Potrzebuje psychologa dobrego i wiadomo nie drogo dla brata po wypadku samochodowym. Brat przestał s

6 odpowiedzi
Potrzebuje psychologa dobrego i wiadomo nie drogo dla brata po wypadku samochodowym. Brat przestał się przejmować czymkolwiek . Brat miał robiona trepanacje czaszki i nie będzie widział na jedno oko. Mam wrażenie że bardzo go to załamało i zaczyna trocje duzo pic i zamiast jak najwięcej ćwiczyć żeby wyjść z choroby to on tylko leży. Martwię się o niego i chciałabym aby ktoś dał mu takiego kopa aby chciało mu się żyć
Nasze gadanie nie pomaga A wręcz ma odwrotny efekt
Z wieloma interwencjami neurochirurgicznymi związane jest ryzyko uszkodzenia mózgu. W konsekwencji procesy, za które ten organ odpowiada, np.widzenie, uwaga, myślenie, pamięć, kontrola emocji, mowa zostają osłabione albo wręcz zniesione. Żeby ocenić sprawność tych procesów (nazywanych funkcjami poznawczymi), potrzebne jest badanie neuropsychologiczne, bezpłatne - np. w poradniach zdrowia psychicznego lub w oddziałach szpitalnych zatrudniających neuropsychologa bądź płatne - w prywatnych gabinetach. Neuropsycholog, na podstawie wyników badania, zaleca najlepszą dla danego Pacjenta drogę rehabilitacji. W sytuacji, w której znajduje się Pani brat, dobrze byłoby podjąć takie właśnie kroki: ocenia stanu psychicznego oraz funkcji poznawczych w badaniu neuropsychologicznym, a następnie odpowiednia rehabilitacja/psychoterapia.

Witam,
Jeśli chodzi o niedrogą pomoc psychologiczną bądź terapię polecam Poradnie Zdrowia Psychicznego. W takiej poradni można zrobić badanie psychologiczne, które określi na ile zmiany po wypadku mają charakter organiczny. Można również podjąć terapię służącą poradzeniu sobie z kryzysem i stratą, której doświadczył Pani brat.
Jednak najważniejsze jest czy Pani brat będzie chciał sam skorzystać z takiej formy pomocy. Jeśli on odrzuca tę pomoc, to może Pani sama udać się po wsparcie i pomoc psychologiczną, by poradzić sobie ze swoimi emocjami w tej sytuacji.
Zapraszam do kontaktu,
Pozdrawiam Marta Śmieszek
Witam ,wydaje mi sie z
że brat musi sam podjac decyzje o swoim leczeniu.Najwazniejsze jest zbadanie stanu psychicznego i ocena funkcji poznawczych.To znaczy trzeba wiedziec w terapii nad czym nalezy pracowac i czy brat potrafi rozmawiac o swoich problemach.Najczesciej po urazach zwykle zamykamy sie w sobie a leczenie przychodzi nielatwo zawsze warto zachęcac brata i wspierac go pozytywnie myslec i byc zyczliwym.Mozliwe ze kiedys sam o tym porozmawia.Jest wiele pomocy w tym zakresie, ale pomoc w domu jest rowniez nieodzowna.
Powodzenia! Tamara Bogdanowicz,psycholog psychoterapeuta, Krakow.
Z uwagą przeczytałam umieszczone zapytanie oraz odpowiedzi Koleżanek po Fachu, które niewątpliwie wyczerpują temat zapytania. Życzę powodzenia, pozdrawiam, J. Kaczmarek-Stec
Dzień dobry,

specjalizuję się w pomocy osobom po traumach, wydarzeniach stresujących. Pracuję metodą EMDR, czyli metodą desensytyzacji i ponownego przetwarzania bodźców w radzeniu sobie z psychologiczną traumą. To metoda o charakterze neurobiologicznym/neuropsychologicznym, oparta na dowodach naukowych, pozwalająca stworzyć bardziej adaptacyjne strategie rozwiązywania problemu. Odblokowanie pamięci emocjonalnej i adaptacyjne przetwarzanie tamtych zdarzeń, może pozwolić Pańskiemu bratu odzyskać czy uzyskać równowagę emocjonalną. W trakcie terapii wspólnie z terapeutą zbuduje On tzw. bezpieczne miejsce (które w momentach kryzysu, stresu pomaga przywrócić równowagę emocjonalną) i skupi się na zmianie dysfunkcjonalnie przechowywanych doświadczeń w rozwiązania adaptacyjne z korzyścią dla Jego zdrowia psychicznego. Oczywiście nim będzie podjęta kwalifikacja do leczenia tą metodą, potrzebne są dane dot. zabiegów chirurgicznych powypadkowych i ewentualnie wcześniejszych. Ważna jest motywacja brata. Gdyby mieli Państwo dodatkowe pytania, proszę o kontakt (dane na mojej stronie internetowej).

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek
Dzień dobry, rozumiem że potrzebuje Pani psychologa, który ma doświadczenie w kontakcie/pracy z osobami po urazach oraz nie jest drogi. Czytając tę wiadomość wyczułam dużo niepokoju i napięcia. Sytuacja, której doświadczyliście Państwo jest trudna i znalezienie odpowiedniej osoby, która będzie Państwu odpowiadać może zająć jakiś czas. Nie pisze Pani, jak dawno temu wydarzył się wypadek. A to bardzo istotna informacja. Ogólnie, żeby przedsięwziąć konkretne kroki, potrzeba więcej danych. Jeśli od wypadku minęło niewiele czasu, Brat może doświadczać fazy krzyku, bądź zaprzeczania (fazy mogą zachodzić na siebie) i trudno tu o jakąkolwiek większą pomoc niż wsparcie psychologiczne i bycie przy nim (bliscy). Potrzebuję jednak więcej informacji, żeby móc powiedzieć więcej. Proces przystosowania się do nowej, nieprzewidywalnej, tak przykrej w skutkach sytuacji może trwać długo. Brat może mieć dużą trudność z zaakceptowaniem siebie po wypadku. To całkowicie normalna reakcja, a proces powrotu do równowagi zajmuje czasami parę lat.
Uważam, że w tym momencie
najważniejsze jest to, o czym wspomniało już kilku lekarzy, ustalenie stanu procesów poznawczych. Być może zachowania brata mają podłoże organiczne.
Warto mieć świadomość jakie są obszary uszkodzeń mózgu ponieważ wtedy łatwiej będzie zrozumieć postępowanie Brata. Mózg ma ogromne zdolności kompensacyjne, dlatego warto nad nim pracować, żeby odzyskać przynajmniej część utraconych funkcji. Dobrze, jeśli pacjent po urazie ma możliwość powrotu do sił psychfizycznych w towarzystwie wsparcia psychologicznego (specjalista psycholog/psychoterapeuta, bliscy). Poszkodowany musi mieć czas, żeby dojrzeć do różnych działań, a łatwiej będzie mu to osiągnąć, jeśli będzie miał wokół rozumiejące osoby. Warto też zadbać o odpowiednią dietę, która będzie dawała siłę i poprawiała nastrój. Niestety, alkohol jest częstym "pocieszaczem" osób, które doświadczyły nieodwracalnej straty. Wspomniała Pani o tym, że Brat zaczął więcej pić. Jest to ważna informacja, z powodu której sugeruję, jak najszybciej szukać specjalisty psychologa.
Warto też zadbać o siebie i swój stan, bo niewątpliwie jest to bardzo trudne wydarzenie, którego konsekwencje ponosi cała rodzina i bliscy.
Podsumowując:
1. Poradnia Zdrowia Psychicznego, w której zostanie postawiona diagnoza 2. Pomoc psychologiczna/psychoterapeutyczna/psychodietetyczna.

Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia/ Agnieszka Jaślikowska-Nowak