Uraz kolana- rekonstrukcja ACL?

4 odpowiedzi
4 tygodnie temu doznałem urazu kolana. Pojawił się ból i opuchlizna. Wystraszony pojechałem z tym na SOR, gdzie lekarze zrobili punkcję ściągając 40 ml krwi i kazali robić zimne okłady. Po trzech dniach udaję się z kolanem prywatnie do ortopedy.. Niestety nie mam postawionej diagnozy- ortopeda ściąga jeszcze 20 ml krwi, karze chodzić mi o kulach, przepisuje tabletki na stan zapalny i zaleca robienie okładów chłodzących. Mówi, że przez obrzęk nic nie widać na USG. Dostaję zwolnienie na 4 tygodnie, jednak po 2 tygodniach kolano nadal boli, noga zrobiła się chuda- poszedłem do innego lekarza ortopedy prywatnie. Po zrobieniu USG oraz konkretnym badaniu lekarz stwierdza uszkodzenie ACL. Mówi, żebym odrzucił kulę i zaczął normalnie obciążać nogę. Mam doprowadzić do powrotu mięśni i prawdopodobnie trzeba będzie zrobić rekonstrukcję kolana. Idę zrobić rezonans. Opis rezonansu: „Stan po subtotalnym zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego z częściowo zachowanym przyczepem piszczelowym. Prawidłowo wiązadło krzyżowe tylne, więzadło piszczelowe i strzałkowe. Podłużne pęknięcie łąkotki przyśrodkowe w obrębie trzonu i rogu tylnego. Prawidłowa łąkotka boczna bez szczeliny pęknięcia. W płaszczyźnie poprzecznej nie wykazano naderwania troczków rzepki lub jej przemieszczenia. Prawidłowe więzadło podrzepkowe i ścięgno mięśnia czworogłowego. W sekwencji STIR znaczny wysięk w przestrzeni zarzepkowej oraz cysta Bakera tylno- przyśrodkowo, wielkości 3,6 x 1,7 cm. Pourazowy obrzęk beleczkowy w tylnej części kłykcia bocznego i w zewnętrznej części nadkłykcia przyśrodkowego.” Czy diagnoza ta oznacza, że konieczny będzie zabieg rekonstrukcji? Jak na razie zgodnie z zaleceniami ortopedy wzmacniam kolano- głównie są to ćwiczenia na orbitku. Jednak przy maksymalnym wyproście pojawia się ból, od strony zewnętrznej przy ucisku także odczuwam ból.
Witam,
wytycznymi do zabiegu rekonstrukcji ACL są dolegliwości oraz cechy niestabilności w badaniu klinicznym. ACL nie jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania, jednak jego brak doskwiera szczególnie w trakcie ćwiczeń i zajęć sportowych. W leczeniu istotne jest wyciszenie stanu zapalnego po urazie m.in. poprzez leki i iniekcje dostawowe np. PRP.
Pozdrawiam

Dzień dobry. Bez dokładnego badania trudno postawić wskazania do leczenia operacyjnego. Niewątpliwie proszę usprawnić kolano , odbudować głowę prostą czworogłowego i ponownie poddać się ocenie ortopedycznej. Pozdrawiam
Finalnie kolano będzie wymagało rekonstrukcji, niestety uszkodzona łakotka pogarsza rokowanie po latach więc nie należy zbyt długo czekać
Szanowny Panie,
Wszystko jest względne, także w tej sytuacji. Jeżeli wybiera Pan tryb życia zupełnie fotelowo-łóżkowy, nie planuje żadnych wyczynów sportowych, ani jakiejkolwiek bardziej intensywnej aktywności fizycznej, może poza np. grą w szachy, albo zabawami w internecie, można poprzestać na rehabilitacji i podjąć próbę funkcjonowania bez interwencji chirurgicznej. Ale jeżeli jest Pan młodym człowiekiem, który ma ochotę żyć pełnią życia - także sportowego, należy zastanowić się bardzo poważnie nad leczeniem radykalnym, czyli naprawą uszkodzeń. Współczesne metody artroskopowe stworzyły zupełnie nowe perspektywy. Uważam, że powinien Pan odwiedzić ortopedę, który ma duże osobiste doświadczenie w operacjach kolan. I odbyć z nim ,,męską rozmowę" na ten temat.
dr Andrzej Żytkowski