Przysiad na kolanach jako forma rehabilitacji.

7 odpowiedzi
Moje pytanie dotyczy jednego z ćwiczeń. Mianowicie chodzi mi o tak zwany przysiad wykonywany z kolan. Dodam, że jak zalecił mi jeden z trenerów personalnych powinien on być wykonany z użyciem maszyny smitha zamiast sztangi. Mój trener personalny zalecił mi to ćwiczenie jako rehabilitacje dodam, że od kilku lat mam problemy z kręgosłupem i kolanami. Moim zdaniem nie powinienem wykonywać tego ćwiczenia, ponieważ płaszczyzna-podłoga, blokuje mój staw kolanowy i skokowy, w przypadku założenia na gryf zbyt dużego ciężaru może dojść do pogłębienia kontuzji lub powstania nowej.
2 sprawy:
- maszynę smitha odrzucam jako nieleczniczą, a wręcz niezdrową w przypadku przysiadu
- rozpoczynanie przysiadu z kolan jest poważnym błędem i kategorycznie bym je Panu odradził jako niezdrowe
Odsyłam do tych dwóch filmów poniżej. Temat nieco rozszerzam i daję wskazówki jak prawidłowo wykonywać przysiad.

youtube.com/watch?v=YHP2DuiJrOQ&feature=youtu.be
youtube.com/watch?v=7mxfYGuLdcA

Jezeli w jakikolwiek sposob odczuwa Pan dyskomfort to prosze zaprzestac cwiczyc.
Nic wiecej nie jestem wstanie powedziec bez badania.
W tym ćwiczeniu ważne aby utrzymać odc lędźwiowy prosty (co się wiąże z odpowiednią stabilizacją dolnego tułowia ),pytanie czy z dolegliwościami ze strony kręgosłupa jest Pan w stanie go takim utrzymać ,jeśli nie to dojdzie do mocnego obciążeina odcianka l/s,z konsekwencją urazu,dla kolan ważne aby to ćwiczenie nie wymuszało koślawienia kolana ,czego wynikiem jest przeciążenie struktur łąkotkowo/więzadłowych ,należy dbać o liniowe ułożenie kolana względem stopy.Pozdrawiam.
Wszystko zależy od wielu czynników miedzy innymi: jakie mamy cele, założenia, stopień wytrenowania, rodzaj patologii, czaso-okres.... a przede wszystkim co danym ćwiczeniem chcemy uzyskać. Nie ma złego ćwiczenia może być tylko źle dobrane. W sprawach rehabilitacji polecam kontakt z rehabilitantem !!! Nie widzę przydatności tego ćwiczenia w procesie rehabilitacji kręgosłupa ani kolan, pozdrawiam Sławek
Jeżeli chodzi o tak złożone ćwiczenie nie będę mógł powiedzieć nic konkretnie bez obejrzenia Pana w gabinecie. Jeżeli wszystko jest poprawne to ćwiczenie jest ok, ale jeżeli chociaż jeden element jest zły wpływa to na całe ciało oraz niepoprawność-szkodę, co może prowadzić do kontuzji\bólu.
Dziękuje za zapytanie. Specjalizuje się w rehabilitacji neurologicznej małych dzieci, dlatego polecam kontakt ze specjalistą w rehabilitacji sportowej i ortopedycznej. Pozdrawiam serdecznie
To zależy od rodzaju dolegliwości i ich przyczyny. W niektórych przypadkach prawidłowo wykonywane przysiady (maszyna smitha może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej postawy) są dobrym elementem rehabilitacji, wzmacniają stawy kolanowe. Należałoby zbadać problem i wykluczyć lub potwierdzić przeciwwskazanie do ćwiczeń. Na pewno nie wykonywać ich gdy pojawia się ból w trakcie lub po przysiadach i ostrożnie dobierać obciążenie.