Chodzę do liceum, mam depresje

10 odpowiedzi
W szkole jest psycholog. Czy powinnam najpierw pójść tam czy od razu do psychiatry?
Witam,

jeśli ma Pani możliwość ze skorzystania z wizyty u psychologa w szkole w miare szybkim terminie, warto by się tam wpierw udać. Określenie "mam depresje" jest zbyt ogólne i niejednoznaczne, bym mógł napisać w tym momencie coś więcej

Pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta

Dzień dobry! Proponuję wizytę najpierw u psychologa. Piotr Znamirowski
Jeśli w szkole jest psycholog, to myślę, że warto najpierw skorzystać z jego pomocy. Pozdrawiam serdecznie.
Zaburzenia nastroju u nastolatków prawie zawsze są spowodowane problemami emocjonalnymi, problemami z rówieśnikami czy z rodzicami. Czasem wynikają z naturalnej potrzeby separacji i szukania swojej dorosłości. Mogą przybierać objawy depresji młodzieńczej, która różni się od depresji w późniejszym wieku - głównie tym, że pierwszym sposobem leczenia jest rozmowa i próba znalezienia rozwiązania, wyjścia z kryzysowej sytuacji. Leczenie farmakologiczne, które może zaproponować lekarz psychiatra to leczenie drugiego rzutu, stosowane dopiero gdy poprzednie próby nie dadzą efektu. Proponuję najpierw pójść do psychologa (niekoniecznie musi to być psycholog w szkole). Na pewno nie należy bagatelizować problemu - depresje u młodzieży są częste, ale bywają groźne. Pozdrawiam i życzę zdrowia!
Witam, jeśli jesteś przekonana, że masz depresję, może spróbuj najpierw porozmawiać z zaufaną osobą dorosłą. Dobrze jest mieć w kimś bliskim wsparcie bo depresja powoduje cierpienie i może Ci być trudno samej. Pamiętaj, że depresję rozpoznajemy jeśli objawy trwają przynajmniej dwa tygodnie. Warto porozmawiać z psychologiem szkolnym jeżeli to jest miła, życzliwa osoba, rozmowa pomaga. Jeżeli wsparcie psychologa nie pomoże, trzeba udać się do psychiatry dzieci i młodzieży. Jeśli jesteś pełnoletnia, może to być psychiatra dla osób dorosłych.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia. Emilia Sz.
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek trudności życiowych warto na początku skorzystać z dostępnego psychologa szkolnego. Po rozmowie podejmie decyzję jaka forma pomocy będzie dla Pani najodpowiedniejsza.
Sugeruje zacząć od szkolnego psychologa, kto w ogóle zdiagnozował u Ciebie tą depresje ? to autodiagnoza ? Nie zawsze psychiatra jest niezbędny :)) czasem wystarczy zwykły psycholog....nie zawsze farmacja jest potrzebna
Depresja jest chorobą, która wymaga zdiagnozowania. Jeżeli przeżywa Pani depresję - należy rozpocząć leczenie. Jeżeli natomiast podejrzewa Pani u siebie depresję - należy ją zdiagnozować i dalej leczyć. Polecam wizytę u psychologa, który zdiagnozuje czy takie zaburzenie u Pani występuje i zaleci dalszą formę leczenia (być może również wizytę u psychiatry). Psycholog szkolny jest zatrudniony w szkole po to, żeby w takiej sytuacji pomóc. Proszę się do niego udać i poprosić o pomoc.
Dzień dobry,
wydaje mi się, że w Pani sytuacji dobrym pomysłem byłoby najpierw udanie się psychologa szkolnego i porozmawianie z nim o swoim samopoczuciu i problemach. Jeśli będzie taka potrzeba psycholog zaleci konsultację psychiatryczną. Depresja to jednostka chorobowa i rozpoznaje się ją na podstawie ściśle określonych objawów,czasami trudno na tyle obiektywnie spojrzeć na samego siebie, żeby dokonać diagnozy. Psycholog szkolny pomoże Pani doprecyzować trudności i ich przyczyny, w razie potrzeby prawdopodobnie poleci godnego zaufania lekarza psychiatrę.
Życzę powrotu do równowagi i pozdrawiam serdecznie,
Martyna Cygoń
Witam, nie znam Twojego problemu ale jeśli jesteś nastolatkiem i masz możliwość skorzystania z wizyty u psychologa w szkole, a źle się czujesz albo z czymś sobie nie radzisz to nie czekaj z tym ani chwili- porozmawiacie i sam (lub z rodzicami jeśli nie jesteś pełnoletni/pelnoletnia) zdecydujesz czy wizyty u psychologa wystarczą, czy będzie trzeba zapisać się do psychiatry. Trzymam za Ciebie kciuki i nie bój się poprosić o pomoc, to ludzkie :)