blokada bólu

3 odpowiedzi
Witam. Mam pytanie czy istnieje chirurgiczna blokada to znaczy przecięcie nerwu czuciowego tak żeby już nigdy nie czuć bólu stawu skokowego ? I pytanie kto wykonuje takie operacje anestezjolog czy chirurg ? Chciałabym już blokady chirurgiczne a nie farmakologiczne bo na zastrzyki uczulona jestem i jak dostałam zastrzyk w staw skokowy to jeszcze bardziej spuchł a po doustnych wymiotuję
Szanowana Pani,
współczuję Pani w cierpieniu, ale należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Medycyna raczej ratuje zdrowie człowieka i dba o to żeby jak najmniej uszkadzać jego narządy. Blokady o których Pani pisze, których celem jest NIEODWRACALNE uszkodzenie nerwu, nie bardzo pasują do tego paradygmatu. Są nawet odpowiednie paragrafy w kodeksie karnym za takie ,,kwiatki", czyli celowe uszkadzanie czegoś, z podaniem konkretnych konsekwencji z karą więzienia włącznie (dr Józef Mengele, czy doktor Schilling, ginekolog są tego najlepszym przykładem, co ludzkość sądzi o tak nieetycznym postępowaniu w stosunku do pacjentów). Niemniej jednak rzeczywiście wykonuje się czasem neurolizy (chemiczne: alkoholowe lub fenolowe, lub chirurgiczne, na różnych poziomach obwodowego układu nerwowego, dla tzw. mniejszego zła. Dotyczy to na ogół chorych na nieuleczalne choroby, których medycyna na obecnym etapie nie jest w stanie wyleczyć, a pacjent cierpi. Więc dla poprawy komfortu życia (a czasem godnego umierania chorego na np. chorobę nowotworową) wykonuje się takie niszczenie nerwów. Wykonuje to lekarz zabiegowiec w poradniach leczenia bólu - może to być anestezjolog, chirurg, czasem neurolog lub neurochirurg. Wykonuje się to zatem w bardzo wyjątkowych sytuacjach i z powodu bardzo szczególnych wskazań, a podstawowym celem tak radykalnej interwencji jest likwidacja cierpienia, nawet za cenę dodatkowych następstw tzw. efektów ubocznych. Takim niepożądanym, ale niekiedy pojawiającym się objawem, jest niedowład albo zupełny bezwład mięśni. Należy zatem takie następstwo owej neurolizy brać pod uwagę, a przede wszystkim uprzedzić o tym pacjenta - to on cierpi, i to on uprzedzony o możliwych konsekwencjach, powinien podjąć decyzję. A dlaczego tak się może stać? Ponieważ nerw to jest obrazowo, choć mocno nieprecyzyjnie mówiąc, ,,wiązka kabelków". Jednie przewodzą ból - i ta część Panią bardziej interesuje, ale drugie, trzecie i czwarte przewodzą informacje czuciowe o różnych modalnościach - np. propriocepcja, i po ich uszkodzeniu układ ruchu nie może poprawnie ,,sterować" jakąś ,,wyłączoną" częścią ciała - w Pani przypadku stopą... A jeszcze ente włókna tzw. ruchowe wysyłają ,,rozkazy" do mięśni. A zatem po ich ,,przecięciu" np. w Pani przypadku stopa opadnie..., jakby już było mało tego co napisałem w poprzednim zdaniu, że nie będzie poprawnie ,,sterowana"! Życzę znalezienia przyczyny bólu i wyleczenia owej etiologii. dr Andrzej Żytkowski

Rozwiązaniem może okazać się termolezja - małoinwazyjny zabieg. Kwalifikacja wymaga szczegółowej wizyty w Poradni Leczenia Bólu. Zapraszam.
Witam
Nie ma możliwości zniszczenia unerwienia stawu skokowego gdyż unerwiony jest przez nerwy mieszane czuciowo ruchowe i uszkodzenie ich spowoduje zaburzenia sprawności stawu . Można wykonać zabieg termolezji pulsacyjnej nerwu kulszowego co zmniejszy w pewnym stopniu dolegliwości bólowe. Pozdrawiam