Jak przygotować pacjenta do gastroskopii?

1 odpowiedzi
Szanowny Panie Doktorze,

Problem nie dotyczy mnie, tylko bliskiej mi osoby.
Ma ona problemy gastrologiczne w postaci odbijania, nudności, które trwają dłuższy czas i nasilają się.
Lekarze wielokrotnie sugerowali wykonanie badania endoskopowego, problem w tym, że ta osoba bardzo boi się przejścia procedury, jaką jest gastroskopia.
Co można zrobić, by uspokoić potencjalnego pacjenta lub przygotować go w jakiś sposób do takiego badania? Dodam, że tej osobie bardzo często jest duszno np. gdy jest ciepło lub gdy znajduje się w małym pomieszczeniu (klaustrofobia), spekuluję zatem, że konieczność oddychania tylko przez nos podczas badania zapewne nasili taki stres i niepokój.

Jeśli jest coś, co mogę zrobić, by przygotować i zmotywować tę osobę do badania, będę bardzo wdzięczna za poradę.
Z poważaniem.
Szanowna Pani, w takiej sytuacji wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie gastroskopii w znieczuleniu dożylnym-pacjent nic nie będzie czuł- zaśnie i obudzi się 5 minut po wszystkim. Odpowiadając na kolejne pytanie - nie ma możliwości, żeby się nie obudził-gdyż leki są bardzo bezpieczne i działają bardzo krótko- przy zabiegu jest anestezjolog a pacjent jest podłączony do aparatury. Oczywiście niesie to za sobą dodatkowe koszty, ale w takiej sytuacji wydają się one być uzasadnione. W razie czego zapraszam do nas.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.