uszkodzenie mięśnia półścięgnistego

24 odpowiedzi
Jakie powinno być leczenie mięśnia półścięgnistego, w którym na rezonansie stwierdzono obrzęk/uszkodzenie lokalizujące się wokół ścięgna (ok. 2 cm), najprawdopodobniej na przejściu ścięgno/mięsień? Jest to raczej stary uraz.
Czy ból może występować podczas siedzenia (promieniowanie w górę i w dół)? Czy może sztywnieć noga nad ranem?
Można zastosować fizykoterapię w początkowej fazie leczenia. Co do objawów to wszystko jest możliwe, za mało informacji i brak badania pacjenta żebym mógł coś więcej powiedzieć.

Witam.
Po pierwsze to rezygnujemy z aktywności sportowej na okres co najmniej 2-4 tygodni. Tak aby pozwolić na gojenie się uszkodzonego mięśnia.
Farmakologia jeśli lekarz zalecił - maść NLPZ lub doustnie.
Jeśli chodzi o fizjoterapię to stosujemy zabiegi związanie z poprawą ukrwienia tego rejonu ale nie chodzi mi o ciepłe okłady ale o stymulację układu nerwowego sterującego reakcjami pracy układu krwionośnego.
Druga rzecz to mobilizacja powięzi kończyny oraz powięzi piersiowo-lędźwiowej, której to blaszka głęboka "idzie" od rejonu tułowia tyłem nogi aż do stopy.
Dodatkowo można pomyśleć o zabiegach fizykoterapii.
Proces leczenia musi być prowadzony i monitorowany przez lekarza ortopedę.
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia
Do wyleczenia tej dysfunkcji można zastosować różne techniki rozluźniania tkanek miękkich, np masaż poprzeczny, manipulacje powięziowe. Istotne jest też wzmocnienie uszkodzonego obszaru przez odpowiedni trening siłowy. Opisywane dolegliwości są jednymi z możliwych.
Dzień dobry, miejsce lokalizacji to jeden z bardziej wrażliwych na urazy punktów, wspomina Pan że zdiagnozowano uraz mięśnia a czy jakiś uraz miał miejsce? Może to być kontuzja spowodowana przeciążeniem. Objawy jak promieniowanie bólu oraz sztywność mogą sie pojawić. Powibien się Pan udać do terapeuty, który po ocenie struktur podejmie się terapi bazującej na rozciągnięciu i rozbiciu napięcia (blizn) w opisanej okolicy. Zapraszam i pozdrawiam Marcin Sitarz
W miejsce obrzęku należy stosować zimne okłady. Poza tym fizjoterapeuta powinien technikami relaksacyjnymi/rozluźniającymi pracować na ścięgnie, jak i mięśniu. Promieniowanie, które Pani/Pan opisuje występować może. Jest spowodowane wspomnianym obrzękiem lub/i dużym napięciem mięśnia. Natomiast sztywnienie nad ranem jest wynikiem dłuższego bezruchu po nocy.
Witam. Leczenie powinno obejmować przywrócenie prawidłowych trakcji pomiędzy tym mięśniem a pozostałymi synergistycznymi mięśniami. A także na synchronizacji pracy pomiędzy pozostałymi strukturami. Zazwyczaj wystarczy 2 do 3 sesji aby przywrócić prawidłowa funkcje. Chyba że nastąpiło dużo dodatkowych zaburzeń kompensacyjnych w tkankach powyżej i poniżej miejsca wcześniejszego uszkodzenia.
Witam
Powinien Pan udać się do specjalisty . Potrzeba manualnie odbarczyć pewne struktury zlokalizowane w okolicach uszkodzenia. Ocenić stopień dysfunkcji łańcuchów biomechanicznych i na bazie takich informacji dobrać właściwy trening. Ból może promieniować i noga może sztywnieć, tak właśnie objawia się min. uszkodzenie tkanek.
Terapia i trening przyniosą na pewno poprawę
Pozdrawiam
Witam. Można zastosować głęboki masaż poprzeczny w miejscu uszkodzenia, ale najpierw trzeba je zlokalizować. Ból z uszkodzenia mięśniowego będzie pojawiał się tylko podczas napięcia mięśnia. Promieniować w dół może ale w do góry nie jest to możliwe. pozdrawiam
Najlepiej byłoby wykonać badanie usg tego mięśnia, będzie bardziej szczegółowe niż rezonans, poniewaz w trakcie badania można ruszać nogą i napinać ten mięsien czego nie mozana zrobić wykonując rezonans.
Wymagana weryfikacja palpacyjna ,na podstawie MRI stawianie diagnozy to błąd ,zachęcam do wizyty u fizjoterapeuty (pracujacy tech. tkanek miękkich,powięziowych)
Witam, jeśli uraz jest stary to utworzyła się tam blizna, która prawdopodobnie jest niewydolna i nie zapewnia tkance odpowiedniej elastyczności i wytrzymałości na obciążenia. Należy przemodelować bliznę masażem poprzecznym, użyć innych technik mięśniowych aby go dobrze zmobilizować i wzmocnić przez jego napięcie z proporcjonalnie zwiększającym się obciążeniem.
Ból występujący podczas siedzenia można wytłumaczyć przez kompresję tego miejsca.
Pozdrawiam
Witam,
Zdecydowanie zalecam terapie manualną - należy sprawdzić i opracować powięź samego mięśnia jak i przede wszystkim sprawdzić co dzieje się na poziomie samej miednicy. Objawy bowiem, które towarzyszą mogą wynikać z ograniczenia blizny jak również pochodzić z miednicy i samego odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Dotyk, rozciąganie, napinanie tego mięśnia i jego sąsiadów może dawać takie bóle. Uraz może być stary ale wciąż drażni receptory i pewnie daje niekorzystne reakcje w układzie mięśniowo-powięziowym. Leczenie wymaga kilku wizyt w gabinecie, odpowiedniego postępowania przez kilka tygodni po zabiegach. Można spróbować technik mięśniowo-powięziowych, może hakowania, masaży poprzecznych/funkcyjnych, rozciągania, ćw. ekscentrycznych, fizykoterapii.
Szanowna/y Pani/e,
ilu Fizjoterapeutów, tyle metod leczenia- każdy stosuje wybrane przez siebie metody, do których jest najbardziej przekonany.
Osobiście opieram leczenie uszkodzeń mięśniowych na terapii tkanek miękkich (głęboki masaż poprzeczny, masaż funkcyjny, masaż sportowy, metoda FDM, poprzeczna inhibicja i inne), fizykoterapia, kinesiologytaping oraz ćwiczenia.
Jeśli chodzi o promieniowanie bólu to nigdy nie zachodzi ono "w górę" od uszkodzenia, stąd proponuję wykluczyć przyczyny odkręgosłupowe.
"Czy może sztywnieć noga nad ranem?" ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie wiem co dokładnie ma Pan/-i na myśli.

Zapraszam na konsultację i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Witam,
Ból może pojawiać się w czasie siedzenia i może promieniować. Sztywnienie nogi wymagało by przeprowadzenie pełniejszego wywiadu (mogą być różna przyczyny).
Jeśli chodzi o kwestię leczenia. Fakt, że jest to stary uraz obliguje do indywidualnego dostosowania planu fizjoterapii.
Dobry wieczór,

dokładnie tak jak Pani/Pan opisuje, czyli stan przewlekły uszkodzenia ścięgna ma prawo rzutować zarówno w kierunku guza kulszowego, jak również do przyśrodkowej części stawu kolanowego, a więc w przebiegu mięśnia półścięgnistego. Zesztywnienie nogi może być powodowane przykurczem grupy kulszowo-goleniowej, zazwyczaj tego typu zjawisko występuje w przypadku uszkodzenia struktury tkanki mięskkiej. Organizm broni się, zabezpiecza wręcz dane miejsce przed pogarszaniem stanu, przykurczając i spinając mięśnie konkretnej okolicy.

Tego typu uraz podchodzi pod tzw. Tendinopatie, czyli uszkodzenie więzadła mięśniowego. Zazwyczaj skuteczna okazuje się tutaj zarówno terapia na tkankach głębokich (masaż tkanek głębokich), suche igłowanie - w celu rozluźnienia mięśni, oraz fala uderzeniowa dla rozbicia zrostów.

Co ważne dana grupa mięśniowa wymaga regularnego rozciągania, ewentualnie potem stosowania okładów z lodu.

W razie dalszych wątpliwości zapraszam do kontaktu mailowego na mojej stronie www. PhysioArt.pl

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Dzień dobry, można zastosować ćwiczenia rozciągające, masaż poprzeczny ścięgna oraz zabiegi fizykalne - pole magnetyczne, laser czy krioterapię. Ból może występować rano oraz podczas siedzenia. Pozdrawiam
Taki uraz, nawet stary może dawać bardzo niespecyficzne objawy takie jak własnie promieniowanie w górę i w dół. Aby leczenie było skuteczne należy znormalizować napięcie w obrębie całej nogi, zadbać o odpowiednią trofikę danego regionu. Polecam wizytę u fizjoterapeuty/ osteopaty, który będzie mógł zbadać funkcjonalnie Pana oraz podjąć odpowiednie leczenie. Osobiście w takim wypadku polecam metodę suchego igłowania. Pozdrawiam
Witam.
Urazy tego typu o ile jest to powód bólu można leczyć na różne sposoby. Najlepiej będzie udać się do fizjoterapeuty by dobrać metodę leczenia i tutaj jedno z wyjść to terapia tkanek miękkich można z powodzeniem rozciągać i później obciążać. Chociaż po opisanych objawach poszukał bym w innym miejscu niż ścięgno, gdyż taki uraz nie powinien powodować sztywnienia nogi a promieniowanie bólu nie powinno występować. Konieczna jest jednak wizyta osobista by można to było zróżnicować.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Dzień dobry. Przy tego typu urazie mogą występować wspomniane dolegliwości. Jeżeli trafi Pan z tym problemem do lekarza, to pewnie zaleci leki przeciwzapalne i oszczędzanie kończyny. Jeżeli do fizjoterapeuty, to ten wykona badanie wg potrzeb, odpowiednimi technikami przywróci równowagę struktur, a stosując działanie fizykalne przyspieszy wyciszenie zapalenia. Osobiście skłaniałbym się do drugiej opcji, która może pomóc na kilku polach jednocześnie.
Pozdrawiam.
Dzień dobry, leczenie jest zależne od objawów. Opisane dolegliwości mogą pochodzić z uszkodzenia mięśnia/ścięgna, ale mogą również być niezależne od tego. Leczenie powinno opierać się o terapię tkanki miękkiej (masaż poprzeczny, funkcyjny), uzupełniająco można stosować fizykoterapię i/lub falę uderzeniową. Proszę skonsultować się z fizjoterapeutą w swojej okolicy. Pozdrawiam
Witam, tego typu promieniowania występują czasami przy urazach m. grupy kulszowo goleniowej. Proponuję terapię manualną plus odpowiednie ćwiczenia ekscentryczne - w zakresie bez bólu.
Pozdrawiam,
Anna Piotrowska,
BMK Centrum Rehabilitacji
Proponuję laseroterapię, masaż, ćwiczenia bierne i czynno-bierne. Promieniujący ból może być skutkiem uszkodzenia naczyń i nerwów w obrębie urazu. dlatego też powinno się stosować masaż poprawiający krążenie.
Dzień dobry,
Bardzo dobre wyniki w tym przypadku daje terapia tkanek miękkich, metoda IASTM (mobilizacja tkanek miękkich za pomocą specjalnych narzędzi), poizometryczna relaksacja, samodzielny masaż piłeczką tenisową w okolicy ścięgna oraz masaż z wykorzystaniem rollera.
Najważniejsza jest terapia w celu rozluźnienia ewentualnych zrostów w mięśniu, sklejeń tkanek miękkich, które zaburzają ich prawidłowy ślizg co powoduje ww dolegliwości.
Pozdrawiam
Kamil Struk