Witam. 6 lat temu doszło do wydarzenia seksualnego, którego skutki odczuwam po dzień dzisiejszy z ró

3 odpowiedzi
Witam. 6 lat temu doszło do wydarzenia seksualnego, którego skutki odczuwam po dzień dzisiejszy z różnym natężeniem. Po zdarzeniu leczona u psychologa bez odpowiedniej kompetencji przepisał psychoaktywne środki, które zaszkodziły fizjologicznie organizmowi. Czy i jaka -u kogo, terapia ma sens? Niedawno rozdrapane zostały na nowo stare rany z powodu nieznacznej (!) i niepozornej aczkolwiek dwuznacznej sytuacji, której skutkiem jest nadinterpretacja przeze mnie sytuacji i nadmierne uporczywe myśli, które powodują reakcje fizjologiczne w ciele tzn mdłości, brak możliwości koncentracji. Nie mogę poradzić sobie inaczej niż wyparciem aczkolwiek nagłe flashbacki powodują u mnie brak możliwości normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Nie umiem i nie chce i nie mogę oficjalnie iść na terapię, czy da radę iść na coś w rodzaju terapii jako osoba incognito? Do jakiego specjalisty się udać? Czy po takim czasie nadaje się na terapię?
W pytaniu, jest mowa, wg wstępnej oceny, o zaburzeniach stresowych pourazowych.
Terapia wymaga zaufania pacjenta do terapeuty, który jest związany tajemnicą zawodową i poza gabinet tematy poruszane na terapii nie wyjdą.
Psychoterapeuta psycholog nie przepisuje psychoaktywnych środków,
jeżeli psychoterapeuta był psychiatrą to mógł zastosować farmakoterapię,
jest to nawet zalecane wg standardów NICE jako terapia drugiego rzutu w przypadku zaburzeń pourazowych.
Namawiam do skorzystania z usług terapeuty poznawczo-behawioralnego-jest tam kilka protokółów do zaburzeń pourazowych oprócz najbardziej znanego Edny Foa.

To, co Pani przeszła, jest niewyobrażalnym cierpieniem i może po latach powracać w różnej postaci, m.in. jako flashbacki, objawy psychosomatyczne, trudności w funkcjonowaniu, czyli dokładnie to, o czym Pani wspomina. Proszę się nie poddawać, bo trauma wypierana to trudny i uparty przeciwnik, ale Pani nie musi cierpieć i ma Pani w sobie siłę i determinację, by zabliźnić rany. Może odnaleźć Pani znów spokój i ukojenie. Warto poszukać psychologa, psychotraumatologa lub psychoterapeuty, który specjalizuje się w pracy z traumą, i skorzystać z jego pomocy, by mogła Pani powrócić do równowagi. Wierzę, że jest Pani w stanie tego dokonać! Moc serdeczności ślę!
Dzień dobry, Po Pani wypowiedzi, można zauważyć że mierzy się Pani z ogromnym napięciem emocjonalnym, które przeszkadza w zaspokojeniu codziennych potrzeb i wykonywaniu zadań. W zaburzeniach powstałych po traumie, zdarzenie traumatycznie nie zostaje zapomniane, jak inne wydarzenia z naszego życia. Trauma powoduje, że ponownie przeżywanym zagrażające zdarzenie, a nasze ciało i umysł reaguje tak jakby nadal trwało. Bardzo ważne jest zaopiekowanie się sobą, poprzez wizytę u sprawdzonego specjalisty - psychologa, psychotraumatologa lub certyfikowani terapeuci EMDR lub psychoterapeuty. Podczas terapii nauczy się Pani nowych umiejętności radzenia sobie ze swoimi emocjami (naturalnymi po zdarzeniu traumatycznym) oraz myślami, co może spowodować, że opanuje Pani bardziej skuteczne sposoby myślenia o traumie, jej skutkach oraz zauważy Pani zmianę w swoich stanach emocjonalnych. Serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!