ADHD - dziedzieczenie

6 odpowiedzi
Witam,
Mój partner miał w dzieciństwie zdiagnozowane ADHD. Spodziewamy się syna. Dowiedziałam się, że dziedzictwo tej choroby na drodze ojciec-syn jest bardzo prawdopodobne. Czy można przeciwdziałać tej chorobie już w okresie niemowlęcym? Kiedy powinnam udać się do lekarza?
Pozdrawiam,
Monika
Proponuję nie nastawiać się na taki bieg wypadków. Wiemy też na pewno, że spokój matki w ciąży dobrze wpływa na rozwijający się układ nerwowy. W razie podejrzenia o ADHD można skonsultować się z psychologiem zajmującym się małymi dziećmi. Nie jestem psychiatrą dziecięcym i trudno mi odpowiedzieć kiedy, ewentualnie, wkracza się z interwencja farmakologiczną.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dziedziczenie skłonności do rozwoju ADHD ma charakter wielogenowy, więc ocena ryzyka zachorowania u dziecka nie jest sprawą prostą. Faktycznie dane z literatury wskazują na to, że ryzyko to jest większe, gdy zespół ten występuje też u ojca. Niektóre objawy wskazujące na możliwość rozwoju ADHD mogą wystąpić już u niemowląt, jak. np. zaburzenia snu. W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć porady specjalistów z psychiatrii i psychologii dziecięcej i stosować się do ich wskazówek.
Moim zdaniem ADHD n i e jest chorobą dziedziczą a może być rodzinną. Nieliczne, ściśle określone schorzenia, dziedziczy się. Nie dziedziczy się ADHD, depresji, schizofrenii itp. Proszę spróbować nie żyć pod presją oczekiwań zaburzeń u nienarodzonego jeszcze dziecka! To głównie państwo, pani z partnerem, możecie ukształtować dziecko i dać po "podstawowe poczucie bezpieczeństwa", co pozwoli mu stawiać czoła trudnościom życia. Odwagi. I miłości a co najmniej bezwarunkowego, pozytywnego nastawienia. To jak dziecko będzie reagowało na świat będzie też pochodna tego, co się będzie działo między wami, rodzicami!
Życzę powodzenia! A może dobrze byłoby razem z partnerem, pójść na konsultacje psychologiczną? Nie psychiatryczną!
Pozdrawiam
Witam.

Ja zajmuje się głównie leczeniem psychiatrycznym dorosłych. Rzeczywiście literatura opisuje większe występowanie rodzinne ADHD, ale to jest tylko teoria. Moim zdaniem ważny jest czynnik środowiskowy. Wiele zachowań dziecka jest związanych z naśladowaniem ojca. Ważne jest jak funkcjonuje teraz ojciec. Myślę, że, w kontekście ADHD, ważna jest atmosfera spokoju w domu. Jeśli nie będzie się działo nic niepokojącego, nie ma potrzeby odwiedzać psychiatry.

Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry

Odpowiedź na Pani pytania wymagałaby zebrania szczegółowego wywiadu od Pani i partnera.

Z poważaniem

M.Skarbek
Zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi, rzeczywiście występuje częściej u dzieci, których rodzice mieli objawy ADHD. Okres noworodkowy i niemowlęcy, to zbyt wcześnie by rozpoznać chorobę. Należy bacznie obserwować dziecko i w razie obecności niepokojących objawów zgłosić się do psychiatry dziecięcego.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.