Witam, Czy picie zielonej herbaty i spożywanie sproszkowanej kurkumy może mieć negatywny wpływ na

2 odpowiedzi
Witam,
Czy picie zielonej herbaty i spożywanie sproszkowanej kurkumy może mieć negatywny wpływ na organizm? Wypijam max. dwa razy dziennie napar z zielonej herbaty, dodatkowo wieczorem spożywam sproszkowaną kurkumę w ilości 1/4 łyżeczki + odrobina pieprzu i pół łyżeczki oliwy z oliwek. Czy regularne spożywanie zielonej herbaty i kurkumy może nieść negatywne skutki? Czy jest to neutralne połączenie? Dodam, ze spożywam zielona herbatę oraz kurkumę ze względów profilaktyki zachorowania na nowotwory oraz ogólnie na poprawę zdrowia.
Dzień dobry,

Regularne wypijanie zielonej herbaty w ilości przedstawionej przez Panią w ciągu dnia należy uznać za nawyk prozdrowotny, w szczególności jeżeli herbata nie jest za każdym razem z dodatkiem substancji słodzących. Ponadto warto zaznaczyć, że niewątpliwie lepszym rozwiązaniem jest sięganie po herbatę w postaci liściastej, aniżeli w torebce. Jeśli zaś chodzi o kurkumę to warto wiedzieć, że kurkumina, główny aktywny biologicznie związek stanowi tylko 2 - 5 % zawartości kurkumy, a co istotne cechuje się ona słabą przyswajalnością po podaniu doustnym, ponieważ jej biodostępność jest niewielka ze względu na małą absorpcję z jelita. Na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań uważa się, że dawka 8 g kurkuminy, a nie kurkumy na dzień uważana jest za bezpieczną dla człowieka, a dopiero przy spożyciu 12 g dziennie odnotowywano działania niepożądane w postaci występowania biegunki. Rzeczywiście, rosnąca liczba publikacji sugeruje, iż kurkumina ma wielokierunkowe działanie chemoprewencyjne i mogłaby być stosowana jako lek w terapii celowanej, jednak istnieje potrzeba wynalezienia efektywniejszego zwiększenia jej bioprzyswajalności, aniżeli podaż doustna.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk kliniczny i sportowy
mateuszdurbas.pl
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Nie widzę przeszkód aby stosować te połączenia.