Przerwanie leczenia.

5 odpowiedzi
Witam, przerwałem leczenie depresji przed wykupem leków (byłem zapewniany, że nie przepisano mi leków psychotropowych, a takie właśnie mi przepisano) z recepty od psychiatry. Jakie mogą być konsekwencja zaniechania leczenia?
Witam,

w pierwszej kolejności chciałbym obalić pewien mit dotyczący leków psychotropowych. Środkami psychotropowymi nazywamy w zasadzie każdą substancję, które działając na określone układy receptorowe w układzie nerwowym zmienia w sposób istotny stan psychiczny. W tym rozumieniu zwykła kofeina, mające działanie pobudzające OUN jest już substancją psychotropową. Potoczne rozumienie leków psychotropowych najczęściej pokrywa się z lekami przeciwpsychotycznymi- a np. leki przeciwdepresyjne do nich się nie zaliczają.
Jeśli chodzi o konsekwencje nagłego odstawienia leków przeciwdepresyjnych mogą być- w pierwszych dniach różne niespecyficzne objawy odstawienne (zawroty głowy, nudności, senność, drętwienia, zawroty głowy oraz uczucia przypominające porażenie prądem elektrycznym). Do innych późniejszych konsekwencji odstawienia leków można zaliczyć nawrót objawów depresyjnych- ich ryzyko zmniejsza się w miare leczenia profilaktycznego.

Pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry! Proszę zgłosić się do lekarza który Panu recepty wypisał. Piotr Znamirowski
Witam, wiele zależy od tego, jakiego typu jest Pana zaburzenie, o jakim nasileniu i oczywiście, jakie Pan zapewnił sobie zaplecze terapeutyczne. Jeśli - nawet nie stosując farmakoterapii - korzysta Pan z pomocy terapeutycznej, to jest Pan nadal pod stałą kontrolą specjalisty - ryzyko pogorszenia się Pana stanu jest więc mniejsze niż wtedy, gdy nie korzysta Pan z żadnej pomocy. Skutki przerwania leczenia jednak są zawsze bardzo nieprzewidywalne. Jeśli dobrze rozumiem, przerwał Pan leczenie z powodu niechęci do stosowania leków psychotropowych. Musi Pan jednak wiedzieć, iż farmakoterapia jest uznaną metodą leczenia depresji, a w wielu przypadkach leki są odstawiane (oczywiście pod kierunkiem i nadzorem lekarza psychiatry) po pewnym czasie, znacznie natomiast łagodzą przebieg leczenia. Czasem więc warto sobie pomóc w ten sposób. Polecam Panu skontaktować się z innym lekarzem psychiatrą, jeśli poczuł się Pan oszukany przez obecnego oraz podjąć do tego psychoterapię. Depresja ma tendencję do powrotów, nawet u osób, które swój stan ustabilizowały, dlatego warto zrobić wszystko, aby zapewnić sobie wsparcie dobrych specjalistów oraz wzmocnić siebie samego tak, aby samemu lepiej radzić sobie z podobnymi stanami.
Dzień dobry, przerywanie leczenia szczególnie w przypadku depresji jest niewskazane. Pacjenci często mówią o lekach psychotropowych, których bardzo się boją. Warto jednak wyjaśnić, iż jest to popularne określenie leków starej generacji stosowanych w psychiatrii i zmieniających nastrój, powodujących w opinii pacjentów więcej zagrożeń i skutków ubocznych niż korzyści. Pacjenci skarżą się najczęściej na ospałość, trudności w koncentracji, brak energii i wahania wagi (nadmierny apetyt lub jego brak). Dotyczy to przede wszystkim benzodiazepin (np.relanium)- leków wyciszających, które stosowane dłużej niż 4 tygodnie mogą uzależniać. Jednak współcześnie farmakologia zaburzeń psychicznych w szczególności leczenie depresji i nerwic opiera się na nowoczesnych lekach przeciwdepresyjnych, przeciwlękowych czy normotymicznych (stabilizujących nastrój). Odpowiednio dobrane przez psychiatrę leki przeciwdepresyjne zaczynają działać najczęściej po ok. dwóch tygodniach , poprawiają nastrój i napęd, pojawia się więcej energii, ograniczają stany lękowe. Dlatego gdy czuje Pan, że nie jest w stanie funkcjonować bez wsparcia farmakologicznego, cierpi Pan na stany lękowe, utratę energii i ogólną apatię ograniczającą a nawet uniemożliwiającą codzienne funkcjonowanie warto rozważyć przyjmowanie leków. Psychiatra powinien omówić z Panem działanie leku, jego specyfikę, skutki uboczne, okres działania i ewentualne zagrożenie wynikające z możliwości uzależnienia. Z mojego doświadczenia wynika, iż dla wielu pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi przyjmowanie leków stanowi ważny element wsparcia połączony ze stosowaniem psychoterapii. Czasami jest to punkt startowy- leki poprawiają codzienne funkcjonowanie i pozwalają na lepszy sen czy jak mawiają pacjenci „więcej wewnętrznego spokoju”. Jeśli przepisane Panu leki będą źle na Pana wpływać należy skonsultować się z lekarzem i zmienić je na inne. Nie zawsze pierwsze przepisane leki są odpowiednie dla pacjenta. W Pana przypadku kiedy nie zaczął Pan przyjmować jeszcze leków warto sprawdzić jak radzi Pan sobie na co dzień i na ile leki są Panu niezbędne. Jednak jeśli odczuwa Pan przed nimi lęk warto o tym porozmawiać z psychiatrą no i psychoterapeutą. W leczeniu depresji istotnym elementem zdrowienia jest udział w psychoterapii. Zachęcam do kontaktu z terapeutą i życzę powodzenia.
Witam, z opisu wnioskuję, że leki które przepisano zostały ocenione jako psychotropowe i stąd reakcja by ich nie przyjmować. Obecnie w leczeniu stanów depresyjnych nie stosuje się leków o działaniu psychotropowym. Konsekwencją nie przejmowania leków może być utrzymujący się stan aktualny bądź też jego pogorszenie. Proszę porozmawiać o swojej decyzji z lekarzem prowadzącym. Myślę, że taka rozmowa wiele wyjaśni i uspokoji, a przede wszystkim nie przerwie leczenia. Pozdrawiam A.M

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.