Rozpoczęcie rehabilitacji.

5 odpowiedzi
Witam po jakim czasie od operacji discektomia przez fenestracje L4/L5 może terapeuta manualny rozpocząć rehabilitacje i swoje zabiegi typu uciskanie, masaż tkanek miekkich itp. operowanej okolicy. I czy takie zabiegi nie zaszkodzą np. nie spowodują zrostów. Bo na rezonansie po operacji 8tyg. nie ma wzmianki o zrostach.
Szanowny Pacjencie,
kompetentny terapeuta powinien zająć się takim pacjentem od początku, czyli już od 2 doby po operacji. To raczej w przypadku braku terapii, czyli bezruchu, mogą wytworzyć się zlepy i zrosty, a nie z powodu terapii. Oczywiście powinien to być terapeuta znający tę materię.
dr Andrzej Żytkowski

Sugeruję zgłosić się z tą sprawą do lekarza lub fizjoterapeuty mającego ukończone szkolenie w zakresie terapii manualnej, potwierdzone stosownym dyplomem. W dużym skrócie - terapia manualna to przede wszystkim diagnostyka, później praca własna Pacjenta, dopiero na końcu owe "swoje zabiegi" terapeuty.
Warto na taką wizytę zabrać całą dotychczasową dokumentację, w tym wyniki badań obrazowych.
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!
Witam. po takiej operacji jest potrzeba indywidualnej konsultacja z fizjoterapeutą, jednoznacznie nie da się bez wywiadu i badania stwierdzić np. już można zacząć terapię manualną. Do każdego przypadku trzeba podejść indywidualnie ponieważ każdy z nas jest inny. Zapraszam do konsultacji z fizjoterapeutą.
Rehabilitacja po tego typu operacji powinna rozpocząć się jak
najszybciej. Zabiegi dobierane są indywidualnie, w zależności od stanu zdrowia
pacjenta. W pierwszym okresie w postępowaniu medycznym powinny być
zastosowane zabiegi z zakresu fizykoterapii oraz odpowiednie ćw, np:
izometryczna praca na mięśniach stabilizacyjnych. W dalszej kolejności
zabiegi manualne , palpacyjne (jeżeli są konieczne i wskazane) oraz ćwiczenia.
Nie można ustalić takich samych norm czasowych dla wszystkich
pacjentów (stan po operacji jest różny: bez powikłań , z
powikłaniami, innymi schorzeniami w obrębie kręgosłupa lub układu ruchu).
Należy pamiętać, iż jest to inwazyjna interwencja chirurgiczna.
Rehabilitacja to nie tylko zmniejszenie dolegliwości bólowych ale w
głównej mierze, zmniejszenie ryzyka wystąpienia urazu w dłuższej
perspektywie funkcjonowania pacjenta. Zjawiskiem " niewłaściwego zrostu"
proszę się nie przejmować. Zrost czyli bliznowacenie się tkanek
po interwencji chirurgicznej jest czynnikiem normalnym. Patologicznym
czynnikiem natomiast jest zrost - zszycie (zespolenie) struktur np: tkanki
mięśniowej lub innych, które nie jest zależne od zabiegów palpacyjnych i
w przypadku dobrze wykonanej operacji nie powinno występować. Terapeuta powinnien wiedziec jaki zabieg przecwidziłający ewentualnemu przyrastaniu blizny dobrać.
Terapeuta manualny sprawdza czy ucisk jest potrzebny, czy może program ćwiczeń poprawiający kontrolę kręgosłupa. Miejsce operowane należy chronić przez 4-6 tyg.