W ostatnim czasie coraz częściej miewam problemy z zawrotami głowy, szczególnie wieczorami przed sn

W ostatnim czasie coraz częściej miewam problemy z zawrotami głowy, szczególnie wieczorami przed snem, oprócz tego dochodzą problemy z oddychaniem (oddech wydaje się być płytki) , podczas próby głębszego oddechu czuje ucisk w klatce piersiowej, często mam podwyższone ciśnienie, choć nic stworzonego przez lekarza nie mam, tak samo problemy z kolataniem serca szczególnie podczas wysiłku. Często miewam sporo stresu w pracy, czy te objawy mogą być tylko spowodowane na tle nerwowym?

3 odpowiedzi


Witam. Takie objawy mogą być spowodowane zbytnim nagromadzeniem stresu i kumuiwaniem emocji w sobie. Jeśli nie ma przyczyn medycznych to może warto pomyśleć o wizycie u psychoterapeuty. Angelika Urban, pozdrawiam

Szukasz psychologa?

Pierwsza sesja wprowadzająca za darmo z Terapia by ZnanyLekarz

Wypełnij formularz
Znajdź eksperta

Dzień dobry, zgadza się. Zachęcam do dowiedzenia się więcej na temat oddechu przeponowego i ćwiczenia go codziennie przed snem przez 5-10 min. Wizyty u psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego zapewne będą skuteczne w poradzeniu sobie z w/w objawami lękowymi. Pozdrawiam, Karolina Saternus


Dzień dobry Panu. Jeśli lekarz wykluczył przyczyny somatyczne bólów w klatce piersiowe, warto zwrócić się do psychologa i poszukać przyczyn psychicznych. Jeśli opisanym objawom towarzyszą zaburzenia snu zwiększa się prawdopodobieństwo ze przyczyny mają naturę psychiczna. Powodów takich objawowo może być wiele. Może to być właśnie nadmierny i długotrwały stres, ale także przemęczenie/przepracowanie, problemy osobiste. Polecam również wizytę u psychiatry, który może przepisać leki które te objawy zredukują. Jednak aby uporać się z przyczynami, niezbędna jest praca z psychologiem i być może terapia. Życzę powodzenia i determinacji.

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.