Wspomnienia o byłym partnerze.

7 odpowiedzi
Od paru lat żyję w szczęśliwym związku, jednak nie mogę się pozbyć myśli dotyczących poprzedniego partnera. Są to myśli negatywne, pełne złych emocji, nienawiści. Poprzedni partner nie krzywdził mnie, rozstaliśmy się kulturalnie (to on mnie zostawił). Nie chciałabym do niego wracać, lecz móc przeżyć dzień bez myślenia o tym, jak bardzo przez niego cierpię i jak bardzo go nienawidzę. To natręctwo myśli jest już męczące (a wszystko dookoła mi o nim przypomina albo przywołuje do myślenia o nim). Czy da się za pomocą psychoterapii zmienić swoje utrwalone przez te kilka lat nastawienie i skasować to natręctwo?
Witam,

jak najbardziej psychoterapia byłaby wskazana w Pani przypadku- odpowiedziała by na pytanie jakie przyczyny (najczęściej nieświadome) motywują do ciągłego przeżywania przykrych emocji w stosunku do poprzedniego partnera (może szczególna wrażliwość na odrzucenie?).

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, psychiatra, psychoterapeuta gabinetspectrum,pl

Na podstawie tego, co Pani o sobie napisała, mogę przypuszczać, że jakieś sprawy z byłym partnerem nie zostały domknięte, że nie przeżyła Pani w pełni żałoby po tym rozstaniu. Można się z tym uporać w trakcie terapii, o ile Pani zdecyduje się ostatecznie zamknąć za sobą przeszłość i skupić się na obecnym związku i życiu dniem dzisiejszym.
Wita.
Zdecydowanie tak.Terapia poznawczo-behawioralne RTZ dość szybko daje pozytywny efekt w takich przypadkach.Zapraszam serdecznie na konsultacje. Pozdrawiam
Witam, odniosłam wrażenie, że pomimo zakończenia poprzedniego związku nie pogodziła się Pani z rozstaniem, świadczą o tym intensywne myśli i emocje dotyczące byłego partnera. Jest Pani w szczęśliwym związku i chciałaby Pani móc się z tego cieszyć, jednak jest coś co na to nie pozwala i " trzyma Panią w przeszłości". To, że jak Pani twierdzi rozstaliście się w sposób kulturalny wcale nie oznacza, że łatwo jest taką sytuację zaakceptować; nie czuć smutku, żalu czy nienawiści. Osoba która odchodzi, zazwyczaj wcześniej się do tego przygotowuje, tak się złożyło, że Pani "została zostawiona". Pierwszym etapem jest zazwyczaj szok- niedowierzanie, dopiero później pojawiają się inne emocje min. złość. U każdego proces ten przebiega indywidualnie - wymaga nazwania i wyrażenia pojawiających się emocji- nie wiem, czy miała Pani okazję aby to zrobić ?. Symboliczne domknięcie przeszłości jest niezwykle ważne, ponieważ uwalnia i pozwala żyć tu i teraz. Psychoterapia bardzo w tym pomaga i mam nadzieję, że Pani z niej skorzysta. Serdecznie pozdrawiam A. J
Witam, może zacznę od końca Pani wypowiedzi, psychoterapia jako metoda pomocy skutecznie pomaga zmienić obraz i nastawienie do siebie jak i otaczającej rzeczywistości, nie dzieje się to przez "skasowanie" , a raczej poprzez zmianę sposobu widzenia, myślenia, przeżywania. Problem o którym Pani pisze wymaga zaopiekowania i pomocy, zapraszam do kontaktu.
Na pewno warto próbować. Pozdrawiam :)
Witam serdecznie, jak najbardziej wspomnienie i natręctwo związane z danym partnerem, można uwolnić przy pomocy psychoterapii, serdecznie pozdrawiam i zapraszam do kontaktu