W jaki sposób oduczyć się obgryzania paznokci? Mam 40 i bardzo mnie to męczy. Chciałabym tu zauważyć

5 odpowiedzi
W jaki sposób oduczyć się obgryzania paznokci? Mam 40 i bardzo mnie to męczy. Chciałabym tu zauważyć, że w momencie wykonania sztucznych paznokci, nie mam tego odruchu? Ale nie mogę całe życie robić sztucznych paznokci.
Proszę o pomoc w tej sprawie.
Dzień dobry. Obgryzanie paznokci może wynikać z wewnętrznego przymusu wykonania tej czynności. Mimo że jest to uciążliwe, zwykle takie zachowania pełnią określoną funkcję - np. regulacji napięcia emocjonalnego. Aby jednak móc z całą pewnością stwierdzić, jaka jest przyczyna oraz charakter wspomnianego objawu, konieczne jest spotkanie i osobista rozmowa ze specjalistą. W tym wypadku zalecam kontakt z psychoterapeutą. Pomoże Pani zrozumieć istotę problemu i zdecydować, jaki sposób jego rozwiązania będzie najlepszy. Osobiście polecam psychoterapię poznawczo-behawioralną.

Dzień dobry.
Ogryzanie paznokci jest powszechnie występującą czynnością nawykową. Zazwyczaj pełni funkcję regulacji emocji- działa na podobnej zasadzie jak sięganie po papierosa. Oczywiście, można zakładać sztuczne paznokcie, ale jak słusznie Pani zauważyła, jest to rozwiązanie tymczasowe i nie pozwala na pozbycie się przyczyny/sedna problemu. Aby wyzbyć się tego odruchu na stałe, sugerowałabym Pani zgłoszenie się do psychoterapeuty. Przy współpracy ze specjalistą będzie Pani miała możliwość poszukać odpowiedzi na pytanie czemu służy w Pani przypadku ogryzanie paznokci oraz znaleźć właściwą drogę do rozwiązania Pani kłopotu.
Życzę powodzenia i ciepło pozdrawiam.
Dzień dobry Pani,
W tym problemie może pomóc terapia psychologiczna. Pracuję w nurcie terapii krótkoterminowej skoncentrowanej na rozwiązaniach. Najważniejsze aby w wyniku terapii mogła Pani znalezc skuteczne sposoby regulacji napięcia emocjonalnego, najpierw oczywiście rozpoznać jakie emocje wchodzą w skład tego napięcia, by lepiej sobie z nim radzić i aby móc skutecznie " odwyknąć" od tego nawyku

Zapraszam na konsultację. Jeśli nie jest Pani z Warszawy to drogą online.
Pozdrawiam
Agata Czaja-Michaud, specjalista psychoterapii uzależnień
ajkczaja&gmail.com
Objawy, które Pani opisuje mogą faktycznie mieć związek z zaburzeniami na tle nerwowym. Aby dokładniej określić przyczynę konieczna będzie konsultacja i bardziej szczegółowa analiza. Zachęcam do kontaktu z psychologiem, psychoterapeutą. Pozdrawiam.
Proszę udać się do psychoterapeuty z którym przyjrzy się Pani temu objawowi. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk