Problemy w kontaktach z ludźmi

12 odpowiedzi
Witam
Mam problem w kontakcie z ludźmi. Pochodzę z rodziny w której obecny był alkohol praktycznie przez całe 20 lat jakie tam spędziłam. Od kilku lat mieszkam z dala od rodziców, poza rodzeństwem nie utrzymuje już z nimi bliższych kontaktów, gdyż po każdej wizycie stawałam się bardzo nerwowa i nieprzygnębiona, za dużo złych wspomnień wiąże się z tym domem. Mam bardzo duży problem z poczuciem niskiej wartości, co tez wykorzystują osoby w pracy zrzucając na mnie część swojej pracy bo wiedzą, że to zrobię. Brakuje mi też asertywności. Dużo czytałam na temat psychologii, kiedyś dawno stwierdzono też u mnie nerwicę, wydawało mi się, że sobie z nią poradziłam przez lata (prowadziłam pamiętnik, listę zalet, zachowań jakie są prawdopodobnie wyniesione z domu itd), jednak ostatnie wydarzenia pokazały, że nie poradziłam sobie. W pracy pojawiła się osoba pasywno agresywna, taka, która w żartach potrafi nieźle dokopać i w dodatku z niewinnych rozmów i wypowiedzi robi wielkie dramy i rozmawia z każdym o każdym. Inni sobie dość dobrze radzą z trzymaniem tej osoby na dystans, jednak ja nie. Ciągłe wyśmiewanie i teksty, że nie znam się na żartach nieźle dają mi w kość. Rozważałam zmianę pracy ale szkoda mi tego, co zrobiłam do tej pory. Wiem, że jestem dobra w pracy i jeśli moi przełożeni będą widzieć, że jestem silniejsza psychicznie to będę mogła liczyć na awans. Poza kontaktem z ludźmi nie jestem zupełnie podatna na stres co mnie bardzo dziwi. Pracuję pod dużą presją i nie stanowi to dla mnie problemu ani w pracy ani po pracy. Nie umiem też zupełnie utrzymywać kontaktu z ludźmi, zupełnie nie wiem co mogłabym w jakiejś sytuacji powiedzieć, przez co moje kontakty z otoczeniem cierpią i często się tym stresuje i gadam głupoty. W wyniku tego moje otoczenie uważa mnie za mniej inteligentną niż jestem. Powinnam wspomnieć, że do 6 roku życia nie miałam kontaktu z rówieśnikami. Moja mama jest osobą z nerwica dwubiegunową i problemem alkoholowym przez co wstydziłam się kogokolwiek zapraszać do domu i tez nigdzie nie wychodziłam po szkole bo każdy późniejszy powrót czy wspomnienie przez nauczyciela na wywiadowce, że jestem towarzyska czy koleżeńska wiązało się z wielkim dramatem w domu. Byłam też tym gorszym dzieckiem w domu, mimo, że przynosiłam bardzo dobre oceny i rzadko (poza kilkoma epizodami w podstawówce) były jakiekolwiek problemy z moim zachowaniem. Niby zostawiłam przeszłość za sobą, mam własny związek, nie wybucham i raczej jestem spokojną osobą to największy problem to niskie poczucie własnej wartości, nieumiejętność wyrażania siebie czy swoich poglądów, nie umiem ich ubrać w słowa i zanim zdołam wyjaśnić co bym chciała powiedzieć to już jest za późno i nikt mnie nie słucha czy wręcz kto wyśmieje. Często też bywam niemiła w niezamierzony sposób. A nie chciałabym spędzić życia jako ofiara bo uważam, że za dużo fajnych rzeczy robię, mam szerokie zainteresowania, jestem niezła w pracy zawodowej i w pracy dodatkowej poza nią.Jednak niczego nie zdziałam, póki nie nauczę się szanować swojej pracy i pozbędę się schematów wyniesionych z domu. Jestem zdecydowana na terapię jednak jedyne co wchodzi w grę to konsultacje przez Skype.
To dobrze, że zdecydowała się Pani na terapię, bo - sądząc po tym, co Pani o sobie napisała - jest to właściwa droga, by sobie pomóc. Niestety ja nie prowadzę terapii przez Skye'a, ale na pewno kogoś takiego Pani znajdzie. W Wielkiej Brytanii jest wielu Polaków, w tym także psychologów i terapeutów. Warto sprawdzić tamtejszy rynek psychoterapii, bo może uda się Pani trafić na polskiego terapeutę.

Witam serdecznie,
sporo informacji zawartych w Twojej/ Pani wypowiedzi świadczy o dojrzałości i potrzebie a może nawet chęci zmiany. To dobry krok. Spotkania w gabinecie maja swoja dodatkowa aurę ale faktycznie czasami w natłoku różnych zobowiązań nie jest to możliwe zwłaszcza jeśli chodzi o systematyczność, która jest ważna podczas procesu terapeutycznego. Proszę o szczegółowe propozycje ewentualnej współpracy. Terminy, godziny może coś wymyślimy. Forma płatności wówczas przelew przed sesją i niestety komunikacja w takiej formie niesie także pewne ryzyko dotyczące ochrony danych podczas sesji, za które od strony technicznej nie jestem w stanie odpowiadać. Pozdrawiam serdecznie
Zapraszam do kontaktu - aby omowić szeczoly współpracy. pracuje z pacjentami online.
proszę o kontakt info@gaudium-vitae.pl
Pozdrawiam
Witam. Proszę o kontakt jeśli będzie Pani zainteresowana terapia u mnie. Pozdrawiam
Tak, oczywiście zapraszam Panią do znalezienia Pani poczucia wartości w sobie, pomocnych rozwiązań i sposobów pomocnych w radzeniu sobie w relacjach interpersonalnych.
Dzień dobry, nieumiejętność stawiania granic i otwartego wyrażania swoich poglądów, to dość powszechne u osób, które w dzieciństwie doświadczyły jakiegoś rodzaju przemocy i w konsekwencji emocjonalnego opuszczenia przez ważne dla siebie osoby. Zwykle takie osoby świetnie radzą sobie w obszarze zawodowym, jednak w relacjach z innymi ludźmi pojawiają się opisane przez Panią objawy: poczucie gorszości, lęk i często złość czy agresja. Pisze Pani o schematach wyniesionych z domu, domyślam się, że ma Pani na myśli właśnie to poczucie bycia gorszą, nieadekwatną w stosunku do oczekiwań ważnych osób. Warto zająć się tym w procesie terapii indywidualnej. Sugerowałbym jednak znalezienie terapeuty pracującego w nurcie psychodynamicznym w swoim miejscu zamieszkania, niż konsultowanie się (czy podjęcie terapii) przez Skype. Kontakt osobisty z terapeutą pozwala na lepsze i szybsze zrozumienie mechanizmów, które poniekąd "rządzą" Pani życiem i w konsekwencji szybsze osiągnięcie poprawy. Pozdrawiam.
Witam. Dziękuję za tak obszerną, wnikliwą i wskazującą na dużą samoświadomość, relację. To już daje nam spełnienie warunków wstępnych. Tak, prowadzę tzw. zdalną terapię (krótkoterminową interwencję kryzysową opartą na terapii poznawczo - behawioralnej - głównie Racjonalna Terapia Zachowania, ACT, Mindfulness & Compassion oraz terapia narracyjna), ale w takich - jak opisywany przez Panią "przypadek" rekomendowałabym taką strukturę: I sesje bezpośrednie (minimum raz na 2-3 mce) , II sesje pisane (via e-mail) raz tydzień/ dwa zadanie i potem dyskusja o nim majlowa, III sesje Skype-owe raz na mc (zbieramy wszystko co się wydarzyło, wysyłamy mejlem, na tej podstawie ustalmy plan i scenariusz takiej sesji i wybieramy najbardziej istotny i pilny problem do przepracowania). Proszę o decyzję. Jeśli natomiast w jakimś bliższym/ dalszym czasie będzie Pani w Polsce, z chęcią bym się spotkała. Jeśli jest Pani zainteresowana, proszę o kontakt na adres joannakropkagizamałpkavpkropkapl - napiszę więcej oraz przeprowadzę pogłębiony wywiad (mam za mało danych). Serdecznie pozdrawiam
Dobry wieczór.
Trudności związane z życiem w początkowych latach z rodziną dysfunkcyjną odbijają się na naszym zachowaniu w dorosłości. Z tego co Pani pisze jest Pani związana z tzw. rodziną alkoholową, co bardzo często prowadzi w późniejszym życiu z trudnościami z nawiązywaniem i podtrzymywaniem relacji rówieśniczych, jak i z obniżonym poczuciem własnej wartości, a co za tym idzie większego lęku w różnych sytuacjach życia. Dużym plusem jest to, że jest Pani zmotywowana do pracy nad sobą i proponowałbym terapie. Z mojej strony mogę zaproponować umówienie się przez mail, gdyż prowadzę terapię przez skypa z osobami z różnymi zaburzeniami. Pozdrawiam. Kontakt mailowy: piotrwlo(małpa)interia.eu
Odnoszę wrażenie, że ma Pani spory wgląd w siebie i swe trudności. To dobrze rokuje dla psychoterapii. Pracuje z powodzeniem z osobami o podobnych trudnościach. Niestety, nie oferuję psychoterapii przez Skype. Gdyby coś się zmieniło w Pani możliwościach, zapraszam do gabinetu w Warszawie.
Cieszę się, że jest Pani zdecydowana na terapię. Proszę poszukać terapeuty, który w ten sposób pracuje.
Dzień dobry Pani.
Faktycznie, dużo Pani przeszła i niewątpliwie, pomimo pracy nad sobą, którą Pani wykonała, przeszłość daje o sobie znać na tyle, żeby nie mogła Pani czuć się w komforcie. Terapia do dobry sposób, żeby rozumieć siebie, nauczyć się oddzielać przeszłość od teraźniejszości i pozwolić sobie na przeżywanie i wyrażanie "zakazanych" uczuć. Jeśli czuje się Pani gotowa na tą przygodę, którą jest psychoterapia, to nie pozostaje nic innego jak wybrać terapeutę i umówić się na konsultację. Wtedy, podczas takich wstępnych sesji, będziecie się mogli wspólnie bliżej zastanowić nad tym, co byłoby obszarem i celem pracy oraz jak ona będzie wyglądała. Pozdrawiam.