Mam wątpliwości, czy trafiłam do dobrego psychoterapeuty.
Byłam na 4, godzinnych spotkaniach z psychoterapeutą. Podczas tych spotkań tylko ja mówię. Często zdarza się, że nie mówię nic przez 10-15 minut a psychoterapeuta nie zadaje mi żadnych pytań. Czuję się źle, gdyż mam wrażenie, że marnuję czas na takich spotkaniach. Czy tak powinna wyglądać psychoterapia? Może powinnam zmienić psychoterapeutę?
mgr Kamila Pieczyska
mgr Kamila Pieczyska
Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta
Warszawa
Dzień dobry, relacja terapeutyczna jest bardzo ważna i ma duży wpływ na przebieg terapii. Ma Pani prawo wybrać terapeutę, który Pani odpowiada, budzi zaufanie, czy spełnia inne Pani kryteria. Zachowanie terapeuty może być spowodowane różnymi czynnikami, zachęcam do porozmawiania o tym na następnej sesji. Wtedy dowie się Pani, czy spotkania zawsze będą tak wyglądały. Jeśli tak, a to Pani nie odpowiada to zawsze może Pani zrezygnować. W terapii poznawczo-behawioralnej terapeuta jest aktywny, nie tylko pacjent. Może taka forma byłaby dla Pani bardziej odpowiednia? Pozdrawiam K.P.

 Ewa Guzowska
Ewa Guzowska
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
witam serdecznie, to zależy w jakim nurcie wybrała sobie Pani psychoterapię? Bardzo ważna jest relacja z psychoterapeutą. Proszę zadbać o swoje samopoczucie. Serdecznie pozdrawiam

mgr Marek Wójs
mgr Marek Wójs
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Witam
Zachowanie Pani terapeuty przypomina sposób pracy w podejściu analitycznym ewentualnie psychodynamicznym – jednak do weryfikacji potrzebowałbym z Panią porozmawiać. Jeśli terapeuta jest analitykiem, to terapia może tak wyglądać. Trudno jest odnieść się do tego czy Pani powinna zmienić terapeutę czy nie – sam proces terapeutyczny to zaledwie 4 sesje, potrzebowałbym więcej informacji. Natomiast terapie (pod względem aktywności terapeuty) są różne w zależności od podejścia w jakim dany terapeuta pracuje. To jak terapeuta pracuje powinno być w materiałach w których opisuje siebie np. w intrenecie, a także doprecyzowane podczas pierwszych spotkań - konsultacjach. Terapia to spotkanie z drugim człowiekiem więc może Pani nie podobać się zarówno sposób pracy jak i osobowość czy charakter terapeuty. Jako klient ma Pani wolność wyboru i prawo do szukania osoby z którą będzie się Pani dobrze czuła, której będzie Pani mogła zaufać.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: Konsultacja
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

mgr Aneta Jóźwik-Tkaczuk
mgr Aneta Jóźwik-Tkaczuk
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Rzeczywiście niełatwo zrozumieć sens takich spotkań i rosnącą frustrację, a w konsekwencji niechęć. Prawdopodobnie trudno Pani znieść milczenie, jednak z tego co Pani pisze; wbrew przekonaniu; wyłania się duży obszar do pracy. Zalecałabym rozmowę o swoich wątpliwościach ze swoim terapeutą i omawianie trudności związanych z psychoterapią.
Serdecznie pozdrawiam
Aneta Jóźwik

mgr Marta Pociecha
mgr Marta Pociecha
Psycholog, Psychoterapeuta
Warszawa
Witam,
Prawdopodobnie trafiła Pani na specjalistę pracującego metodą psychoanalityczną, gdzie terapia ma taki przebieg. Proszę dopytać o nurt w jakim pracuje terapeutka. Jest wiele metod pracy terapeutycznej, które może Pani wybrać, gdzie terapia wygląda inaczej. Pozdrawiam

mgr Joanna Szmurło
mgr Joanna Szmurło
Terapeuta
Białystok
Witam jest wiele podejść w psychoterapii, terapeuci są szkoleni w różnych nurtach psychoterapeutycznych..warto dowiedzieć się w jakim nurcie jesy prowadzona Pani psychoterapia..zapoznać się ..zapytać się...i myślę że przede wszystkim warto podzielić się swoimi odczuciami z terapeutą..jak w każdej relacji między pacjentem a terapeutą buduje się relacja, która wymaga czasu...warto przyglądać się swoim uczuciom i potrzebom w takim kontakcie i próbować je wyrazić. Pozdrawiam

dr Joanna Giza
dr Joanna Giza
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Tak wygląda psychoterapia w nurcie psychodynamicznym. Nie mniej istotne od słów są tu cisza, milczenie oraz Pani "monologi" wewnętrzne". Zanim zmieni Pani osobę terapeuty oraz nurt, należałoby o tych odczuciach i wątpliwościach porozmawiać z psychoterapeutą. To, co Pani opisuje może być etapem i drogą do czegoś dla Pani bardzo istotnego. Proszę się nie poddawać. Zawsze zdąży się Pani wycofać.

 Renata Trojan-Satora
Renata Trojan-Satora
Psychoterapeuta, Terapeuta
Kraków
Proszę o tym porozmawiać z psychoterapeutą, podzielić się wprost swoimi odczuciami.
W niektórych nurtach psychoterapii energia i aktywność leży przede wszystkim po stronie pacjenta. Pacjent mówi, terapeuta słucha. Psychoterapeuta również odnosi się i komentuje to, co słyszy od pacjenta.

mgr Malwina Szczygłowska
mgr Malwina Szczygłowska
Psychoterapeuta, Psycholog, Diagnostyk
Wrocław
Dzień dobry. Przede wszystkim sposób prowadzenia terapii zależy od nurtu, w którym pracuje wybrany przez panią terapeuta. Czasami zdarza się, że terapeuta milczy, bo ma to znaczenie terapeutyczne. Pojawia się tutaj również ważne pytanie, dlaczego to milczenie tak bardzo panią frustruje? Może warto poruszyć ten temat ze swoim terapeutą. Pozdrawiam.

mgr Natalia Ognisty
mgr Natalia Ognisty
Psychoterapeuta, Psycholog
Opole
Witam,
nie ma jednego przepisu na to, jak powinna wyglądać psychoterapia. Spotkania różnią się często w zależności od tego w jakim podejściu pracuje dany psychoterapeuta. Jeżeli taki sposób pracy Pani nie odpowiada, to na początek warto zapytać swojego terapeutę o to, jak będzie wyglądać Wasza dalsza współpraca. Jeżeli nie czuje się Pani dobrze w takim podejściu, może Pani udać się do kogoś innego, kto będzie pracował inaczej.
Pozdrawiam serdecznie,
Natalia Ognisty

mgr Alina Wiśniewska
mgr Alina Wiśniewska
Psychoterapeuta
Gdańsk
Proces konsultacji przed podjęciem decyzji o psychoterapii służy temu, by zdecydować, czy taki rodzaj pracy nam odpowiada. Generalnie jest tak, że Pacjent mówi dużo, a terapeuta znacznie mniej. Na wstępnym etapie raczej powinny padać pytania, by terapeuta mógł mieć jakiś ogólny zarys różnych aspektów życia klienta. Pacjent ma też prawo do informacji na temat sposobu w jaki ta praca będzie się odbywała. Pozdrawiam

mgr Agnieszka Brzozowska
mgr Agnieszka Brzozowska
Psychoterapeuta, Psycholog
Lublin
Dobry wieczór. W trakcie psychoterapii warto dzielić się odczuciami związanymi z psychoterapeutą i relacją z nim. Jeśli ma Pani odczucia marnowania czasu wtedy, kiedy terapeuta milczy- należy to nazwać. Pozdrawiam.

dr n. med. Rafał Kuźniewski
dr n. med. Rafał Kuźniewski
Psycholog, Psychoterapeuta
Bydgoszcz
Dzień dobry,
jest mi trudno odnieść się do ostatnich trzech zdań, ponieważ cztery spotkanie to dopiero początek, poza tym czy są to spotkania konsultacyjne czy już terapeutyczne, bo jeśli terapeutyczne to milczenie terapeuty może być celowe. Psychoterapie mogą wyglądać różnie w zależności od nurtu w jakim przebiega terapia. W psychoterapii przede wszystkim mówi pacjent, Jeśli terapeuta mówi więcej niż pacjent to wtedy jest to bardziej poradnictwo, psychoedukacja a na pewno nie psychoterapia.
Proponuje szczerze porozmawiać ze swoim terapeutą o odczuciach i niepokojach związanych z procesem.
Pozdrawiam.

mgr Aleksandra Sobczyk
mgr Aleksandra Sobczyk
Psychoterapeuta, Terapeuta
Skórzewo
Psychoterapeuci pracują w różnych nurtach, dlatego ważne, aby przed pierwszym spotkaniem zorientować się w jakim nurcie pracuje nasz wybrany lekarz i trochę się z nim zapoznać. W niektórych nurtach bardzo dużo pracuje się ciszą, co więcej terapeuta nie powinien zbyt dużo mówić. Proszę podążać za swoimi potrzebami i intuicją, jeśli takie spotkania nie odnoszą sukcesu, najlepiej będzie zmienić lekarza, jednak psychoterapia to długi proces, a efekty nie są widziane po kilku spotkaniach. Powodzenia ;)

 Barbara Andrusikiewicz
Barbara Andrusikiewicz
Psychoterapeuta, Terapeuta, Psycholog
Kraków
:) Niektóre nurty psychoterpeutyczne w swoim prowadzeniu mają przedew wszsytkim "słuchanie" . Np. w psychoanalizie lackanowskiej w zasadzie obecność terapeuty jest towarzyszeniem. Może nie odpowiada Pani podejście a nie pscychoterpeuta. Jeśli nie odpowiada Pani ten sposób docierania do rozwiązania problemu, proponuję zastanowić się nad metodami będącymi bardziej w kontakcie z Panią.

mgr Agnieszka Gąska
mgr Agnieszka Gąska
Psychoterapeuta, Psycholog
Gliwice
Ważne jest w jakim nurcie prowadzona jest psychoterapia. Może Pani porozmawiać z terapeutą na ten temat, dopytać, w jakim nurcie się specjalizuje i prowadzi terapię. Wówczas może być Pani łatwiej zdecydować, czy to odpowiada Pani oczekiwaniom.

mgr Edyta Olczak-Kaczoń
mgr Edyta Olczak-Kaczoń
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Psychoterapia może również wyglądać w ten sposób. Jeśli jednak taka forma Pani nie odpowiada to proszę porozmawiac z psychoterapeutą i wtedy ewentualnie zmienić. Różne kierunki psychoterapii preferują różny przebieg sesji. Proszę nie zapominać, że to Pani ma być usatysfakcjonowana i tym proszę się kierować. Pozdrawiam serdecznie

mgr Justyna Krupa-Burkiewicz
mgr Justyna Krupa-Burkiewicz
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Żyrardów
Witam. Czytając Pani pytanie odniosłam wrażenie, że rozpoczynając proces terapii terapeuta nie wyjaśnił Pani, m.in. w jaki sposób pracuje (tj. w jakim nurcie?) oraz jakich używa technik (tj. jakimi metodami będzie starał się wspólnie z Panią osiągnąć założone cele). W związku z tym może Pani czuć się zdezorientowana. Terapeuci pracujący w różnych nurtach terapeutycznych (np. psychodynamiczni, poznawczo-behawioralni...) korzystają z różnych metod i sposobów pracy, mogą nieco inaczej organizować czas na sesji, jedni zadają więcej, inni mniej pytań, początkowe sesje zazwyczaj są poświęcone na wywiad, jednak zawsze powinni informować o podstawowych zasadach psychoterapii, tj. przede wszystkim jaka jest metoda psychoterapii, jaki jest „kontrakt” czyli na co się umawiacie, jaki ma być efekt finalny psychoterapii, a także organizacyjne harmonogramy spotkań, opłaty. Zatem, aby móc efektywnie kontynuować terapię, należałoby porozmawiać z terapeutą nt. Pani wątpliwości, a tym samym doprecyzować ww. kwestie. Jeżeli terapeuta nie będzie chciał / potrafił wyjaśnić Pani zasad terapii, to warto pomyśleć o zmianie terapeuty. Z poważaniem Justyna Krupa-Burkiewicz

mgr Maciej Misztal
mgr Maciej Misztal
Psychoterapeuta, Psycholog
Warszawa
Dzień dobry,
nie wiem w jakim podejściu terapeuta pracuje. Różne nurty psychoterapeutyczne posiadają różne metody pracy. W niektórych terapeuta jest bardziej dyrektywny, w niektórych mniej. Może Pani omówić sytuację z terapeutą i Pani wątpliwości co do przebiegu sesji. Poza tym może Pani również poczytać o podejściu terapeutycznym w jakim pracuje Pani terapeuta, może to odpowie Pani na nurtujące pytania.
Pozdrawiam
Maciej Misztal

mgr Marlena Papieska
mgr Marlena Papieska
Psychoterapeuta, Terapeuta
Bydgoszcz
Witam, zachęcam Panią do powiedzenia o swoich spostrzeżeniach i odczuciach swojemu terapeucie przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Pani odczucia mogą stać się bardzo ważnym materiałem do omówienia w procesie terapeutycznym.
Sprawia Pani wrażenie zaskoczonej wycofaniem terapeuty, a czy Pani wie w jakim nurcie prowadzona jest psychoterapia i jakie są jej zasady? to zwykle jest omawiane po wstępnych konsultacjach diagnostycznych, może tez warto wrócić podczas spotkania do zasad kontraktu terapeutycznego. Powodzenia

mgr Alicja Grzesik
mgr Alicja Grzesik
Psychoterapeuta, Psycholog
Mielec
Sposób pracy terapeuty z klientem jest zależny od nurtu w, którym pracuje i kształci się psychoterapeuta. Przebieg spotkania, który opisujesz, jest charakterystyczny dla m.in psychoterapii psychoanalitycznej. Ta metoda jest metodą skuteczną, jednak bywa momentami bardzo trudna ( szczególnie na początku) dla klienta. O tym czy psychoterapeuta jest dobry świadczy jego warsztat pracy, a także to czy przeszedł Nie przyszedł przez psychoterapie własną.

 Patrycja Gac
Patrycja Gac
Psycholog, Psychoterapeuta
Poznań
Pytanie jest jak najbardziej zasadne.
Istnieją różne formy psychoterapii. W jednym z nurtów taki sposób pracy (mała aktywność psychoterapeuty) jest uzasadniony. Jednakże warto wiedzieć, że istnieją też inne sposoby pracy i wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie i własnych potrzeb. Pozdrawiam serdecznie!

dr Krzysztof Dudziński
dr Krzysztof Dudziński
Psychoterapeuta, Terapeuta, Specjalista medycyny naturalnej
Warszawa
Witam, jeżeli jest Pani niezadowolona z postępów terapeutycznych, ze sposobu prowadzenia terapii to powinna Pani skonfrontować to z terapeutą. Nie wiem co Pani dolega, więc trudno mi powiedzieć czy to właściwa metoda czy nie.
Jednak, jeżeli nie ma więzi i jeżeli nie ma Pani zaufania do psychoterapeuty, to
naturalnie może Pani iść do kogo innego.
Pozdrawiam

mgr Beata Gizler
mgr Beata Gizler
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Częstochowa
Witam , są różne modele psychoterapii podobnie jak są różne modele aut. Ma pani prawo szukać swojego psychoterapeuty i swojego modelu prowadzenia terapii. Terapia gestalt nastawiona jest na relację z klientem , to co wydarza się tu i teraz np. w ciszy. Jakie znaczenie dla Pani ma cisza. Zachęcam do porozmawiania ze swoim terapeutą o pani odczuciach , o tym co pani pasuje i przeszkadza. To ważna rozmowa . Dzięki tej rozmowie dowie się Pani więcej o tym co będzie działo się na terapii . Jeśli ten sposób Pani nie odpowiada zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą gestalt.

mgr Robert Kuchta
mgr Robert Kuchta
Psychoterapeuta, Psycholog
Łódź
Witam serdecznie,
Rozumiem że martwi się Pani czy jest w odpowiednim miejscu i czy są adekwatne oddziaływania. Świetnie że szuka Pani odpowiedzi na stawiane sobie pytania a nie zostaje z niepewnością sama (co często buduje dużo napięcia). Nie jestem w stanie przewidzieć planu pracy innego profesjonalisty jednak ma Pani wpływ na obecną sytuację poprzez szczerą rozmowę na temat własnych wątpliwości z psychoterapeutą do którego Pani uczęszcza. Mam nadzieję że taka rozmowa pozwoli zrozumieć bieżącą sytuacje i pozwoli podjąć satysfakcjonującą decyzje.
Życzę powodzenia w poszukiwaniu swojej drogi.

mgr Ewelina Tur
mgr Ewelina Tur
Psychoterapeuta, Psycholog
Warszawa
Dzień dobry,
Myślę, że przed wyborem terapeuty warto poczytać sobie troszkę o tym jak wygląda psychoterapia w danym nurcie (o ile mamy taką możliwość i motywację), ponieważ mamy ich kilka, a przebieg sesji terapeutycznej może się trochę różnić między nimi.

Przykładowo, pisząc w dużym skrócie, w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej, w którym się szkolę i pracuję, sesja zazwyczaj rozpoczyna się od rozmowy terapeuty i pacjenta o aktualnym nastroju, nasileniu objawów lub doświadczeniach pacjenta z ostatniego tygodnia, a także najważniejszym w danej chwili problemie według pacjenta, którym chciałby się zająć w pierwszej kolejności; omawiane są również wszelkie czynności samopomocowe zaplanowane wcześniej z terapeutą – prace własne, plany działania, eksperymenty behawioralne. Następnie terapeuta zbiera dane odnośnie danego problemu i obmyśla z pacjentem strategie rozwiązania (czasem wystarczy na to jedna sesja, a czasem potrzeba kilku). Pod koniec każdej sesji terapeuta prosi o informacje zwrotne na temat sesji (pyta co pacjent chciałby zmienić, czy wszystko było zrozumiałe, itp.), a także ustala z pacjentem pracę własną na przyszły tydzień.

Zachęcam do komunikowania się ze swoim terapeutą, mówienia otwarcie o swoich wątpliwościach wobec terapii, być może Pani/Pana terapeuta ma jakiś zamysł w tym, że nie zadaje żadnych pytań, nie jest to typowe, ale trudno mi odpowiedzieć czy zasadne w tej sytuacji, ponieważ nie znam motywacji terapeuty, która się za tym kryje :)

Mam nadzieję, że moja odpowiedź w jakimś stopniu będzie przydatna.

Pozdrawiam
Ewelina Tur

mgr Zofia Polańska
mgr Zofia Polańska
Psychoterapeuta, Terapeuta
Poznań
Droga Pani, skoro ma Pani wątpliwości, nie czuje się Pani komfortowo i pojawia się wątpliwość co do sensu spotkań- radzę zmienić psychoterapeutę! Specjaliści miewają różne style pracy z pacjentem, jednak jedno jest pewne- bez zaufania i poczucia bezpieczeństwa ze strony pacjenta żadna terapia się nie powiedzie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.