Serce a budowa masy mięsniowej

5 odpowiedzi
Dzień dobry,
Poniżej skopiowałem tekst z poprzedniego pytania, gdyż nie wiem, jak dodać następne pytanie w tym samym wątku.
Głównie chodzi mi o siłownie czyli budowanie masy miesniowej.
Czy można stosować propranolol w dawce 10mg przed treningiem, bądź rano (taki posiadam, bo dostałem z powodu nerwicy lękowej)aby zminimalizować problem podany poniżej?

"Serce a silownia
Dzień dobry,

Jestem chłopakiem w wieku 26 lat, waze 73 kg, przy wzroscie 175cm.
Otóż chciałbym poćwiczyć na silowni, ale podczas wysilku moje tetno wynosi 180-190 uderzen. Kiedys kardiolog powiedzial mi, że przy 190- 200 mozna juz zawalu dostac.
W ciagu dnia, zaraz po przebudzeniu moje teno wynosi 55-63 uderzenia, a w ciagu dnia w spoczynku 65-80. Zależy jak długo odpoczywam. W normalnym chodzie i pracy, bez wekiszego wysilku 80- 110. Zależy co i w jakim tepie robie. Nie uprawiałem wczesniej zadnego sportu. KOndycje napewno mam słabą i możliwe, że w tym tkwi problem. Jednak wolę zapytać, aby nie obudzić się w najlepszym przypadku w szpitalu. Mniej intensywniej ćwiczyć się nie da.

Robiłem badania u kardiologa i wyszlo:
EKG 24h cholter 11 pobudzen dodatkowych, 1 czestoskurz nadkomorowy składający sie z kilku pobudzeń, 46 tachykardi zatokowych ( max ok190 uderzen) i 4 bradykardie.

Tachykardia podczas wysilku( bieg) 193, a bradykardie podczas snu. wszystkie pobudzenia nadkomorowe.

Tes wysilkowy gdzie lekarz skrecil mnie do 171 uderzen, wyszedl ujemny bez stenokardi.

W echo serca wszystko ok oprócz lagodnej niedomykalnosci zastawki dwudzielnej i trojdzielnej> Niby wady kosmetyczne. Po tym stwierdzil, żę serce mam zdrowe i moge normalnie zyc. Tylko unikac kofeiny, alkoholu, narkotyków i papierosów. Taka moja uroda, żę mam wysokie tetno.
Leków żądnych nie dostałem.
Jestem też osobą bardzo nerwową( wymyslanie sobie chorób i ciagle zamartwianie się) sądze, ze szaleństw z sercem dobawiłem się też od tego.
Czy mogę ćwiczyć i czy nie zagrozi to mojmu zyciu?

Pozdrawiam, Damian."
Dzień dobry, bardzo dziękuję za pytanie. Jest prawdopodobne, że szybki przyrost częstotliwości rytmu Pana serca w odpowiedzi na wysiłek jest wyrazem słabego wytrenowania. Zwracam jednak uwagę na incydent częstoskurczu nadkomorowego w badaniu holterowskim. Incydent był wprawdzie krótkotrwały(kilka ewolucji), ale ze względu na planowane ćwiczenia anaerobowe proponuję poszerzenie diagnostyki o wielodobowe np. 6-7 dobowe i najlepiej 12-kanałowe monitorowanie EKG metodą Holtera. Badanie pomoże również w diagnostyce innej potencjalnej przyczyny tachykardii: nieadekwatnego przyspieszenia zatokowego. Na obecnym etapie stosowanie propranololu przed treningiem nie jest najlepszym rozwiązaniem. Pozdrawiam. Piotr Salomon

26-latek przy dużym wysiłku fizycznym może osiągnąć tętno ok 200 i nie jest to nic nadzwyczajnego, pod warunkiem, że jest to prawidłowy rytm zatokowy. Nie jest to powód do zaniechania ćwiczeń.
Panie Damianie,
Zagadnienie, które Pan opisuje jest dość skomplikowane. Postaram się odpowiedzieć najprościej jak można. Sam trening powinien spowodować poprawę u Pana kondycji fizycznej oraz spadek tętna zarówno spoczynkowego jak i wysiłkowego. To właśnie przez adaptację do wysiłku fizycznego proponowałbym poszukiwania drogi do obniżenia tętna przy konkretnym obciążeniu. Zdecydowanie odradzam stosowanie leków obniżających tętno ( w tym Propranololu ) w celu lepszej kontroli akcji serca w czasie wysiłku. Jeśli zażywa Pan ten lek przewlekle z innych powodów, to nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do podejmowania wysiłku, ale wcześniej proponowałbym konsultację specjalistyczną kardiologiczną z dokładną analizą EKG.
Pozdrawiam
Jan Biegus
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. Myślę, że ćwiczenia nie zagrożą Pańskiemu życiu, proponowałbym jednak, przynajmniej początkowo, dobierać wysiłek w stopniu, który nie będzie u pana powodował tak szybkiej czynności serca. Z czasem Pańska wydolność powinna się poprawić. Na pewno nie proponowałbym żadnych leków przed wysiłkiem. Nadmierna tacykardia powinna być dla Pana sygnałem, że wysiłek należy zredukować/przerwać, a nie zaburzać odpowiedź organizmu.
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowny Panie Damianie,
Generalnie nie widzę przeciwwskazań. Może Pan ćwiczyć, ale proponuję stopniować intensywność treningu. Siłownia jest najgorszą formą treningu, chyba że wykonuje Pan ćwiczenia ruchowe. Jeżeli pracuje Pan na maszynach z ćwiczeniami izometrycznymi to nie jest najszczęśliwszy pomysł. Radziłbym przez co najmniej kilka miesięcy popracować nad kondycją. Z czasem powinno się zmniejszyć Pana tętno w czasie wysiłku.
Nie pisze Pan nic o innych czynnikach wyzwalających tachykardię, jak ocena funkcji tarczycy, elektrolity etc. Warto skonsultować się z lekarzem na żywo. Dopuszczenie do sportu powinno być bardziej wnikliwe i na pewno warto Pana zbadać i być w stałym kontakcie. Jeżeli już Pana badał kardiolog zakładam, że zwrócił uwagę na ww parametry.
Ja prowadzę kilka osób uczestniczące w maratonach, ale nie kończy się to jedynie na dopuszczeniu do maratonu, ale zawsze zalecam okresową ocenę u intensywnie ćwiczących osób.
pozdrawiam serdecznie,
Wojciech Szychta