Epilepsja a ciąża

1 odpowiedzi
Witam serdecznie,

od lipca zeszłego roku jestem diagnozowana ze względu na zawroty głowy. Od tamtego czasu miałam wykonane 3 krotnie badanie EEG wszystkie 3 wyszly poza granicami normy wskazującymi ze mogłaby to być nietypowa padaczka ale nikt tego tez nie potwierdził. Staramy sie również z mężem o drugie dziecko. Chciałam zapytać czy jeżeli okazałoby się ze moje zawroty głowy są nietypowymi objawami padaczki przy nie przyjmowaniu leków jest to zagrożeniem / przeciwskazaniem do ciąży?
Pozdrawiam serdecznie
Nieprawidłowy zapis EEG występuje u niewielkiego procenta osób zdrowych i nie świadczy o padaczce, podobnie jak u osób chorujących na padaczkę zapis EEG może być prawidłowy. Przyczyn zawrotów głowy jest wiele.
W diagnostyce zawrotów głowy podstawowe znaczenie ma ich charakterystyka: charakter, pora występowania, pozycja w jakiej występują, czas trwania, objawy towarzyszące, czynniki prowokujące, nasilające, inne choroby, przyjmowane leki... itd... itd...
Zagrożeniem dla dziecka z powodu możliwości powstania wad wrodzonych są leki przeciwpadaczkowe, Niektóre mają większe ryzyko teratogenności inne mniejsze.
Niebezpieczne dla dziecka są również napady padaczkowe, ale uogólnione typu grand-mal, ponieważ powstaje ryzyko niedotlenienia płodu. Same zawroty głowy, jeżeli rzeczywiście są to napady padaczkowe nie są żadnym ryzykiem dla dziecka.