problemy z kobiecymi sutkami

2 odpowiedzi
dzien dobry
mam maly problem i mam nadzieje ze znajde tu po czesci odpowiedz na moje pytanie aczkolwiek mam problem z piersiami a raczej ich z sutkami moje sa w srodku(moja babcia tez ma ten sam problem) nie przeszkadza to mi ale czuje sie bardzo nie konfortowo poniewaz tylko w jednym z niech(prawym)w centralnym punkcie odczywam sile klocie(czasami bol jest przez caly dzien albo jest powrownywany skurczy pojawia sie i znika i z nowu pojawia) robilam badania ale nic nie wykazaly obecnie nie przebywam na terenie polski i tutejsi lekarze przepisuja mi jakies kremy ktore to i tak nic nie pomagaja dodam jeszcze ze bol jest czasami tak silny ze mi ciezko wysiedziec w pracy
w ubieglym roku wykryto u mojej babci (u tej samej co wczesniej wymienilam ) rak piersi wycieto i jak narazie wszystko jest ok zdaje sobie sprawe ze jest duze ryzyko zachorowania na raka ale czy bym mogla dostac jakas rade wskazowke na moj problem bo nie mam mozliwosci w najblizszym czasie poawienia sie w pl a mam wrazenie ze tutejsi lekarze nie maja zelonego pojecia o medycynie
z gory bardzo dziekuje
i zycze milego dnia
dora
Droga Pani Doro,

Jeśli dobrze rozumiem, problem polega na wciągniętych brodawkach sutkowych. To jest problem związany z szybkim rozwojem piersi i niedostatecznym rozwojem centralnej szypuły, która jest za krótka w stosunku do wielkości piersi. Problem zwykle pojawia się w wieku młodzieńczym, w czasie największego wzrostu piersi, a czasami w czasie karmienia piersią. To pociąganie brodawek może powodować ból.
Problem można rozwiązać operacyjnie przez uwolnienie i plastykę brodawek. Takie zabiegi zwykle jednak proponuję kobietom, które (w przyszłości) nie chcą karmić piersią, bo nieuniknione jest przecięcie kanałów mlekowych i później może to utrudnić opróżnianie gruczołów z pokarmu i powodować powstawanie stanów zapalnych i torbieli.
Żadne maści specjalnie Pani nie pomogą. Prawidłowo dobrana bielizna, pełne staniki dobrze wspierające piersi, mogą złagodzić dolegliwości.

Jeżeli chodzi o raka piersi, pojedynczy przypadek w rodzinie nie jest czynnikiem który istotnie podnosi ryzyko. Dwa lub więcej raków piersi u najbliższych krewnych, rak jajnika, obecność nowotworów w młodym wieku stanowią podstawę do rozważenia badań genetycznych (w kierunku mutacji genu BRCA1 / 2 - Angeliny Jolie).

Mam nadzieję, że te wyjaśnienia Pani pomogą.
Łączę serdeczne pozdrowienia,

dr Michał Lewandowicz

Szanowna Pani
Problem co najmniej dwupłaszczyznowy; fakt, że s punktu widzenia onkologicznego wciągnięcie brodawki może być sygnałem niepokojącym ale mam nadzieję, że ma pani zalecane badania diagnostyczne w tym kierunku (USG?, mammografia?- nie wiem ile Pani ma lat). Po wyeliminowaniu zagrożenia onkologicznego należy Pani przypadłość wiązać z skróceniem wiązadełek łączących brodawkę z strukturami u podstawy gruczołu piersiowego (przebyty stan zapalny?, taka budowa?). Wymaga to jedynie długotrwałych ćwiczeń, które zaleci Pani z pewnością każdy ginekolog. Pozdrawiam