Pomóc synkowi..

3 odpowiedzi
Witam. Jesteśmy rodzicami blisko 6-letniego chłopca. Niestety maluch od 5-ciut lat potrafi wstrzymać wydalanie kału (nawet w trakcie biegunki). Jedyna możliwość, aby się załatwi jest nałożenie pieluszki.. Kupy potrafi nie robic nawet dwa tygodnie- jeśli odmówiły skorzystania z pieluszki.. Prosimy o wskazanie drogi jaką mamy pomoc naszemu synowi.
Witam,
Opisana sytuacja jest zdecydowanie niepokojąca a jednocześnie podają Państwo mało informacji. Nie wiem co dotychczas ustaliliście w sprawie, czy byliście u lekarza, czy wykluczono przyczyny fizjologiczne i medyczne, w jakim stanie psychicznym jest dziecko, jak funkcjonujecie Państwo jako rodzina. Z listu wynika, że wstrzymywanie zaczęło się w pierwszym roku życia.
Po pierwsze należy koniecznie, niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i wykluczyć medyczne przyczyny. Jeśli nie będzie przyczyn medycznych oraz wpływu złej diety, to najpewniej syn cierpi na zaparcia nawykowe. Wypróżnianie po założeniu pieluszki wskazuje, że mogą to być zaparcia nawykowe. Przyczyny bywają różne np. wstyd, za mało czasu na wypróżnienie, naciski rodziców. W takiej sytuacji nie należy napierać na dziecko i namawiać na zrobienie kupy a raczej rozmawiać o jego trudnościach. Pięć lat zaparć może mieć silne skutki fizyczne i powodować ból przy wypróżnianiu, rzadkie wydalanie resztek i toksyn ma niebagatelny wpływ na organizm syna. Czekanie może pogorszyć jego problem i stan fizyczny, mieć trwałe skutki. Moim zdaniem należy niezwłocznie wyjaśnić sprawy medyczne i zgłosić się do psychoterapeuty.

Pozdrawiam i zapraszam na spotkanie w sprawie syna w Gdańsku,
Agnieszka Złotowska

Szanowni Państwo, w mojej ocenie (zaznaczam, że opieram się na szczątkowych informacjach z powyższego tekstu) państwa dziecko być może cierpi na zaburzenia lękowe. Coś spowodowało, że syn nie potrafi zmusić się do załatwiania bez pieluchy, tym bardziej jest to niepokojące, że dziecko ma już sześć lat. Inną kwestię jest państwa stosunek do syna. Być może takie zachowanie ze strony dziecka jest narzędziem wpływu... może dziecko wymusza na was określone zachowania, spotkałem się z takim motywem podobnego działania u młodszych dzieci.

Zapraszam państwa do mojego gabinetu.

Serdecznie pozdrawiam.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Nauka oddawania stolca powinna odbywać się w wieku około 2-3 lat. Z jakiś przyczyn ten proces został u synka zaburzony. Najczęściej przyczyną są lęki, stresy które przeżywa dziecko (nawet jeśli rodzic nie zdaje sobie sprawy, ze dziecko takie przeżywa). Konieczna wydaje się praca z dzieckiem i Państwem. Zapraszam do gabinetu Centrum Zdrowia EMVIT.