Nietypowa padaczka a ciąża

3 odpowiedzi
Witam serdecznie,

W lipcu 2015 rozpoczęły się moje zawroty głowy i od tego czasu jestem tez diagnozowana. Do tej pory miałam wykonane 3 krotnie badanie EEG wszystkie 3 wyszly nieprawidlowo wskazującymi ze mogłaby to być nietypowa padaczka ale nikt tego tez nie potwierdził. Staramy się z mężem o dziecko. Chciałam zapytać czy jeżeli okazałoby się ze moje zawroty głowy są nietypowymi objawami padaczki przy nie przyjmowaniu leków jest to zagrożeniem / przeciwskazaniem do ciąży?
Czasami nietypowe objawy, bez jakichkolwiek odchyleń w badaniach mogą być zaburzeniami psychogennymi. Oznacza to, zaburzenia z kręgu "psychiki" np. problemy emocjonalne, nerwica, lęk, silny stres, depresja w ten sposób dają o sobie znać. Często są to bóle albo zawroty głowy. Jeżeli zostały wykluczone schorzenia "ciała" należy pomyśleć o schorzeniu duszy.

Szanowna Pani,
Proszę nie oczekiwać ode mnie jednoznacznej odpowiedzi. Uważam, że nie można w tak istotnych życiowo dla Pani kwestiach wypowiadać się na podstawie tych informacji. Zarówno terapia padaczki (o ile rzeczywiście zostanie potwierdzona), jak i decyzja o zajściu w ciążę, w kontekście leczenia ww lekami, wymaga konsultacji u neurologa, który ma doświadczenia w prowadzeniu padaczki.
dr Andrzej Żytkowski
Szanowna Pani, napady padaczkowe polegające na napadowych, kilkusekundowych gwałtownych zawrotach głowy są bardzo rzadkie i wymagaja wykonania badan obrazowych(MRI ) głowy. Nie wiem jakiego typu nieprawidłowości stwierdzono w badaniu EEG i badanie to jest tylko badaniem dodatkowym nie przesądzającym o rozpoznaniu padaczki. Sama padaczka i zażywanie leków przeciwpadaczkowych nie są przeciwwskazaniami do zachodzenia w ciążę, powinno się tę ciąże zaplanować i odpowiednio wcześnie włączyć suplementację np. kwasem foliowym jeśli konieczne jest zażywanie leków przeciwpadaczkowych. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz