Xarelto czy Marcumar

8 odpowiedzi
Czym mozna zastapic Xarelto? Slyszalem niedobre rzeczy o tym leku..
Jest kilka innych doustnych leków przeciwzakrzepowych, należą do nich m.in. Pradaxa, Acenocumarol, Warfin. Każdy lek może wywoływać działania niepożądane. Oceny w każdym konkretnym przypadku musi dokonać lekarz znający dokładnie pacjenta, wskazania do przyjmowania leku przeciwzakrzepowego i uwzględniający obecność ewentualnych przeciwwskazań, a także znający preferencje pacjenta (lek droższy bez konieczności kontrolowania krzepliwości krwi czy lek tańszy ale wymagający regularnych badań krwi).

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowny Panie!
W profilaktyce udaru mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków lub w profilaktyce zakrzeplicy żył głębokich i zatorowości płucnej można stosować tzw.nowe doustne leki przeciwkrzepliwe (zalecane) lub tzw. "stare" leki przeciwkrzepliwe (warfaryna, acenocumarol, marcumar). Do "nowych" leków należą:
Xarelto (riwaroksaban)
Pradaxa (dabigatran)
Eliquis (apiksaban)
Lixiana (Edoksaban)
Podstawową zaletą nowych leków jest ich większe bezpieczeństwo i skuteczność, większa wygoda stosowania (brak koniecznści kontrolowania czasu krzepnięcia i precyzyjnego dostosowywania dawki jak w przypadku warfaryny). Niestety wciąż wyższa jest ich cena.
Precyzyjny dobór leku wymaga dokładnego zebrania wywiadu oraz analizy badań i dokumentacji lekarskiej.
Pozdrawiam!
N temat nowoczesnych leków przeciwkrzepliwych ryworoksaban-Xarelto, dabigatran-Pradaxa, abciximab jest obecnie wiele przekłamń. Prawda jest taka, że stosowane skrupulatnie wg wskazań są bardzo bezpieczne. O 60% mniej powikłań w porównaniu do starych leków typu warfaryna, acenokumarol i o wiele skuteczniejsze. W grupie NOAC(nowe leki) najwięcej badań ma pradaxa oraz ma atut dodatkowy jest antidotum na lek w przypadku przedawkowania lub konieczości pilnej operacji (działa w 2 minuty). Do stosowania leków pomocne są skale CHADs2 VASC i HASBLED.
Xarelto to bardzo dobrze przebadany, bezpieczny lek. Wskazania do jego stosowania są rozszerzane. Pojedyncze przypadki nietolerancji mogą dotyczyć każdego leku.
Dzień dobry.
Oba leki, które Pan/Pani podaje są to leki rozrzedzające krew, stoswoane w konkretnych sytuacjach klinicznych. Marcumar można zastosować w większej ilości wksazań jednak stosowanie jego związane jest w koniecznością oznacznia wskaźnika INR co jest kłopotliwe. Xarelto jest lekiem o wiele wygodniejszym (ale znacznie droższym) oraz o większym profilu bezpieczeństwa. Decyzję co do leczenia proszę przedyskutować ze swoim lekarzem.
Pozdrawiam
Jan Biegus
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry! Marcumar jest lekiem starej generacji, wymagającym ścisłej kontroli krzepliwości krwi, aby leczenie było skuteczne i bezpieczne. Ten konkretny lek nie jest stosowany w Polsce, leki o tym samym działaniu dostępne w Polsce do Acenokumarol (Sintrom, Syncumar) i Warfin. Xarelto jest lekiem przeciwzakrzepowym nowej generacji stosowanym zamiennie z powyżej wymienionymi w pewnych sytuacjach klinicznych, przede wszystkim w tzw. niezastawkowym migotaniu przedsionków oraz zakrzepicy żylnej. Poza Xarelto do leków nowej generacji stosowanych z tych samych wskazań należą Eliquis i Pradaxa. Żaden z leków nowej generacji nie wymaga kontroli krzepliwości krwi ani ograniczeń dietetycznych.
Jest kilka leków antykoagulacyjnych - nowych Xarelto, Pradaxa, Eliquis i starych jak acenokumarol i warfaryna. Zasłyszane gdzieś informacje, które nie są wynikami badań naukowych lub opiniami ekspertów z danej dziedziny nie mogą być podstawą do jakiejkolwiek modyfikacji terapii. Decyzji o zmianie leku absolutnie nie może podejmować sam pacjent i samodzielnie zastępować jeden drugim na podstawie zasłyszanych informacji. Decyzja musi być podjęta wspólnie z lekarzem prowadzącym. Każdy lek ma swoje działania niepożądane.
Takiej zamiany w szczególnym przypadku może dokonać lekarz. Prawie zawsze można zamienić Xarelto na Markumar, zależnie od wskazań. Nie u wszystkich pacjentów można zamienić markumar na xarelto. Zapraszam na wizytę u lekarza.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.