wysokie tętno

8 odpowiedzi
Witam!
Od jakiegoś czasu mam ciągle przyspieszone tętno w granicach od 90 do 100. Mam wrodzoną wadę serce, niedomykalność mitralną. Czuję bardzo często kołatanie serca oraz od czasu do czasu pojawiają mi się zawroty głowy. Czy to może być spowodowane wyższym tętnem dodam jeszcze, że ostatnie badania krwi były dobre oprócz poziomu magnezu który był o 100 % przekroczony.
Niedomykalność mitralna może mieć różne nasilenie, od śladowej, zupełnie nieistotnej klinicznie po ciężką, wymagająca leczenia zabiegowego . Jaka postać występuje u Pani/ Pana?

Najlepiej zweryfikować tachykardie w badaniu EKG spoczynkowym lub ekg metoda Holtera .

Wtórnie do tachykardii może pojawić się uczucie dyskomfortu, zawroty głowy, duszność.

czy badania laboratoryjne obejmowały również badania w kierunku nadczynności tarczycy?

pozdrawiam,

MK

Prawdopodobnie korzystne będzie włączenie małej dawki beta-blokera - zapraszam na wizytę
Witam,
Oceniając wpływ podwyższonych wartości tętna na ewentualne wystepowanie zawrotów głowy należy sprawdzić czy występuje zatokowy czyli prawidłowy rytm serca, czy też jest to efekt arytmii, najczęściej przedsionkowej (migotanie lub trzepotanie przedsionków). Dlatego zawsze należy wykonać spoczynkowe EKG serca lub Holter EKG oraz sprawdzić stężenia hormonów tarczycy.
Odpowiedź nie może być pełna bez wiedzy na temat stopnia zaawansowania wady serca. Kołatanie serca to termin szeroki, różni pacjenci rozumieją pod tym pojęciem inne doznania. W mojej praktyce spotykam także pacjentów, którzy nawet miarowy rytm serca o częstości około 100 uderzeń na minutę odczuwają jako kołatanie. Natomiast przy rytmie do 100/minutę nie powinny pojawiać się zawroty głowy, o ile wydolność serca nie jest skrajnie zła - raczej więc proszę szukać przyczyny zawrotów na konsultacji u specjalisty laryngologa lub neurologa.
Należy wykonać aktualne Echo serca oraz rtg klp i rozpocząć leczenie kardiologiczna
Dzień dobry! Przyczyn takiego stanu może być kilka, wiele zależy od stopnia zaawansowania wady mitralnej. Przy ciężkiej niedomykalności mitralnej może pojawiać się arytmia - migotanie przedsionków, ale raczej tętno wówczas byłoby jeszcze szybsze i niemiarowe. Nieleczona ciężka wada mitralna doprowadza do uszkodzenia lewej komory serca i niewydolności serca, której jednym z objawów jest właśnie przyspieszone tętno. Zawroty głowy i uczucie kołatania serca mogą pojawiać się z kolei przy arytmii, czy to migotaniu przedsionków czy arytmii komorowej związanej z uszkodzeniem lewej komory. Jeżeli wada serca nie jest ciężka należy szukać innych przyczyn przyspieszonego tętna, w pierwszym etapie wykluczając nadczynność tarczycy. Tak więc możliwości jest wiele i trudno powiedzieć, która z nich jest tą właściwą, konieczna jest konsultacja kardiologiczna, bezpośrednie zebranie wywiadu lekarskiego, ocena badania ECHO serca, spoczynkowego EKG oraz badania holterowskiego (24-godzinnego monitorowania EKG).
Tętno prawidłowe to 60-100/min. Jeśli niedomykalność mitralna nie jest istotna i nie ma rozpoznanego wypadania płatków zastawki to raczej nie jest to przyczyna (pokazuje to badanie ECHO serca). Wyniki badań laboratoryjnych mogą wykazać np. nad/niedoczynność tarczycy (TSH).
Dzień dobry. Wszystko to może być powiązane i wynikać jedno z drugiego. Aby móc coś więcej powiedzieć musiałbym wykonać badanie, zrobić echo serca oraz Holter EKG.