Po ciąży mam znaczne rozejście mięśni prostych brzucha na całej długości od 2,5 do 7 cm i niewielką przepuklinę pępkową (5mm). Aby uniknąć rozległej operacji i w przyszłości zrobić tylko zabieg na przepuklinę, chciałabym popracować nad rozejściem mięśni. (chirurg zezwolił na ćwiczenia) Szukam specjalisty od rehabilitacji w tym zakresie z Krakowa proszę o zgłoszenia. Oraz pytanie: jakie ćwiczenia i sporty są dozwolone przy takim rozejściu? Uprawiałam taniec latynoamerykański (salsa, bachata), jazda rowerem, squash.
mgr Paweł Czarnocki
mgr Paweł Czarnocki
Fizjoterapeuta
Kraków
Powinna Pani unikać ćwiczeń aktywizujących tłocznie brzuszną (brzuszki, nożyce). Konieczne jest zaktywizowanie mięśnia poprzecznego brzucha. Ćwiczyć też należy mięśnie skośne brzucha i dna miednicy. Dla zabezpieczenia, podczas aktywności warto stosować pas brzuszny. Pozdrawiam, Paweł Czarnocki

 Damian Starzyk
Damian Starzyk
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Kraków
Niestety nie jednak mogę polecić osobę która zajmuje się takimi problemami. Proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny.

 Anna Wójcik-Hirsz
Anna Wójcik-Hirsz
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Tarnów
Witam,
należy udać się do fizjoterapeuty który oceni rozejście i stan mięśni poprzecznego, skośnych zew i wew. w Krakowie mogę polecić Panią Patrycję Skrzypek. Ćwiczenia na samym początkiem pod okiem fizjoterapeuty, który oceni czy dobrze pani napina mięsień poprzeczny brzucha, manualnie popracuje nad rozejściem kresy białej. Jeśli nauczy się Pani napinać odpowiednio mięśnie każdy sport jest zalecany:) Jeśli dodatkowo poród był przez CC terapeuta nauczy Panią w jaki sposób mobilizować bliznę i nauczy rozluźniać przeponę.

W razie pytań pozostaje do dyspozycji,

Pozdrawiam
Anna Wójcik-Hirsz

dr Maja Bączkiewicz
dr Maja Bączkiewicz
Fizjoterapeuta
Oborniki Śląskie
Prawidłowe uruchamianie mm. brzucha powoduje schodzenie się mięśni. Najbezpieczniej wprowadzić ćwiczenia Stabilizacji Spiralnej wg dr Smiska pod okiem dobrego terapeuty. Wspomagająco można zastosować kinesiotaping. Jazda rowerem nie powinna zaszkodzić, ale też nie pomoże na rozstęp m. prostych. Pozostałe wcześniej uprawiane sporty wprowadzić można na nowo dopiero po nabyciu nawyku prawidłowej stabilizacji centralnej i spiralnej. Pozdrawiam

mgr Paweł Boruc
mgr Paweł Boruc
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Warszawa
W terapii trzeba skupić się między innymi na mięśniu poprzecznym brzucha.

mgr Piotr Iberhan
mgr Piotr Iberhan
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Ostrów Wielkopolski
Witam serdecznie!
Zalecam konsultację osteopatyczną lub fizjoterapeutyczną z terapeutą zajmującym się problemami uroginekologicznymi.
Pozdrawiam
mgr Piotr Iberhan

mgr Agnieszka Kawka-Jagodzka
mgr Agnieszka Kawka-Jagodzka
Fizjoterapeuta
Skierniewice
Dzień dobry,
co do poszukiwań specjalisty dostępna jest w internecie lista terapeutów zajmujących się fizjoterapią kobiecą.
Ćwiczenia we wczesnym etapie powinny być prowadzone pod okiem fizjoterapeuty, dodatkowo można zastosować kinesiotaping.
Co do uprawiania sportu to przeciwwskazane są aktywności angażujące tłocznię brzuszną (podnoszenie ciężarów, brzuszki), nadmierne ruchy skrętne tułowia oraz nadmierne rozciąganie mm. brzucha.
Można natomiast wykorzystać w ćwiczeniach elementy pilatesu czy jogi.
Pozdrawiam Agnieszka Kawka Jagodzka

mgr Arnold Górka
mgr Arnold Górka
Fizjoterapeuta
Wrocław
Witam. Prawdopodobnie zaszła pomyłka. Nie pracuję w Krakowie.

 Marcin Sitarz
Marcin Sitarz
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Kraków
Dzień dobry,
przede wszystkim należy unikać w tym czasie aktywności która wymaga napięcia m. brzucha z ich skurczem, np. brzuszków. A podstawą leczenia w tym przypadku są ćwiczenia oraz kinezytaping. Zastanawiające jest też dlaczego doszło do tego typu urazu biorąc pod uwagę Pani aktywność.
Wiele zależy też od tego jak uda się zmobilizować tkankę to gojenia. Trudno prognozować nie widząc i nie badając rozejścia. Podejżewam że da się zmniejszyć skutki rozejścia ale jakaś niewielka interwencja chirurgiczna może być potrzebna.
Zapraszam i pozdrawiam Marcin Sitarz

mgr Przemysław Jeziorski
mgr Przemysław Jeziorski
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Poznań
Dobry wieczór,

niestety nie jestem z Krakowa i raczej nie mam rozeznania co do rynku fizjoterapeutów właśnie w tym mieście.

Co do samych ćwiczeń, bardzo istotne są te mobilizujące do pracy mięśnie głębiej położone, przede wszystkim mięsień poprzeczny. To bardzo istotna grupa mięśni, przytrzymująca narządy wewnętrzne i warunkująca odpowiednią stabilizację tułowia. Ćwiczenia na siedząco na piłce, na czworakach praca tzw. tłocznią brzucha czyli wciąganie pępka i przytrzymywanie w tej pozycji w izometrycznym napięciu mięśnia poprzecznego.

Jest naprawdę bardzo dużo możliwości, ale zdecydowanie polecam początkowo przynajmniej wykonywać je pod okiem specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski

Dzień dobry, nie jestem specjalistą w tym zakresie, natomiast według mojej wiedzy nie można zniwelować rozejścia kresy białej poprzez ćwiczenia. Oczywiście są one niezbędne do odbudowania stabilizacji odcinka lędźwiowego i regulacji ciśnień w obrębie jamy brzusznej. Nie ma ograniczeń co do ćwiczeń, lecz muszą być one stopniowo progresowane. Zniwelowanie defektu kosmetycznego rozejścia jest możliwe tylko operacyjnie. Pozdrawiam

mgr Karol Filip
mgr Karol Filip
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Warszawa
Najpierw należałoby poćwiczyć z fizjoterapeutą, wzmocnić mięśnie brzucha, a dopiero później powrócić do sportów. Z wymienionych przez Panią, jazda rowerem jest najbezpieczniejsza. Myślę, że stopniowo, w umiarkowanych ilościach może zacząć Pani do niej wracać. Natomiast najlepiej oceni Pani stan fizjoterapeuta bezpośrednio z Panią pracujący i ustali dozwolone formy aktywności.

mgr Piotr Barczyk
mgr Piotr Barczyk
Fizjoterapeuta, Diagnostyk
Tychy
Witam Panią i gratuluję urodzenia dziecka :)
Niestety nie mam doświadczenia w tego typu dolegliwościach i nie znam terapeuty z okolic Krakowa, którego mógł bym polecić.
Unikał bym sportów, które wymagają dużego napięcia ze strony mięśni brzucha bez możliwości ich stabilizacji zewnętrznej.
Czyli np. robiąc brzuszki z delikatnym oderwaniem łopatek należałoby rękami dociskać mięśnie brzucha do osi ciała. Można spróbować zastosować tapy i okleić daną okolicę. Są to tak naprawdę czysto teoretyczne rady i mam nadzieję, że ktoś tutaj poradzi coś na podstawie własnego doświadczenia.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

mgr Sebastian Eisler
mgr Sebastian Eisler
Fizjoterapeuta
Wrocław
Jak najbardziej, z tego co jestem w stanie wywnioskować to leczenie ruchem i terapia manualna tkanek miękkich jest wskazana w Pani przypadku. Niezmiernie trudno jest jednak przekazać konstruktywne wskazówki online. Proszę zgłosić się do dobrego fizjoterapeuty, który wykona odpowiednią diagnostykę funkcjonalną i palpacyjną po której podda Pani układ ruchu procesowi terapii do powrotu do wyżej wymienionych sportów. Życzę szybkiego powrotu do formy. Pozdrawiam

mgr Joanna Zawodniak
mgr Joanna Zawodniak
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Zabrze
Niestety podała Pani zbyt mało info na temat zarówno- czasu trwania tej dysfunkcji,a- także dodatkowych symptomów ,które mogą być jej skutkiem.Dlatego niezbędna jest profesjonalna ocena funkcjonalna wykonana przez fizjoterapeutę z przeprowadzonym detalicznie wywiadem . Pozdrawiam .J . Zawodniak

mgr Anna Skomro
mgr Anna Skomro
Fizjoterapeuta
Rzeszów
Ja również miałam rozejście mięśni prostych brzucha oraz przepuklinę. Fizjoterapeuta i lekarz zgodnie stwierdzili, że rower i basen będą bezpieczne i nie doprowadzą do większego rozejścia. Fajnie jakby Pani udała się do fizjoterapeuty, który by pokazał ergonomię pracy oraz co i jak ćwiczyć a nawet zaplastrować, aby rozejście uległo zmniejszeniu. U mnie nie pomogło i miałam ostatecznie operację, Jednak poprzez ćwiczenia i plastrowanie rozejście się nie powiększało, uległo zmniejszeniu. Jednak nie zamknęło się do końca.

 Mateusz Idzikowski
Mateusz Idzikowski
Fizjoterapeuta
Warszawa
Witam,
Myślę, że terapeuta, który podejmie się pracy z Panią wszystko dokładnie wyjaśni i dokładnie Panią poprowadzi w procesie rehabilitacji.
Pozdrawiam

mgr Justyna Niemczak
mgr Justyna Niemczak
Fizjoterapeuta
Warszawa
Ja pracuję w Warszawie, więc niestety nie pomogę w temacie wizyt. Jeśli chodzi o sport to doświadczony fizjoterapeuta po dokładnym badaniu doradzi Pani w tej kwestii, aczkolwiek nastawić się proszę na początek na zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonania, a dopiero później prpszę myśleć o zajęciach grupowych.
pozdrawiam serdecznie
Justyna Niemczak

mgr Łukasz Matlak
mgr Łukasz Matlak
Terapeuta, Specjalista medycyny naturalnej, Dietetyk
Rzeszów
Witam serdecznie, miałem już chyba trzy pytania dotyczące tego dokładnie problemu, na które odpowiedziałem. Myślę, że oprócz rehabilitacji proszę pomyśleć o terapii na powięziach, nie jestem pewien, czy jest ktoś w Krakowie, który robi Rolfing. Skłoniłbym się także do wcierania w te miejsca oleju rycynowego i maści tygrysiej w proporcji 5:1, codziennie na noc. Są również formuły ziołowe regeneracyjne do stosowania zewnętrznego, takie jak Miracle Spash z U.S.A dr Kala Sellers, które ja robię.
Pozdrawiam,
Łukasz Matlak

 Katarzyna Lubera
Katarzyna Lubera
Fizjoterapeuta
Wrocław
Niestety w mojej pracy specjalizuję się w pediatrii, nie zajmuję się dorosłymi. Pozdrawiam

Na internecie znajdzie Pani całą masę przykładowych ćwiczeń... Problem nie leży w tym czy są one dobre, tylko czy są one dobre w Pani przypadku - na tym etapie i z taką wydolnością oraz z takim konkretnym rozejściem. Innymi słowy, aby zabrać się do tematu na poważnie potrzebna jest wizyta - praca fizjoterapeuty bazuje tu na badaniu i ocenie funkcjonalnej. Sprawdzić należy, które pozycje są dla Pani wskazane i czy umie Pani napinać odpowiednie mięśnie oraz utrzymywać ich napięcie w dynamice. To wszystko trzeba sprawdzić i uzupełnić braki. Potem stopniowo zwiększamy stopień trudności. Większość pracy wykonuje Pani sama w domu, a my powinniśmy zobaczyć się raz na tydzień lub nawet raz na dwa tygodnie. Określenie możliwości sportowych wyjdzie również na wizycie, ale w większości przypadków po odpowiednim przygotowaniu i jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich wracamy do każdego rodzaju sportu (nie wyczynowo). Niestety przyjmuje tylko w Olkuszu. Pozdrawiam

 Bartosz Warzocha
Bartosz Warzocha
Fizjoterapeuta
Warszawa
Witam i gratuluję decyzji o podjęciu roli mamy... W Krakowie jest wielu specjalistów pracujących w obszarze uroginekologii. W internecie znajdzie Pani dobrego specjalistę. Celem polecania osobistego, zapraszam do kontaktu na FB. Spróbuje pomóc. Serdecznie pozdrawiam

 Robert Robak
Robert Robak
Fizjoterapeuta
Kobyłka
Jestem z okoloc warszawy. Prosze wpisac rejonizacje w wyszukiwarce na krakow.

mgr Adrianna Kowalska-Łętocha
mgr Adrianna Kowalska-Łętocha
Fizjoterapeuta
Wieliczka
Witam, nie bardzo rozumiem na jakiej długości jest przerwana ciągłość kresy 2,5 czy 7 cm ? Jest to istotne ponieważ zarówno ze wzrostem wielkości jak i czasu rozejścia zmniejszają się szanse na bezoperacyjne "naprawienie" szkody.
Nieinwazyjne metody to przede wszystkim ćwiczenia wzmacniające i uelastyczniające powłoki brzuszne. Stosuje się również kinesiotaping w aplikacji mającej na celu zbliżenie do siebie brzegów rozejścia.

 Izabela Filipczyńska (Grzesik)
Izabela Filipczyńska (Grzesik)
Fizjoterapeuta
Warszawa
Polecam kontakt z odpowiednim specjalistą. Jestem fizjoterapeutą, który zajmuje się niemowlętami. Nie wiem czemu portal skierował Pana/Pani pytanie do mnie.

 Rafał Dmochowski
Rafał Dmochowski
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Bytom
Powinna Pani uprawiać każdy sport na jaki ma Pani ochotę. Niestety nie znam nikogo z Krakowa.

mgr Łukasz Pietrzak
mgr Łukasz Pietrzak
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Lublin
Witam. Odpowiadając najkrócej, a jednocześnie tresciwie proszę zgłosić się do Fizjoterapeuty z dobrą rekomendacja. Nikt z koleżanek i kolegów nie zajmuje się wyłącznie problemem rozejscia się mm.brzucha. Napewno tradycyjne brzuszki odpadają. Na wizycie u Fizjoterapeuty wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane. Mogę jedynie powiedzieć, że z własnego doświadczenia efekty leczenia są zadowalające. Pozdrawiam

mgr Karolina Kacik
mgr Karolina Kacik
Fizjoterapeuta
Kraków
Niestety nie zajmuję się tego typu schorzeniami, polecam wizytę u terapeutki zajmującej się rehabilitacją kobiet w okresie poporodowym. W Krakowie jest to możliwe m.in. w Ośrodku Medycyny Matczyno-Płodowej przy ulicy Kremerowskiej 11.

mgr Kamil Kępa
mgr Kamil Kępa
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Kraków
Dzień dobry. Odpowiadając na Pani pytanie - potrzeba zabezpieczyć Pani rozejście mięśni prostych brzucha poprzez prawidłowe uruchomienie głębokiego gorsetu mięśni stabilizujących odcinek lędźwiowy kręgosłupa i miednicę. Trzeba wdrożyć fizjologiczny tor oddechowy i zadbać o prawidłowe pozycjonowanie klatki piersiowej ( co jest szczególnie ważne w okresie noszenia i karmienia Pani Pociechy), następnie należałoby wyeliminować tzw. afunkcjonalną tłocznię brzuszną - w trakcie czynności życia codziennego oraz stopniowo aktywności sportowych. Posiadając już pewną wiedzę i umiejętności, można bezpiecznie wracać do aktywności ruchowych - na tyle, na ile będzie się udawało Pani kontrolować napięcie swoich powłok brzusznych i oddech w trakcie ich wykonywania. Także - nie ma raczej podziału na to co dozwolone, a co nie - bo jest to sprawa mocno indywidualna. Po dobrej terapii - będzie Pani w stanie sama na podstawie obserwacji zachowania własnego ciała ocenić, czy dana aktywność ruchowa Pani służy czy nie oraz czy na danym etapie - jest już Pani na jej wykonywanie gotowa. Z wymienionych przez Panią aktywności - teoretycznie najbardziej problematyczny może okazać się squash (ze względu na dużą dynamikę i konieczność nagłego generowania dużych sił, w celu odbicia rakietą - co wymaga stabilnego tułowia i mocno wykorzystuje pracę mięśni brzucha.) Życzę powodzenia w powrocie do pełnej sprawności oraz radości z Macierzyństwa!:)
Pozdrawiam.

mgr Wojciech Woźniak
mgr Wojciech Woźniak
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Aleksandrów Łódzki
Witam panią . Słyszałem o jednej tylko metodzie ćw.tułowia bez przeciwwskazań przy pani problemie, to spiralna stabilizacja kręgosłupa ( metoda sms ). Niestety nie znam nikogo kto ją stosuję w Krakowie,
Pozdrawiam serdecznie

mgr Michał Brus
mgr Michał Brus
Fizjoterapeuta
Lublin
W Krakowie z powodzeniem znajdzie Pani specjalistę. Ten Panią obejrzy, zaleci ćwiczenia, wytłumaczy i wraz z postępem pracy oceni możliwość gry np. w squasha. Pozdrawiam

mgr Patryk Bieńkowski
mgr Patryk Bieńkowski
Fizjoterapeuta
Warszawa
Z bachatą i squashem bym się wstrzymał. Jeśli chodzi o ćwiczenia to do momentu konsultacji z Fizjoterapeutą lepiej nie zdawać się na internetowe poradniki ćwiczeń ponieważ nawet zalecany plank przy zbyt dużym osłabieniu mięśnia poprzecznego i braku kontroli mięśniowej może zamast pomóc to zaszkodzić. Indywidualnie dobrane ćwiczenia będą najlepszym wyjściem. Powodzenia

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.