Witam, Pare miesięcy temu rozpoczęłam psychoterapię online (mieszkam za granica) jednak po jakimś cz

2 odpowiedzi
Witam, Pare miesięcy temu rozpoczęłam psychoterapię online (mieszkam za granica) jednak po jakimś czasie zorientowałam się, ze nie jestem do końca zadowolona z jej efektów, zaangażowania terapeuty i relacji miedzy nami. Postanowiłam więc przerwać terapie z tym specjalista, jednak sama psychoterapię chciałabym kontynuować. Zastanawiam się jednak, jak podejść do wyboru nowego terapeuty tak, żeby mieć jak największe szanse na lepsze dopasowanie - czy jest to konkretny nurt, który powinnam wziąć pod uwagę, czy (niestety) jest to tylko kwestia szczęścia w znalezieniu odpowiedniej osoby? Dodam, ze dotychczasowy terapeuta pracował w nurcie integracyjnym.
Od lat zmagam się z nawracającą depresja, w zeszłym roku po raz pierwszy zostałam mama, a relacje rodzinne (rodzice, rodzeństwo) są raczej trudne. Od terapeuty oczekuje zaangażowania w moje problemy, pomocy w ich nazwaniu i zdefiniowaniu, wytłumaczenia mechanizmów działania oraz nakierowaniu na rozwiązania, lub zmianę zachowań. Jestem osoba raczej samoświadoma i oczekuje od terapii czegoś więcej niż okazji do "wygadania się", nie tylko pasywnego wysłuchania.
Z gory dziękuję za wszelkie wskazówki i rekomendacje.
Dzień dobry,
Duże znaczenie dla powodzenia terapii ma relacja terapeutyczna. Tutaj oczywiście można szukać kogoś z polecenia albo sugorować się opiniami w Internecie, ale też jest to często kwestia indywidualnej "chemii" i dany terapeuta może "zarezonować" z jedną osobą z inną nie. Natomiast na pewno warto zastanowić sie, jaki nurt terapii chcemy wybrać. Np. jeśli szukamy terapii która da nam konkretne rozwiązania, dobra będzie terapia poznawczo-behawioralna, jesli chcemy zając się przyczynami problemów, mającymi podłoze w dzieciństwie, dobrym rozwiązaniem będzie terapia psychodynamiczna, jeśli interesuje nas żródło naszych trudności, ale bardziej na poziomie nieświadomych mechanizmów naszej psychiki, polecam psychologię procesu czy psychologię głębi. Zachęcam do poczytania o różnych nurtach terapii, ułatwi to na pewno poszukiwania odpowiedniego terapeuty.
Pozdrawiam
Justyna Wojciechowska
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry, dodam jeszcze kilka refleksji do wcześniejszej wypowiedzi, bo poruszyła Pani kluczowy wątek w temacie psychoterapii. Jest kilka uznanych nurtów psychoterapeutycznych, które posługują się uniwersalnymi narzędziami pracy, jak chociażby rozmowa i specyficznymi dla danego nurtu. Jednak o skuteczności terapii nie decyduje takie czy inne narzędzie, ale jakość relacji stworzonej pomiędzy pacjentem i psychoterapeutą. Podstawą tej relacji jest zrozumiały, przejrzysty i nienaruszalny kontrakt terapeutyczny czyli zasady współpracy. Pacjent musi wiedzieć jakich warunków się trzymamy, jaka jest wstępna diagnoza i założone cele, jaką metodą pracujemy, jak wygląda zasady poufności. To są podstawy, które dają poczucie bezpieczeństwa i wzbudzają zaufanie do doświadczenia, wiedzy i podejścia w jakim pracuje psychoterapeuta. To postawa terapeuty i wzajemne odczucia dotyczące współpracy mają znaczący wpływ na proces leczenia. Pozdrawiam, Barbara Żytka