Ucisk kręgosłupa czy płuca

4 odpowiedzi
Dzień dobry. mam pytanie. Mam zniesioną lordoze szyjna oraz kifoze piersiową. Czy oba te przypadki mogą być przyczyną rozpierających bólów pleców? ten ból nie jest bardzo mocny. Jest raczej taki tępy, opisujący,uciskajacy. Czasem mam wrażenie że nie mogę swobodnie oddychać. Najczęściej ból występuje między lopatkami i punktowo pod nimi. Czasami również promieniuje to na przód klatki piersiowej w okolicy mostka ,do nasbrzusza oraz lewego barku. Miałam wykonane echo i ekg serca które wyszły dobrze. Rtg płuc również bez żadnych zmian. Czy jest jakieś prawdopodobieństwo że kregoslup uciska mi ma płuca skoro mam wrażenie duszności i ciągle czuje jakby mnie ktoś uciskal ręką po tych plecach. Jakie badanie ew. mogłabym dodatkowo wykonać. Zaczynam się martwić tymi bólami czy to na pewno kregoslup czy coś poważniejszego. Boję się że to płuca i boję się że kregoslup mi je naciska. Te bóle występują również w klatce piersiowej. Proszę o podpowiedź co można jeszcze zbadać lub jakimi metodami. Pozdrawiam
Takie dolegliwości mogą być wynikiem poważnych zmian w odcinku piersiowym kręgosłupa, nawet nowotworowych dlatego konieczna jest konsultacja neurologiczna i rozważenie badań obrazowych np. MRI kręgosłupa piersiowego. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Szanowna Pani / Szanowny Panie
Zniesienie naturalnych krzywizn kręgosłupa jest wyrazem wzmożonego napięcia mięśni przykręgosłupowych. Najczęściej to ból powoduje, że mięśnie nadmiernie się napinają, a kręgosłup "wyprostowuje", tracąc swoje naturalne krzywizny.
Napisał/a Pan / Pani, że wykonane badania serca i płuc nie wskazują na chorobę tych narządów. Do dobra wiadomość, wykluczamy w takim razie chorobę serca czy płuc.
Nie napisał Pan / Pani czy wykonano RTG kręgosłupa.
Jeśli to badanie nie wskazuje / wskazałoby na chorobę krążka międzykręgowego, czy trzonów kręgów, to wówczas opisane tu dolegliwości występujące obustronnie, ból o charakterze tępym, opasujący, dający wrażenie ucisku - wszystko to wskazuje raczej na mięśniowo - powięziowe źródło bólu.
Najczęstszym źródłem takich dolegliwości jest długotrwałe przyjmowanie wymuszonej postawy, narażenie na nadmierny stres, brak odpowiedniego wypoczynku albo brak regularnego wysiłku fizycznego.
Jeśli powyższe dotyczy Pana / Pani, proszę zacząć od odpowiedniego wyspania się, ćwiczeń fizycznych, względnie masażu.
Najbezpieczniej jednak skorzystać z wizyty u lekarza, który zlecił dotychczasowe badania, zna wywiad, który zebrał i miał możliwość zbadania Pani / Pana.
Mam nadzieję, że trochę udało mi się pomóc, życzę szybkiego powrotu do zdrowia!
Krzysztof Richert
Szanowna Pani,
raczej nie podejrzewam w Pani przypadku bezpośredniego ucisku przez kręgi na płuca. To się zdarza, ale nie pasuje zupełnie do Pani opisu. Natomiast rzeczywiście te zmiany krzywizn kręgosłupa mogą być przyczyną opisanego obrazu chorobowego. Należy znaleźć tzw. fachowca od chorób kręgosłupa. O różnych ,,szkołach" pisałem w odpowiedziach na kilka poprzednich listów. Jeżeli jest Pani ciekawa tych moich dygresji, proszę je znaleźć w moje korespondencji do Państwa.
Z poważeniem. Dr Andrzej Żytkowski
Należy wykonać MRI kręgosłupa piersiowego. W zależności od problemu ustala się odpowiednie leczenie. Często są to zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatia itd... Z wynikiem najlepiej udać się do ortopedy zajmującego się leczeniem schorzeń kręgosłupa. W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.

Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup, tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.

Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne