Probiotyk przy lekach na stałe

24 odpowiedzi
Jak długo można brać probiotyki? Zalecono mi brać, gdyż przyjmuję na stałe tenofovir. Czy powinno się zmienić probiotyk (w tej chwili jest Swanson), zrobić przerwę?
Specyfikacja działania antybiotyku przyczynia się do redukcji prozdrowotnej flory bakteryjnej, która zasiedla nasz przewód pokarmowy. Nie istnieje określony czas dla którego należałoby przyjmować probiotyki. Okres stosowania powinien na pewno obejmować czas leczenia antybiotykiem. Marka suplementu jest sprawą drugorzędną, liczy się rodzaj i ilość szczepów w nim zawartych.

Witam serdecznie,
probiotyki również można brać na stałe podobnie jak przyjmowany lek. Najlepiej jednak co jakiś czas zmieniać probiotyk, by dostarczyć różne szczepy bakterii probiotycznych do przewodu pokarmowego. Można to robić np. po skończeniu danego opakowania. Ale najlepiej byłoby wykonać badanie kału, sprawdzić jakich bakterii brakuję i zastosować tzw. celowaną probiotykoterapię. Ma to na celu indywidualne uzupełnienie flory bakteryjnej. Zapraszam na konsultację do gabinetu lub konsultacji on line. Pozdrawiam, dietetyk Aleksandra Pasich.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. Probiotyki to nic innego jak pożyteczne bakterie, które znajdują się w całym naszym układzie pokarmowym. Można je przyjmować w sposób ciągły, zwłaszcza w Pani przypadku, gdy przyjmuje Pani na stałe tenofovir. Lek ten wpływa na zaburzenie równowagi mikroflory jelitowej. Raz na jakiś czas polecam zmienić probiotyk, ale zawsze proszę wybierać preparaty wieloszczepowe, które są przebadane. Tu wyznacznikiem na pewno jest cena. Probiotyk za przysłowiowe kilka złotych tych badań nie będzie posiadał.
Prawidłowa flora bakteryjna w jelitach składa się z różnych szczepów i liczy sie jej ilość w kilogramach...chcąc być precyzyjnym i prawidłowo zasiedlać jelita odpowiednimi szczepami należałoby wykonywać badania określające skład mikroflory jelitowej i w sposób celowany uzupełniać brakujące szczepy., szczególnie przy długofalowym leczeniu. Praktycznie więc, probiotyki należy zmieniać i w zależności od samopoczucia ewentualnie robić np miesięczne przerwy. pozdrawiam E Strzeszewska
Nie natknęłam się na informacje dotyczące maksymalnego okresu stosowania probiotyku, więc trudno jest mi się odnieść do zadanego pytania. Jeśli chodzi o zmianę stosowanych probiotyków, to uważam, że jest to zasadne - każdy probiotyk różni się składem i można je stosować naprzemiennie. Osobiście jestem zwolennikiem LEKÓW nie SUPLEMENTÓW DIETY. Zasadnicza różnica między nimi jest taka, że leki podlegają kontrolom na każdym etapie produkcji, a z suplementami bywa różnie. Niestety, ponieważ wymogi rynku są określone, to dostępnych leków z probiotykami jest obecnie bardzo mało, ale i tak uważam, że warto o nie właśnie pytać.
Proponuję po skończeniu opakowania zmienić probiotyk. Potem na nowo można korzystać z wcześniej stosowanego. Pozdrawiam
Witam serdecznie,
Generalnie nie ma przeciwwskazań do długiego przyjmowania probiotyku, jednak warto wybierać takie, których szczepy bakterii są najbardziej korzystne przy konkretnym schorzeniu.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka
Witam, na temat suplementacji probiotyków są różne zdania. Chociaż coraz więcej badań klinicznych potwierdza słuszność ich stosowania. Ja osobiście również stosuję i proponuję probiotyki w różnych problemach zdrowotnych. Można robić przerwy w ich zażywaniu. W celu jak najlepszego dopasowania probiotyku dobrze jest wykonać badanie flory bakteryjnej jelit.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Do tej pory nie zaobserwowano żadnych negatywnych skutków długoterminowego stosowania probiotyków. Uważam więc, że nie ma potrzeby robienia przerwy. Najważniejszy w tym przypadku jest tylko odpowiedni dobór preparatu.
Pozdrawiam
A.Walus
Probiotyk można brać nawet przez cały rok, dobrze jest zmieniać probiotyki ponieważ mają różne szczepy bakterii probiotyczne
Dzień dobry
Probiotyki uzupełniają naszą naturalną florę bakteryjna, można je stosować w sposób ciągły.
Od czasu do czasu warto wymieniać probiotyki, każdy ma nieco inny skład i proporcje szczepów bakteryjnych.
Polecam np Sanprobi
Pozdrawiam
probiotyk nie jest lekiem lecz suplementem diety. przy obniżonej odporności można go stosować na stałe. optymalnym rozwiązaniem jest przyjmowanie preparatów różnych i różnych producentów (zmieniać po każdym opakowaniu). tylko wtedy można zapewnić różnorodność pożytecznej mikrobioty. pozdrawiam
Witam serdecznie, polecam zapoznać się z artykułem wyczerpującym w pełni problematykę probiotyków, prebiotyków oraz symbiotyków opublikowanym w czasopiśmie: Problemy Higieny i Epidemiologii, 2014, 95(3): 541-549, "Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – charakterystyka i funkcje" - dostępnym online. Myślę, że tam odnajdzie Pani informacje, które w pełni zaspokoją odpowiedź na zadane pytanie. Kopiowanie ich tutaj, byłoby zupełnie zbędne. Serdecznie pozdrawiam. AnnSW
Witam,probiotyki to pożyteczne bakterie,które bytują np.w przewodzie pokarmowym tworząc przyjazną sprzyjającą zdrowiu florę bakteryjną.Bakterie probiotyczne ułatwiają trawienie i poprawiają odporność .Źródłem naturalnych probiotyków są :ogórki kiszone,kapusta kiszona ,przetwory mleczne( jogurt,maślanka). Aby probiotyk mógł pozytywnie wpływać jelita potrzebuje prebiotyku, czyli pożywki, stymulującej jej namnażanie. Należy włączyć do swojej diety czosnek, por, cebulę, pomidory,szparagi, siemię lniane, miód, rośliny strączkowe. Jeżeli Panu lekarz zalecił branie probiotyku, ja bym go nie odstawiała, wzbogaciłabym dietę o prebiotyki,aby namnożyć dobrych bakterii. Produkt,który Pan zażywa jest bardzo dobrym probiotykiem.
Dzień dobry!
W zasadzie nie ma górnej granicy czasu przyjmowania probiotyku. Minimum to 3 miesiące, optymalnie nawet 6 miesięcy. Dobrze od czasu do czasu zmienić probiotyk, w ten sposób można różnicować przyjmowanie szczepy. Grunt, żeby probiotyk był wieloszczepowy.
Barbara Dąbrowska-Górska
Witam
Nie ma ograniczeń na probiotyki. Od czasu do czasu można zmieniać firmy ze względu na jednak różny skład aby dostarczać różne szczepy. Zalecam również stosowanie żywności z prebiotykami i symbiotyki oraz dietę przeciwzapalną.
Magdalena Maciejewska
dietetyk Bydgoszcz
Probiotyki powinniśmy brać do końca życia, a tym bardziej jak stosujemy leki. Swanson jak najbardziej dobry. Polecam również Vivomixx i Solgar. Proszę zwrócić uwagę m.in. na ilość szczepów przy probiotykach.
Probiotyki można przyjmować nawet około 3 miesiące, natomiast po tym czasie warto jest zrobić przerwę. Najlepiej po wykorzystaniu jednego opakowania probiotyków, wybrać inne o zmienionym składzie.
Przy takich lekach powinna Pani wciąż brać probiotyk, tylko zmieniać je. Zadbać o florę jelitową poprzez rozsądną dietę.
Witam serdecznie
Probiotyk powinno się stosować przez cały czas antybiotykoterapii. Po zakończeniu terapii zalecane jest dalsze przyjmowanie probiotyku przez co najmniej 3 miesiące w celu odbudowy flory jelitowej.
Pozdrawiam
Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk kliniczny
Witam serdecznie! Mogę ze szczerego serca polecić ten probiotyk: PROBIOTIC IBS LACTOSPORE SUPERIOR. Z tego względu iż szczepy tego produktu stanowią naturalny element zdrowej mikroflory jelit, dlatego jest on bezpieczny także w przypadku długotrwałego stosowania i nie ma potrzeby robić przerw. Co do probiotyka firmy Swanson raczej bym go odradzał. Zapraszam również do zakupu suplementów u nas- współpracuję z najlepszym sklepem z suplementami w Polsce czyli SFD i poprzez specjalny link na igortreneronline.pl/sklep jest możliwość zamówić suplementy po bardzo dobrych cenach :) Sprawdziłem i ten probiotyk który poleciłem również tam się znajduję. Pozdrawiam i łącze wyrazy szacunku
Nie ma określonego czasu jaki można stosować probiotykoterapię. Są to bakterie, które naturalnie bytują w jelicie. Myślę, że w Pana/Pani przypadku dobrym rozwiązaniem jest stała suplementacja probiotykami. Warto spożywać również produkty naturalnie bogate w bakterie probiotyczne, jak jogurty, kefiry, kiszonki.
Probiotyk można przyjmować kilka miesięcy, potem można zrobić przerwę. Probiotykoterapię proponuję skonsultować z lekarzem prowadzącym, ponieważ zależy ona od wielu czynników np. objawów, wyników badań, czy innych przyjmowanych leków.
Probiotyki jak większość suplementów powinno się brać z przerwami. Ja pracuję na produktach Sanprobi wg kuracji 1. produkty jednoszczepowy przez 20 dni, 2. produkt wieloszczepowy przez 40 dni. Po tym okresie przerwa ok 30 dni (zależnie od stanu pacjenta) i potem albo cała kuracja od nowa albo tylko produkt wieloszczepowy przez 60 dni. Swanson ma produkty jedno i wieloszczepowe. Warto zacząć wg modelu jak powyżej i tak kontynuować z przerwami. W tym wypadku proponuję jednak przerwę 20 dni między kuracjami.