zapalenie błony śluzowej żołądka

2 odpowiedzi
Proszę o poradę , odczuwam ucisk w żołądku, mdłości , wzdęcia, pieczenie w przełyku,ogólny dyskomfort, wykonano u mnie gastroskopię /w załączeniu opis-kwiecień 2016 rok/ biorę leki -DEXILANT i do chwili obecnej , czyli koniec październiki 2016 nie ma poprawy, proszę o radę.
Opis z badania:
Przełyk prawidłowy, linia Z położona typowo. W żołądku w trzonie i okolicy przedodźwiernikowej obrzęk i przekrwienie błony śluzowej z brukowaniem powierzchni.Opuszka dwunastnicy i część pozapuszczkowa bez uchwytnych badaniem zmian .W gastroskopii wstecznej okolica dna prawidłowa.Test ureazowy -ujemny.
Na obecnym etapie proponowałbym intensyfikację leczenia blokerem pompy protonowej( Dexilant lub inny preparat), dodatkowe włączenie blokera receptora H2(np. Famogast) i uzupełnienie leczenia o leki zobojętniające),Przy braku poprawy rozszerzenie diagnostyki:( usg jamy brzusznej, badania laboratoryjne, w tym p-ciała przeciwko Helicobacter pylori w surowicy krwi, ewentualnie test oddechgowy). Na dalszym etapie należy rozważyć kontrolną gastroskopię z pobraniem wycinków. Z poważaniem Ryszard Piasecki.

Dexilant silnie hamuje wydzielanie kwasu żołądkowego niezależnie od czasu przyjmowania w stosunku do posiłku w związku z tym w większości przypadków jest skuteczny. Brak poszerzonego wywiadu (wiek, płeć, choroby w rodzinie, przebyte choroby) oraz badania fizykalnego utrudnia ukierunkowanie dalszego postępowania w tym konkretnym przypadku. Należy osobiście skontaktować się ze specjalistą.