalecił to lekarz). Migotanie przedsionków może mieć wiele podłoży: wady serca, nadciśnienie, choroby tarczycy, cukrzyca i inne. W zależności od przyczyny należałoby dobrać odpowiednią dietę. W chorobach układu krążenia, również w migotaniu przedsionków, należy ograniczyć ilość spożywanej soli, a także tłuszczów pochodzenia zwierzęcego,natomiast zwiększyć spożywanie produktów bogatych w potas (owoce cytrusowe, zielone warzywa liściaste, pomidory). Ogólnie mogę polecić tutaj stosowanie diety DASH. Jeżeli chodzi o pani syna ciężko stwierdzić jednoznacznie, gdyż każdy przypadek AZS jest inny. Nie każdy przypadek AZS wywołany jest dietą. Ważna jest tutaj wywiad (czy rodzice są alergikami, czy dziecko karmione było piersią, jeżeli tak to jak długo, kiedy i w jaki sposób wprowadzane były nowe pokarmy, czy istnieje zależność pomiędzy spożyciem określonego pokarmu, a pogorszeniem choroby). Na chwilę obecną mogę zalecić odstawienie mleka krowiego, jeżeli takie jest spożywane, a zastosowanie mieszanek mlecznych zawierających hydrolizaty białkowe, a także prebiotyki. Osobiście zamiast udziału w programie Zdrowsi w 90 dni radziłabym pani wizytę u dietetyka w pani mieście, który przeprowadzi wywiad i będzie mógł udzielić więcej szczegółowych rad (zakładając że pani syn jest już pod opieką alergologa). Pozdrawiam.