Przerwanie leczenia.

5 odpowiedzi
Witam, przerwałem leczenie depresji przed wykupem leków (byłem zapewniany, że nie przepisano mi leków psychotropowych, a takie właśnie mi przepisano) z recepty od psychiatry. Jakie mogą być konsekwencja zaniechania leczenia?
Witam,

w pierwszej kolejności chciałbym obalić pewien mit dotyczący leków psychotropowych. Środkami psychotropowymi nazywamy w zasadzie każdą substancję, które działając na określone układy receptorowe w układzie nerwowym zmienia w sposób istotny stan psychiczny. W tym rozumieniu zwykła kofeina, mające działanie pobudzające OUN jest już substancją psychotropową. Potoczne rozumienie leków psychotropowych najczęściej pokrywa się z lekami przeciwpsychotycznymi- a np. leki przeciwdepresyjne do nich się nie zaliczają.
Jeśli chodzi o konsekwencje nagłego odstawienia leków przeciwdepresyjnych mogą być- w pierwszych dniach różne niespecyficzne objawy odstawienne (zawroty głowy, nudności, senność, drętwienia, zawroty głowy oraz uczucia przypominające porażenie prądem elektrycznym). Do innych późniejszych konsekwencji odstawienia leków można zaliczyć nawrót objawów depresyjnych- ich ryzyko zmniejsza się w miare leczenia profilaktycznego.

Pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta

Dzień dobry! Proszę zgłosić się do lekarza który Panu recepty wypisał. Piotr Znamirowski
Witam, wiele zależy od tego, jakiego typu jest Pana zaburzenie, o jakim nasileniu i oczywiście, jakie Pan zapewnił sobie zaplecze terapeutyczne. Jeśli - nawet nie stosując farmakoterapii - korzysta Pan z pomocy terapeutycznej, to jest Pan nadal pod stałą kontrolą specjalisty - ryzyko pogorszenia się Pana stanu jest więc mniejsze niż wtedy, gdy nie korzysta Pan z żadnej pomocy. Skutki przerwania leczenia jednak są zawsze bardzo nieprzewidywalne. Jeśli dobrze rozumiem, przerwał Pan leczenie z powodu niechęci do stosowania leków psychotropowych. Musi Pan jednak wiedzieć, iż farmakoterapia jest uznaną metodą leczenia depresji, a w wielu przypadkach leki są odstawiane (oczywiście pod kierunkiem i nadzorem lekarza psychiatry) po pewnym czasie, znacznie natomiast łagodzą przebieg leczenia. Czasem więc warto sobie pomóc w ten sposób. Polecam Panu skontaktować się z innym lekarzem psychiatrą, jeśli poczuł się Pan oszukany przez obecnego oraz podjąć do tego psychoterapię. Depresja ma tendencję do powrotów, nawet u osób, które swój stan ustabilizowały, dlatego warto zrobić wszystko, aby zapewnić sobie wsparcie dobrych specjalistów oraz wzmocnić siebie samego tak, aby samemu lepiej radzić sobie z podobnymi stanami.
Dzień dobry, przerywanie leczenia szczególnie w przypadku depresji jest niewskazane. Pacjenci często mówią o lekach psychotropowych, których bardzo się boją. Warto jednak wyjaśnić, iż jest to popularne określenie leków starej generacji stosowanych w psychiatrii i zmieniających nastrój, powodujących w opinii pacjentów więcej zagrożeń i skutków ubocznych niż korzyści. Pacjenci skarżą się najczęściej na ospałość, trudności w koncentracji, brak energii i wahania wagi (nadmierny apetyt lub jego brak). Dotyczy to przede wszystkim benzodiazepin (np.relanium)- leków wyciszających, które stosowane dłużej niż 4 tygodnie mogą uzależniać. Jednak współcześnie farmakologia zaburzeń psychicznych w szczególności leczenie depresji i nerwic opiera się na nowoczesnych lekach przeciwdepresyjnych, przeciwlękowych czy normotymicznych (stabilizujących nastrój). Odpowiednio dobrane przez psychiatrę leki przeciwdepresyjne zaczynają działać najczęściej po ok. dwóch tygodniach , poprawiają nastrój i napęd, pojawia się więcej energii, ograniczają stany lękowe. Dlatego gdy czuje Pan, że nie jest w stanie funkcjonować bez wsparcia farmakologicznego, cierpi Pan na stany lękowe, utratę energii i ogólną apatię ograniczającą a nawet uniemożliwiającą codzienne funkcjonowanie warto rozważyć przyjmowanie leków. Psychiatra powinien omówić z Panem działanie leku, jego specyfikę, skutki uboczne, okres działania i ewentualne zagrożenie wynikające z możliwości uzależnienia. Z mojego doświadczenia wynika, iż dla wielu pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi przyjmowanie leków stanowi ważny element wsparcia połączony ze stosowaniem psychoterapii. Czasami jest to punkt startowy- leki poprawiają codzienne funkcjonowanie i pozwalają na lepszy sen czy jak mawiają pacjenci „więcej wewnętrznego spokoju”. Jeśli przepisane Panu leki będą źle na Pana wpływać należy skonsultować się z lekarzem i zmienić je na inne. Nie zawsze pierwsze przepisane leki są odpowiednie dla pacjenta. W Pana przypadku kiedy nie zaczął Pan przyjmować jeszcze leków warto sprawdzić jak radzi Pan sobie na co dzień i na ile leki są Panu niezbędne. Jednak jeśli odczuwa Pan przed nimi lęk warto o tym porozmawiać z psychiatrą no i psychoterapeutą. W leczeniu depresji istotnym elementem zdrowienia jest udział w psychoterapii. Zachęcam do kontaktu z terapeutą i życzę powodzenia.
Witam, z opisu wnioskuję, że leki które przepisano zostały ocenione jako psychotropowe i stąd reakcja by ich nie przyjmować. Obecnie w leczeniu stanów depresyjnych nie stosuje się leków o działaniu psychotropowym. Konsekwencją nie przejmowania leków może być utrzymujący się stan aktualny bądź też jego pogorszenie. Proszę porozmawiać o swojej decyzji z lekarzem prowadzącym. Myślę, że taka rozmowa wiele wyjaśni i uspokoji, a przede wszystkim nie przerwie leczenia. Pozdrawiam A.M