Uszkodzone więzadło krzyżowe

7 odpowiedzi
Obecnie mam uszkodzone więzadło krzyżowe i rzepkę. Zabieg rekonstrukcji odbędzie się za kilka miesięcy. Miałam jakiś czas temu problemy ze skręcaniem się kolana. Kilka dni temu znów coś stało się z kolanem. Odczuwam uciskanie, sporadyczne uczucie wewnętrznego palenia, kolano "skrzypi" przy chodzeniu i "strzela" przy zginaniu do połowy. Mogę wyprostować nogę, natomiast nie jest to zbyt wygodne. Komfortowa postawa dla nogi jest delikatnie zgięta. Wydaje mi się, że coś w kolanie "wyskoczyło" ze swojego standardowego miejsca.
Podjęcie decyzji leczenia operacyjnego lub zachowawczego można tylko podjąć po zbadaniu kolana. Pośpiech zatem jest wskazany dla postawienia aktualnej diagnozy po ostatnim incydencie. Zespół; operator ortopeda i fizjoterapeuta powinien zadecydować.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
w obecnej sytuacji powinna Pani zadbać o prawidłową siłę mięśniową i szczególnie mięśni stabilizujących staw kolanowy. Bez badania nie mogę stwierdzić z jakich powodów ma Pani ograniczony wyprost ale obawiam się, że "nastawianie kolana" nie koniecznie jest najlepszym pomysłem. Zalecałbym udać się ponownie do lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty specjalizującego się w medycynie ortopedycznej celem określenia aktualnego stanu stawu i ustawienia odpowiednich ćwiczeń stabilizujących staw i przygotowujących do rekonstrukcji.
Pozdrawiam
Witam,

Niestety nastawić kolana nie jesteśmy w stanie. Osobiście zalecałbym jak najszybszą operację (skoro została już Pani do takiej zakwalifikowana). Objawy skrzypienia, ucisku i strzelania jest wynikiem uszkodzenia struktur stawowych (może to być zerwane więzadło, pęknięta łąkotka).

Pomocne będzie zastosowanie odpowiedniej ortezy stawu kolanowego oraz stosowanie zimnych okładów w celu zmniejszenia obrzęku i bólu (jeśli uraz jest świeży). Ze strony fizjoterapeuty może Pani liczyć na pomoc w dobraniu odpowiedniego zaopatrzenia ortopedycznego oraz przeprowadzenie programu fizjoterapii zmniejszającego dolegliwości bólowe, przygotowującego do zabiegu operacyjnego i ułatwiającego powrót do pełnej sprawności po zabiegu.

Pozdrawiam
Witam, niestety taki opis to za mało. Zapraszam na wizytę wtedy będę mógł powiedzieć coś więcej.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
"Skręcenie się kolana" najprawdopodobniej jest spowodowane niestabilnością stawu, tz. niekontrolowanym ruchem jego części względem siebie i reszty ciała. Może to być na skutek uszkodzenia więzadeł oraz stawu. Do momentu rekonstrukcji należy unikać sytuacji które będą przeciążały kolano, a w szczególności powodowały jego niestabilność. Do czasu rekonstrukcji warto skonsultować się z rehabilitantem i zastosować zabiegi fizykoterapeutyczne oraz ćwiczenia aby poprawić funkcje kolana i zmniejszyć ryzyko jego kolejnego "skręcenia", gdyż każdy taki uraz może powodować kolejne komplikacje i wyłączenie z aktywności życia codziennego.
Przy wykonywaniu "ryzykownych" aktywności, zaleca się stosowanie ortezy zabezpieczającej staw, do czasu operacji.
W razie niepokojących objawów, należy wykonać usg stawu.
Pozdrawiam
Pozostaje mi tylko zaprosić do gabinetu.
Ciężko stwierdzić co mogło się stać. Najlepiej byłoby zrobić testy funkcjonalne dla kolana i upewnić się co z łąkotkami. Takie testy jesteśmy w stanie zrobić w gabinecie fizjoterapii oraz oczywiście u ortopedy.
Pozdrawiam serdecznie

Eksperci

Patryk Hamerlik

Patryk Hamerlik

Fizjoterapeuta

Sosnowiec

Michał Kropiewnicki

Michał Kropiewnicki

Fizjoterapeuta

Marki

Kamil Lewkowicz

Kamil Lewkowicz

Fizjoterapeuta

Warszawa

Krzysztof Grabowski

Krzysztof Grabowski

Fizjoterapeuta

Warszawa

Joanna Orsztynowicz

Joanna Orsztynowicz

Fizjoterapeuta

Poznań

Jan Boguradzki

Jan Boguradzki

Ortopeda

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 40 pytań dotyczących usługi: uszkodzenia więzadeł
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.