Witam, Spotykałam się z chłopakiem, który najprawdopodobniej boryka sie z lękiem przed zaangażowan

2 odpowiedzi
Witam,
Spotykałam się z chłopakiem, który najprawdopodobniej boryka sie z lękiem przed zaangażowaniem, odrzuceniem, miłością. Często powtarzał mi wchodząc w związek ze mną że nie potrafi kochać i że kobiety od ostatniego rozstania z dziewczyna stały się mu obojętne. Bardzo chciałabym mu w jakiś sposób pomóc i być może za jakiś czas uratować nasz związek pytanie czy w tym wypadku powinien on wybrać się na terapie do psychologa, jak długo taka terapia mogłaby trwać? Jak zaproponować mu taki rozwiązanie by go nie wystraszyć i czy warto?
Dzień dobry. Pisze Pani, że chłopak deklarował, że dziewczyny stały mu się obojętne, mimo to wszedł w związek z Panią. Mogłaby Pani zapytać go, co sądzi o konsultacji z psychologiem, gdzie mógłby porozmawiać z osobą obiektywną i niezaangażowaną na temat budowanych przez siebie relacji z kobietami. Być może niepotrzebna jest od razu terapia, być może także chłopak sam zdecyduje, że warto popracować w ten sposób nad uratowaniem Waszego związku.
Pozdrawiam serdecznie Marzena Pietrusińska.

Dzień dobry!

Widzę, że zależy Pani na związku z chłopakiem, o którym Pani pisze. Jest to sytuacja bardzo delikatna, ponieważ pójście do psychologa jest decyzją tylko i wyłącznie Pani byłego partnera. Może też być tak, że potrzebuje on czasu po ostatnim swoim rozstaniu - każdy przeżywa w związku z rozstaniem większe lub mniejsze emocje, które są pewnego rodzaju żałobą. Jednak gdy taka żałoba trwa za długo staje się mechanizmem nieadaptacyjnym opartym na błędnych przekonaniach (to jest tylko przypuszczenie, ale warto to wziąć pod uwagę, czas tutaj jest znaczący). Jak najbardziej można zaproponować byłemu chłopakowi, aby skorzystał z pomocy psychologa i być może nie będzie konieczna terapia, ale psycholog już dobierze odpowiednie do sytuacji metody oraz rozwiązania. Pytanie jest tylko czy Pani chłopak chciałby skorzystać z takiego rodzaju pomocy - dowie się Pani tego pytając czy chciałby skorzystać - nawet dla własnego komfortu! Każde spotkanie z psychologiem jest poszerzające świadomość i wgląd we własną głębię więc zawsze można spróbować :)

Pozdrawiam i trzymam kciuki!
mgr Karolina Żółtek - Psycholog