Trudne do zdiagnozowania zaburzenia rytmu serca.

3 odpowiedzi
Witam, mam następujący problem:
W ostatnim kwartale roku 2015 wydarzył się u mnie epizod bardzo przyspieszonej pracy serca. Mogę śmiało powiedzieć, że puls wynosił ponad 240 uderzeń na minutę i utrzymywał się przez ok 30-50 sekund (pomiar kciukiem w interwale 15sek. pomnożony x4). Po tym epizodzie moja wydolność bardzo spadła, wcześniej uprawiałem regularnie sport, a mój puls spoczynkowy był stały i wynosił +/- 65u/min natomiast po fakcie utrzymuje się w granicach 90-110. Zdecydowałem się wykonać kompleksowe badania (rezultat na wrzesień 2015 roku: ft3,ft4,tsh norma, cholesterol całkowity 205, EKG norma, Holter EKG norma, Echo serca nie wykazało anomalii, ekg wysiłkowe w normie, cukier w normie, pozostałe badania biochemia i morfologia w ścisłej normie).

Następnie po upływie roku ze względu na dalsze problemy z ciśnieniem i kondycją, a także zawroty głowy zdecydowałem wykonać rezonans magnetyczny angio głowa. Rezultat wskazał na drobne, ok 4mm ognisko niedokrwienne w lewej wyspie mózgu. Konsultacja neurologiczna skłania ku problemom układu krążenia.

Aktualnie od około roku borykam się zarówno z podwyższonym ciśnieniem (średnia 140/90, badania 2x dziennie przez miesiąc czasu, najwyższe 160/95, najniższe 130/80), podwyższonym pulsem (średnia 90u/min, najwyższe 110, najniższe 80, pomiar podobny do ciśnieniowego), a także dziwnymi epizodami, które opiszę poniżej:
Na początku ataki zdarzały się raz na tydzień lub dwa, a ich przebieg to nagłe dodatkowe skurcze serca o zmniejszonej intensywności (serce bije słabiej, mniej energicznie, natomiast dużo szybciej w seriach po 2 do 4 takich krótkich, około 1-2 sekundowych sekwencjach), częstotliwość tych ataków wzrasta i aktualnie szacuję je na około 3 do 6 razy w tygodniu.

Oprócz powyższych występuje u mnie wcześniej opisany napad tachykardii lecz zdarza się tylko 2 do 4 razy w roku.
Ponadto kilkukrotnie pojawił się u mnie ból w klatce piersiowej, zarówno stały, trwający do kilku dni przypominający, mówiąc kolokwialnie "zakwasy" okolicy serca, a także kłucie w sercu nasilające się podczas nabierania powietrza. Kłucie to ustępowało po krótkim, trwającym do kilku minut czasie jednak zaraz po nim występowało wcześniej wspomniane uczucie zakwasów.

Dodatkowo muszę nadmienić, iż przez brak aktywności fizycznej, która sprawia mi od tamtej pory duże trudności przybrałem na wadzę (wspominam, ponieważ być może to czynnik nasilający objawy).
Ostatnie badanie Holter EKG z grudnia 2016 roku również prawidłowe, jednak tak jak wspominałem moje dolegliwości cechuje niejednorodna częstotliwość.

Dodatkowo chciałbym dodać, iż moje problemy sercowe wywołały nerwicę lękową, jednakże od tamtej pory jestem pod opieką terapeuty, zdaniem którego moja kondycja psychiczna uległa znacznej poprawie i można wykluczyć pochodzenie psychosomatyczne moich objawów (objawy nasilają się a nie ustępują mimo wyeliminowania lęku uogulnionego oraz napadowego).

Badania tarczycy ft3,ft4, tsh oraz usg tarczycy w normie (stan na marzec 2017).

Bardzo proszę o sugestie dalszego postępowania. Ze względów oczywistych NFZ nie traktuje mojego stanu priorytetowo z powodu braku konkretnych anomalii podczas badań oraz stan nie zagrażający bezpośrednio życiu. Natomiast jakość życia zawodowego, towarzyskiego jest w tym stanie mocno ograniczona.

Wiek 25 lat, mężczyzna, 178cm wzrostu, 90kg (początkowo 76 w chwili wystąpienia pierwszych dolegliwości), w najbliższej rodzinie występowały epizody arytmii komorowych, zawały oraz tętniaki mózgu.
Należałoby zarejestrować EKG w czasie epizodu arytmii. Rozumiem, że epizody są rzadko i trudno je zarejestrować. Proponuję spróbować badanie Holter 7-dniowe. Są również rejestratory na dłuższe okresy, także wszczepialne. Proponuję konsultację u kardiologa, który pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie dla Pana. Sugeruję także ocenę funkcji tarczycy.

Dzień dobry! Rzadko występująca arytmia jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ napady zazwyczaj "nie chcą" występować podczas rejestracji holterowskiej. Jeśli jednak aktualnie szacuje Pan częstość występowania arytmii na 3-6 razy w tygodniu powinno udać się ją złapać w monitorowaniu 24- lub 72-godzinnym. Istnieje również możliwość założenia tzw. event-holtera, który rejestruje arytmię w momencie jej wystąpienia. Ognisko niedokrwienne w mózgu, które wykazał rezonans magnetyczny, raczej wskazywałoby na konkretny rodzaj arytmii, jaką jest migotanie lub trzepotanie przedsionków, aczkolwiek przy żadnej z tych arytmii nie występuje czynność serca 240/min. Kolejnym powodem zatoru do mózgu może być istnienie przecieku na poziomie przegród serca, w praktyce najczęściej przegrody międzyprzedsionkowej (przetrwały otwór owalny), co prowadzi do wystąpienia tzw. zatoru skrzyżowanego, czyli pochodzącego z układu żylnego kończyn dolnych lub miednicy małej. Aby się o tym przekonać należy wykonać badanie echokardiograficzne z podaniem kontrastu. Pisze Pan o prawidłowym wyniku badania holterowskiego, natomiast stałe tętno spoczynkowe 90-110/min, jakie Pan podaje jest poza granicami normy i powinno zostać to opisane w wyniku badania. Jeśli nic takiego nie napisano można przypuszczać, że wchodzi w grę komponenta emocjonalna w chwili, kiedy samodzielnie dokonuje Pan pomiaru. Zdecydowanie natomiast wymaga Pan włączenia leczenia nadciśnienia tętniczego, poprzez modyfikację stylu życia (redukcja masy ciała, dieta, ograniczenie spożycia soli kuchennej) jak i rozważenie farmakoterapii. Natomiast bóle w klatce piersiowej, które Pan opisuje nie są typowe dla chorób serca, raczej przemawiają za komponentą kostno-stawową (zwyrodnienie kręgosłupa piersiowego) lub psychogenną. Zastrzegam, że moje odpowiedzi mają charakter sugestii i nie zastępują porady lekarskiej, której udziela się w oparciu o bezpośrednio zebrany wywiad chorobowy, badanie przedmiotowe oraz bezpośrednią analizę wyników dotychczas wykonanych badań dodatkowych.
Witam serdecznie. Żeby leczyć arytmię należy wiedzieć z jakim jej rodzajem mamy do czynienia. Aby to zrobić musimy mieć zapis EKG w tracie arytmii. Niestety, tak jak u Pana czasami jest to trudne do określenia zwłaszcza gdy arytmia pojawia się stosunkowo rzadko i nieregularnie. W Pana przypadku proponuję:
1. powtarzane Holtery EKG także 48-godzinne.
2. Jeśli mimo to nie uda się uchwycić arytmii konsultacja elektrofizjologa i w ostateczności inwazyjne badanie elektrofizjologiczne EPS.
Napady kołatania mogą sugerować częstoskurcz lub też migotanie przedsionków (o czym może świadczyć ognisko w NMR). Te "dziwne epizody", które Pan opisuje mogą sugerować dodatkowe pobudzenia tzw. ekstrasystolię.
3. Można też wdrożyć postępowanie empiryczne jeśli konkretnej diagnozy nie da się uzyskać w sposób nieinwazyjny- czyli leczenie lekami antyarytmicznymi jak np. beta- blokery.
4. konieczne jest ścisłe leczenie nadciśnienia tętniczego
5. ścisła kontrola elektrolitów - suplementacja magnezu i potasu.