Reakcja alergiczna na antybiotyk i Efferalgan z kodeiną?

6 odpowiedzi
Szanowni Państwo,

po majówce trafiłam do lekarza 1. kontaktu ze stanem podgorączkowym, naprzemiennym kaszlem mokrym i suchym, powiększonym lewym węzłem chłonnym, bez kataru czy bólu głowy. Zostałam zbadana: "bardzo brzydkie" gardło, szmery przy osłuchu. Dostałam antybiotyk z amoksycyliną i kwasem klawulaninowym (2x1) oraz Efferalgan z kodeiną (3x1). Przyjęłam te leki ok. 15. Efferalgan jeszcze raz jakoś o 18:30. Po 19 dostałam silnych zawrotów głowy, spadło mi ciśnienie (zwykle mam ok 130+/80, p. 90-100; w tym momencie miałam 116/77, p. 71), miałam też dziwne, niekomfortowe uczucie w okolicach szyi - ulgę przynosiło odchylanie głowy. Niecałą godzinę później objawy zaczęły ustępować. Żadnego z tych leków nie przyjęłam ponownie (antybiotyku od 4 maja od godz. 15, Efferalganu - od 18:30).

Czy te leki mogły być przyczyną tych dziwnych reakcji? Jeśli tak, który z nich najprawdopodobniej wywołał tę reakcję? Rok czy dwa lata temu brałam Thiocodin, w którym jest kodeina, i nic mi nie było. Paracetamolu nie brałam od dawna, ponieważ od lat stosuję Ibuprom. Teraz zupełnie nie wiem, co robić, czym się leczyć. Wydałam na te leki prawie 50 zł i boję się je brać.

Dodam, że na co dzień przyjmuję Letrox 100 (Hashimoto, niedoczynność) , Oxycardil 60 (za wysoki puls), Metfogamma 850x2 (insulinooporność), Cortare 100 (nadreaktywność oskrzeli), Jovesto 5 (uczulenie na trawy) oraz Qlairę (PCOS).

Będę bardzo wdzięczna za chociaż parę słów, które mogłyby mi wskazać drogę: odstawić jeden, odstawić oba, żadnego nie odstawiać?

Z poważaniem
Nadia
Mogła być to reakcja na antybiotyk. Proponuję udać się ponownie do lekarza.

Witam.
Bardzo trudno jest ustalić, po którym z leków wystąpiły działania niepożądane.
Zarówno po antybiotyku jak i po efferalganie z kodeiną mogły wystąpić ww objawy.
Mimo wszystko moją uwagę przykuwa zastosowany przez Panią efferalgan z kodeiną a w zasadzie kodeina.
Kodeina ( lek łatwo dostępny w aptece ,bez recepty) wchodzi w skład substancji opioidowych-wpływa wiec na ośrodkowy układ nerwowy.
Stosujemy ją tylko w uporczywym suchym kaszlu- ma działanie hamujące kaszel. Przeciwwskazane jest stosowanie w kaszlu produktywnym (potocznie mówiąc mokrym).Warto w Pani przypadku rozważyć włączenie leku mukolitycznego - rozrzedzającego wydzielinę i działającego wykrztuśnie. Proszę pamiętać, że rodzaj kaszlu ma elementarne znaczenie przy wyborze preparatu.
Podaje Pani w wywiadzie nadreaktywność oskrzeli - w tym przypadku kodeina powinna być również stosowana z dużą ostrożnością( dotyczy to też pacjentów z astmą oskrzelową.)
Może nasilić dolegliwości - duszność.
Kodeina często wchodzi w interakcję z lekami antyhistaminowy( przeciwalergicznymi ) I generacji, które wpływają na ośrodkowy układ nerwowy (podobnie jak kodeina) -podczas interakcji może wystąpić spadek ciśnienia, skurcz oskrzeli . Pani przyjmuje lek antyhistaminowy Jovesto -jednak w tym przypadku mamy do czynienia z lekiem II generacji - czyli pozbawionym działania wpływającego na ośrodkowy układ nerwowy.
Zatem również wykluczamy interakcję.
Nie podaje Pani informacji czy nadal utrzymują się objawy infekcji dróg oddechowych..
Istotna jest tu bezpośrednia rozmowa z lekarzem , ponowne badanie fizykalne i wówczas podjecie dalszych decyzji farmakologicznych. Niestety nie da się tego zrobić bez obecności pacjenta. Sugeruję jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Pozdrawiam serdecznie.
Witam. Przede wszystkim proponuję zrobić badanie w kierunku mononukleozy, tzn. badanie z surowicy krwi w kierunku obecności przeciwciał w klasie IgM wirus Epstein Barr. Te objawy, które Pani wymieniła mogą być typowe dla mononukleozy, ale mogą być też reakcją uczuleniową na leki. Proponuję odstawić oba leki i skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub alergologiem. Pozdrawiam.
Odpowiadanie na to pytanie w dniu 11 maja nie ma większego sensu i dziwię się, dlaczego Administrator ciągle mi je wyświetla. Oczywiście, prawdopodobieństwo że uczuli amoksiklaw z kwasem klawulonowym jest ponad 10 x większe, niż że że może uczulić Efferalgan, szczególnie u osoby z leczoną sterydami nadreaktywnością oskrzeli.
Pozdrawiam.
Najprawdopodobniej wystąpiły objawy niepożądane ,objawy nadwrażliwości tylko nie wiadomo po których lekach. Proponuję stopniowo włączać poszczególne leki. Najpierw 1/2 tabl Paracetamolu i jeśli nic nie będzie się działo,to po 5-6 godz. przyjąć całą tabletkę i jeżeli wszystko będzie w porządku to rozpocząć Eferalagan- Codein. Po takiej próbie należy założyć, że jest Pani uczulona na ten antybiotyk i go w ogóle nie przyjmować. Sadzę, że jest niepotrzebny.
pozdrawiam Czesław Drozd
zamieszanie zrobila na 90% codeina
i na nia trzeba uwazac