Problem z hormonami?

6 odpowiedzi
Poł roku temu wyleczyłam wraz z lekarzem dermatologiem (po półrocznej kuracji metodą prób i błędów) problem trądzikiem na twarzy. Około 2 miesięcy temu problem zaczął powracać, ale myślałam, że to kwestia uczulenia na jakiś kosmetyk. Jednak problem pogłębiał się mimo odstawiania wszystkich „nowych” kosmetyków. Po miesiączce twarz zaczęła wracać do siebie i 2 dni temu nagle znów wszystko się nasiliło. Po pewnych przemyśleniach zdałam sobie sprawę z faktu że problem pojawia się wraz z dniami płodnymi (gdzie dawniej występował głównie przed miesiączką w nieznacznym stopniu). Później dotarło do mnie że to już 2, może 3 cykl kiedy w dni płodne mój śluz jest biały i gęsty. Dodam też że od ponad 2 lat regularnie mierzę temperaturę i poznałam swój organizm na tyle że nie miałam problemu z rozpoznaniem skoku – to również zaczęło przysparzać mi kłopotu od sierpnia.
Z istotnych informacji dodam: wiek 22lata, pierwsza miesiączka 15/16 rż., długość cyklu 27/28 dni (najkrótszy 25, najdłuższy 35) czas krwawienia 5/6 dni (tylko 1 i 2 dzień normalne krwawienie), długość fazy lutealnej 14 dni. Bardzo proszę o pomoc.
Pani wyliczenia choć skrupulatne nie są dokładne. Myli Pani dni płodne z dniem owulacji.
Okres płodny zaczyna się zaraz, 2-3 dni po zakończeniu miesiączki i trwa do owulacji. Osiem godzin po owulacji zapłodnienie przestaje być możliwe. Poza tym przy nieregularnościach cyklu: 28-35 dni, które Pani podaje nie ma Pani możliwości oceny swojej płodności, a faza lutealna zawsze trwa 2 tygodnie. Poza tym, owulacja w części cykli może być upośledzona ale faza lutealna nadal trwa dwa tygodnie (wykluczając zaburzenia funkcji ciałka żółtego). Nie podaje Pani czy stara się Pani zajść w ciążę?
Trądzik może u Pani powracać( albowiem zależy on od skutków hormonalnych związanych nieprawidłowym cyklem) z powodu nadmiaru androgenów-jest to bardzo częste zjawisko u młodych kobiet. Poza tym, powoduje on (nadmiar androgenów) nieregularny cykl i zburzenia owulacji do jej braku włącznie. Wg mnie powinna Pani przejść diagnostykę hormonalną w kierunku oznaczenia współczynnika wolnych androgenów, funkcjonowania tarczycy, wykluczenia bloku enzymatycznego w przemianie hormonów w obrębie kory nadnerczy i powinno się oznaczyć stężenie prolaktyny bez i po obciążeniu metoklopramidem. Pomiar temperatury ma znaczenie u zdrowych hormonalnie i bardzo regularnie żyjących-w sensie rozkładu zajęć, ilości i regularności snu kobiet i służy ocenie czasu po owulacji w sensie antykoncepcji ale należy wiedzieć o tym, że pojawiają się dodatkowe owulacje i metoda zawodzi.Jako metoda antykoncepcji jest nieprzydatny z powodu zmiennej długości pierwszej fazy cyklu.

brakuje pytania, ale zapewne chodzi pani o to czy da się coś z tym zrobić lekami. Odpowiedz jest : tak. Można spróbować dać na kilka miesięcy tabletki antykoncepcyjne które leczą trądzik, np diane 35, lub atywia . tyle jesli chodzi o leczenie trądziku przez ginekologa. pozdrawiam
Witam,
Jeśli chodzi o wygląd śluzu dopóki nie wykona się badania bakteriologicznego nie ma się pewności czy to nie infekcja. Jeśli chodzi o trądzik należy wykluczyć hyperandrogenizm wykonując badania hormonalne.
z poważaniem
Tomasz Łabiak
Szanowna Pani - bardziej gęsta wydzielina skóry / II faza cyklu / i wykluczyć szczepy Propionibacterium / odpowiedzialne za fermentację / to najbardziej prawdopodobna przyczyna Pani problemów skórnych. niestety internetowo nie można pomóc. decyduje badanie lekarskie. pzdr artur mazur kalisz
Wskazana jest wizyta u specjalisty i wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych w celu ustalenia przyczyny problemu oraz zalecenia odpowiedniego postępowania terapeutycznego.
Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska
Witam,

Trądzik to bardzo często kwestia nietolerancji pokarmowych. Wykonanie diagnostyki w tym kierunku oraz zastosowanie diety eliminacyjnej w oparciu o wyniki badań bardzo często przynosi efekty trwalsze i efektywniejsze niż leczenie farmakologiczne. Zwłaszcza, że skutki leczenia nie utrzymały się co powinno Pani rzucić nowe światło na problem a mianowicie nie zlikwidowano przyczyny obecnego stanu. Nietolerancja mleka (kazeiny, nabiału) czy glutenowych zbóż jak pszenica czy owies powodują, że po zjedzeniu tego typu pokarmów na skórze pojawiają się niedoskonałości, nawet po 2-3 dniach od spożycia pokarmów zawierających te składniki. Proszę wyeliminować na próbę przetworzone posiłki w tym nabiał, zbożowe produkty, nie spożywać w tym czasie alkoholu, kawy, cukru i obserwować organizm. Dieta powinna być bogata w warzywa, które dostarczą przeciwutleniaczy, jaj, mięsa, ryb, owoców morza, zdrowych tłuszczów jak oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej lniany, a także porcji owoców. Jako źródła węglowodanów proszę sięgać po kaszę gryczaną, kaszę jaglaną, ryż czy amarantus.Ważne jest też to, aby odpowiednio nawadniać organizm, co dodatkowo pozwoli wypłukać toksyny z ustroju, a tym samym oczyścić skórę. Wskazana sauna, by dodatkowo wspomóc organizm w detoksie.

Skóra to organ przez który nasz organizm się oczyszcza. Wszelkiego rodzaju niedoskonałości często są związane z silnym zanieczyszczeniem organizmu, problemami hormonalnymi, problemami z gospodarką cukrową (insulinooporność, hipoglikemia - warto byłoby wykonać diagnostykę w tym kierunku: krzywa cukrowa oraz krzywa insulinowa pomiar przez 2h) czy wątrobą, która odpowiada w dużym stopniu za detoks. Przyjrzeć należałoby się stylowi odżywiania, który obecnie ma miejsce. Właściwym byłoby również rozpocząć dzień od szklanki ciepłej wody z cytryną, włączyć 2-3 razy w tygodniu aktywność na świeżym powietrzu np. poprzez spacery.

Pozdrawiam,
Wiktoria Kreft
Dietetyk kliniczny
Sports-Med
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.